Související články


Opera Brundibár v podání Dětského sboru Sluníčko z 5. ZŠ Kladno v Lidicích na Kladensku připomněla tragédii židovských dětí, které během druhé světové války zahynuly v koncentračních táborech. Dílo pražského židovského skladatele Hanse Krásy na libreto Adolfa Hoffmeistra se hrálo v 55 reprízách v letech 1943 a 1944 v koncentračním táboře Terezín. "Souvislost se dnešním uvedení této hry právě v Lidicích vidím v tom, že se obě tragédie týkaly dětí," řekla ČTK sbormistryně Eva Moučková. V Lidicích vypálených v roce 1942 fašisty v odvetu za atentát na Reinharda Heydricha, žilo 105 dětí, zavražděno jich bylo pravděpodobně 88.

Dílo Brundibár napsal v roce 1938 pražský židovský skladatel Hans Krása na libreto Adolfa Hoffmeistra. Dvacátého třetího září 1943 měl Brundibár premiéru v terezínském ghettu. S malými židovskými vězni ji nastudoval sám její skladatel po deportaci do Terezína. V této přestupní stanici do táborů smrti byla nakonec provedena více než padesátkrát a skončila se smutným koncem malých zpěváků. Jejich životy skončily ve vyhlazovacích táborech a stejný osud potkal i Hanse Krásu, který zahynul v roce 1944 v Osvětimi.

Příběh opery, která byla původně složena pro soutěž o novou dětskou operu vypsanou československým ministerstvem kultury, byl pro terezínské zpěváčky symbolický, dvě chudé děti v něm bojují proti zlu dospělých zobrazeném v postavě zlého flašinetáře Brundibára. Opera posloužila i nacistické propagandě. Uvedení Brundibára bylo vrcholem prohlídky Terezína v červnu 1944, kdy zde delegát Červeného kříže Maurice Rossel konstatoval, že v ghettu nalezli město, které žije téměř normálním životem. Terezínskou internací prošlo 15.000 židovských dětí, zůstalo jich 800, z vyhlazovacích transportů se vrátila stovka.

Dopad lidické tragédie na česko-německé vztahy připomněl v neděli u příležitosti pietního aktu k 65. výročí vypálení obce prezident Václav Klaus. Tato tragédie rozbila ochotu uvažovat o společném poválečném soužití Čechů a Němců, řekl ve svém projevu. Vyhlazení Lidic prezident označil za obludný masový zločin, který se stal katalyzátorem česko-německých vztahů. Celá tato tragédie přispěla k uvědomění si šílenství nacismu nejen u nás, ale na celém světě, řekl ČTK Klaus.

Představitel pravoslavné církve Jaroslav Šuvarský označil atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který se stal záminkou k vyhlazení Lidic, za akt spravedlivé odplaty. Připomněl, že k českým dějinám patří i množství Čechů, kteří selhali a svými udáními se podíleli na dopadení atentátníků. Předsedkyně Svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková řekla, že je velmi obtížné nalézt míru při připomínce událostí v Lidicích, aby nedocházelo ke zneužití památky mrtvých. "Ne každá cesta k prezentaci odboje je únosná," prohlásila. Později ČTK potvrdila, že měla na mysli prezentaci pomocí internetové hry.

Ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl na začátku dubna převzal Mezinárodní cenu Epica Bronze Finalist od marketingových odborníků a cenu tuzemských kreativců bronzový Louskáček za kontroverzní internetovou reklamu nazvanou Total Burn-Out. Netradiční reklama zvýšila povědomí mládeže o tragických událostech v Lidicích roku 1942, ovšem na druhou stranu vyvolala protesty zejména členů Českého svazu bojovníků za svobodu.

Lidice přepadli nacisté 10. června 1942. V obci s 503 obyvateli bylo tohoto dne jako odveta za atentát na Reinharda Heydricha zastřeleno 173 mužů. Ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku. Děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře v polském Cheľmnu nad Nerrem. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Obec byla srovnána se zemí. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.