Související články


Evropská unie musí podle premiéra Vladimíra Špidly vybudovat vojenskou sílu odpovídající svému hospodářskému a politickému významu, schopnou zasahovat i mimo evropské společenství. Tato kapacita umožní prosazovat společnou zahraniční politiku a obnovu vyvážených vztahů mezi evropskými a americkými partnery v NATO, uvedl v úterní přednášce na univerzitě Johanna Wolfganga Goetha ve Frankfurtu nad Mohanem šéf české vlády. Evropská unie je podle Špidly již nyní ekonomickým obrem. Z hlediska zahraničněpolitického a bezpečnostního je však trpaslíkem. Podobá se kulturně i ekonomicky zdatné renesanční Itálii, jejíž zlatý věk ale rychle vystřídalo dlouhodobé oslabení, protože i jí chyběla zahraničněpolitická a bezpečnostní integrace, jako evropskému společenství. Evropa musí vzít v úvahu skutečnost, že ve světě vzniká několik center, která těmito základními pilíři mohutnosti disponují, uvedl Špidla a poukázal na to, že takovými centry jsou například komunistická Čína či Indie.

Žádná evropská země není podle Špidlova přesvědčení v globalizovaném světě s to obhájit své mezinárodní politické zájmy sama. O obecných zájmech, jako například prosazení koncepce trvale udržitelného rozvoje, ani nemluvě. To není bez společné evropské zahraniční politiky možné. Musí také trvat přátelské pouto mezi EU a USA, které obě strany posiluje. Špidla je přesvědčen, že správnost této koncepce ukázaly jak teroristické útoky předloni v září na USA, tak irácká krize. Je podle něj namístě uvažovat v širších dimenzích a již nyní hledat společný evropský přístup k zemím transsaharské Afriky a Blízkého východu. "Je v našem nejvlastnějším zájmu, aby to bylo území míru, stability a prosperity. K tomu ovšem jen těžko přispějeme, nebudeme-li schopni společného koordinovaného přístupu," uvedl premiér v německy předneseném vystoupení.

Na dotaz, zda budou Benešovy dekrety věčné, český premiér odpověděl lakonicky. "Platí a budou platit dál," řekl k prezidentským výnosům, které vytvořily rámec pro poválečné vysídlení sudetských Němců a vyvlastnění jejich majetku. Špidla za to sklidil potlesk značné části publika.

Prorektor frankfurtské univerzity Horst Stöcker připomněl, že na škole studuje přes 40.000 studentů a z toho 7200 cizinců. 130 cizinců je z České republiky a Stöcker si přeje, aby také na českých vysokých školách studovalo více Němců. Frankfurt nad Mohanem je v Německu jedním z partnerských měst Prahy. Jak ve svém pozdravném poselství uvedla primátorka města Petra Rothová, letos v září chce německá bankovní metropole představit Českou republiku své veřejnosti.

Financování pouze proevropsky orientované informační kampaně před referendem o vstupu České republiky do Evropské unie ohrožuje podle členů Euroskeptické iniciativy jeho regulérnost. "Situace může dojít tak daleko, že kvůli neregulérnosti podáme stížnost k Ústavnímu soudu nebo vyzveme k bojkotu referenda," řekl ČTK po besedě s občany Uherského Hradiště předák iniciativy Vilém Barák. Euroskeptici neuspěli u ministerstva zahraničí se svými žádostmi o finanční příspěvky na kampaň proti vstupu ČR do evropského společenství. Poslední žádost Euroskeptické iniciativy o grant ve výši 5,3 milionu korun nebyla podle zástupců ministerstva zahraničí a rovněž podle premiéra Vladimíra Špidly profesionálně zpracovaná. "Pan Špidla označil v médiích naši žádost za jednu stranu A4, což je lež. Předložili jsme třináctistránkový projekt, který zpracovala specializovaná agentura," oponoval Barák.

Kabinet na svou informační kampaň před českým referendem o vstupu do EU vyčlenil 200 milionů korun. Peněžní prostředky, které mají přesvědčit veřejnost o výhodnosti vstupu země do unie byly podle Baráka získány prostřednictvím daní i od odpůrců integrace. "Kampaň je jednostranná jako někde v banánové Africe. Pokud by se něco podobného dělo v jiné zemi, naši politici by jistě označili volby za nelegitimní. Že podáme stížnost k Ústavnímu soudu není v tuto chvíli pravděpodobné, ale vyloučit to nemohu," dodal Barák.

Euroskeptická iniciativa vznikla začátkem října v Brně jako volné sdružení aktivistů. Euroskeptikové nechtějí do EU, neboť je podle nich socialistická. Podle jejich představitelů dosavadní zkušenosti ukazují, že nadměrné množství regulací v unii brzdí hospodářský růst jednotlivých zemí. Informace o činnosti euroskeptiků, kteří za svůj znak přijali logo EU se srpem a kladivem uprostřed pole, lze nalézt na www.euroskeptik.cz.

Všech osm poslanců a senátorů ODS, kteří budou od pondělka působit jako pozorovatelé v Evropském parlamentu, zasedne do lavic Evropské lidové strany (ELS) s převládajícím prointegračním křesťanskodemokratickým prvkem. Spolu s lidovci a zástupci Unie svobody vytvoří nejsilnější český poslanecký "klub" v EP.

ODS měla původně v úmyslu své pozorovatele rozdělit, podobně jako to udělala na listopadovém slavnostním plénu EP, mezi ELS a euroskeptickou Unii pro Evropu národů. Podle zdrojů z byra ELS jí však bylo řečeno, že takové praktiky nejsou v EP možné - politická strana se musí rozhodnout o své příslušnosti k evropské frakci jako celek.

Znamená to, že Evropská lidová strana přivítá ve svých řadách hned 14 českých parlamentářů. Do řad Strany evropských socialistů jich zamíří sedm, mezi komunisty ze Sjednocené levice tři. Celkem má ČR v EP 24 poslaneckých míst. Po vstupu 1. května 2004 se pozorovatelé přemění v plnohodnotné poslance.

Celkem přivítá EP v pondělí 162 pozorovatelů z deseti vstupujících kandidátských zemí. Počet jeho poslanců se tak dočasně rozroste na 788. Pozorovatelé se budou moci plnohodnotně účastnit života EP, nikoli však hlasovat a promlouvat na plenárním zasedání.

Největší příliv hlásí právě Evropská lidová strana, do níž směřuje 69 nových duší. S 301 poslancem bude nejen největším klubem v EP, ale bude mít dokonce víc lidí, než socialisté a liberálové dohromady. "Pracovali jsme intenzívně, abychom naše sesterské strany připravili na rozšíření. Nyní jde o to, aby se noví kolegové co nejlépe integrovali do našeho klubu," prohlásil jeho předseda, německý křesťanský demokrat Hans-Gert Pöttering.

Tento týden se poslanci z kandidátských zemí zúčastní poprvé práce stranických klubů a frakcí v Bruselu. Příští týden jsou premiérově zváni na plenární schůzi do Štrasburku.

Sdružení Občané proti EU chce příští týden vyzvat Evropský parlament, aby donutil českou vládu k odložení referenda o vstupu země do Evropské unie. Sdružení tvrdí, že vládní kampaň je lživá, občané proto nedostávají objektivní informace. Sdružení zastupuje nacionalisticky orientované malé pravicové strany. Ačkoli podalo ministerstvu zahraničí žádost o grant na šíření informací o EU, nedostalo z 200 milionů korun vyčleněných vládou na kampaň žádné peníze. "Přesto jsme už rozdali 20.000 letáků s manifestem proti vstupu Česka do EU a připravujeme další akce," řekl mluvčí sdružení František Červenka. Odpůrci EU například vytiskli plakáty s karikaturami premiéra Vladimíra Špidly, ministra zahraničí Cyrila Svobody a bývalého zaměstnance ministerstva zahraničí Karla Srby. První dva politikové si karikatury s dlouhými nosy vysloužili podle Červenky proto, že lžou. Srba, souzený pro přípravu vraždy novinářky, má potom symbolizovat propojení státu s mafií. Vládní kampaň, jejíž závěrečná část odstartovala 1. května, podle Červenky nedává prostor negativním informacím o EU. Občané jsou podle sdružení zahlcováni podružnostmi, namísto aby se dozvěděli, že se po vstupu země do společenství zvýší v Česku nezaměstnanost a kriminalita. Sdružení také kritizuje, že se odpůrci vstupu země do EU nemají možnost vyslovit k referendu ve veřejnoprávní televizi.