Související články


Německý prezident Joachim Gauck dnes navštívil Lidice v doprovodu svého českého protějšku Václava Klause. Gauck se stal prvním německým prezidentem, který do obce přijel. Jeho vystupování při téměř dvouhodinové návštěvě velmi zaujalo přeživší tragédie i další účastníky setkání. Gauck chtěl dnešní návštěvou Česka především vyjádřit respekt obětem lidického masakru. Obec si letos připomíná 70 let od vyhlazení nacisty. Prezident Gauck položil věnec u hrobu zavražděných lidických mužů společně s lidmi, kteří tragédii přežili, a poklonil se s nimi památce obětí. Stejný ceremoniál se uskutečnil u pomníku dětských obětí války, kde věnec společně s Gauckem položil Klaus. Státní návštěvě poté zazpívaly děti ze souboru z nedaleké základní školy. "Mockrát vám děkujeme, přinesly jste nám obrovský dar. My jsme si mysleli, že tady uvidíme pouze památky smutné," řekl dětem Gauck. Oba prezidenti se pak setkali s přeživšími masakru, kteří jim vyprávěli o svých osudech. "Myslím, že to cítil srdcem, a reagoval na to velmi citlivými slovy. Řekl, že byl moc rád, že se mohl s Lidickými potkat. Myslím si, že se mu mezi námi líbilo," řekla ČTK starostka Veronika Kellerová. S prezidenty se setkaly dvě přeživší ženy a osm dětí. Jednou z nich byla Miloslava Kalibová, která při masakru ztratila otce a další tři roky strávila v koncentračním táboře. Německý prezident ji velmi zaujal." Celkem to na něj nějak působilo, měl takový smutný a upřímný výraz v očích (...) byl skutečně takový lidský," řekla novinářům Kalibová.

Některá romská sdružení vyzvala Romy, aby se neúčastnili pondělní piety, kterou v místě někdejšího sběrného tábora pro Romy v Letech na Písecku organizuje lidický památník a kde má promluvit premiér Petr Nečas. Pokud chce vláda uctít romské oběti, měla by prý kromě řady jiných věcí zajistit výkup a zbourání vepřína, který v Letech stojí. Uvedl to dnes předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu a místopředseda romské Strany rovných příležitostí Čeněk Růžička. Autorům prohlášení podle něj vadí to, že pondělní pietní shromáždění za romské oběti z Let organizuje Památník Lidice. Růžička míní, že nemá dost zkušeností, citu a pochopení pro organizování romské tryzny.

Pietní shromáždění se v Letech, v místech, kde za druhé světové války romský tábor stál, konalo i v květnu. Organizovali ho podle Růžičky pozůstalí obětí a účastnili se jej velvyslanci, duchovní, zástupci Židů. Na letském setkání organizovaném pozůstalými se podle něj pravidelně mluví "realisticky a ostře kriticky". "Hovoří se o segregaci romských dětí ve zvláštních školách, o sterilizacích Romek, o protiromských pochodech, o rasistické rétorice politiků parlamentních stran, o zneužívání dotací, které mají Romům pomáhat," uvedl. Vládě se ale podle něj takováto setkání organizovaná Romy "zřejmě nelíbí, a proto památník obětem 'převedla' na památník Lidice".