Související články


Památník Ležáky na Chrudimsku získal unikátní záběry z roku 1947. Tehdy se konala spontánní štafeta, která měla připomenout tragické události z roku 1942. Na snímku jsou i sestry Šťulíkovy a František Pelikán, tedy jediní obyvatelé osady, kteří přežili nacistickou odvetu za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. ČTK o tom informoval historik památníku Vojtěch Kyncl. "Dokument zachycuje vypálenou osadu v roce 1947, kdy ještě nebyly postaveny žádné pomníky. Z té doby máme jen pár fotografií. Jeden ze záběrů ukazuje údolí bez vzrostlé vegetace," řekl Kyncl. Podle ředitele památníku Milouše Červencla jde o mimořádný objev, protože jde o nejstarší dokument po druhé světové válce. Film byl přitom ve sbírce skutečského muzea od 60. let minulého století. "Byl sice zařazený v inventarizačním seznamu, ale nebyl o něj zájem. Ozvali se nám až nedávno z památníků v Ležákách, jestli nemáme nějaké dochované prameny," řekl vedoucí muzea Libor Aksler.

Film s názvem Štafeta krajem hrdinů zachycuje kromě Františka Pelikána, který přežil koncentrační tábor v Buchenwaldu, a sester Štulíkových, také štafetu četníků, hasičů a sokolů mikroregionem Skutče. Šlo o spontánní akci místních lidí. Pochodní vzdali úctu obětem vypálené osady a na trase kolem 20 až 25 kilometrů zapalovali oheň u památníků padlých, uvedl Kyncl. Dokument nejspíš vznikl pro tehdejší Československý týdeník, možná jej také kameraman V. Švec natočil jako zakázku pro tamní sbor dobrovolných hasičů. Film je němý, opatřený titulky, trvá asi 15 minut. Návštěvníci památníku uvidí asi šestiminutovou zkrácenou verzi.

Stovky lidí si připomněly na místě bývalé osady Ležáky na Chrudimsku 66. výročí jejího vypálení nacisty. Na místě, kde stojí na půdorysech domů žulové náhrobky s vytesaným křížem, uctili památku 52 zavražděných obyvatel. Ležácký areál se v červnu stal součástí Památníku Lidice a měla by jej čekat výrazná proměna, shodli se řečníci v projevech. Investice do ležáckého údolí by mohly dosáhnout desítek milionů korun. Podle přítomného místopředsedy Senátu Petra Pitharta by měly nyní Ležáky začít psát své třetí dějiny. První dějiny podle něj tvořila slavná doba do jejich vypálení nacisty. "Druhé jsou dlouhými dějinami marného úsilí, aby se Ležákům dostalo té nejvyšší úcty. Z plánovaného areálu se vybudovala jen menší část," řekl Pithart. Péče a peněz ze strany státu by se podle něj mělo nyní Ležákům dostat jako jiným významným místům v zemi. Dosud totiž památník ze svého skromného rozpočtu udržovala obec Miřetice.

Podle ředitele státního Památníku Lidice Milouše Červencla by ještě letos měly jít do Ležáků asi čtyři miliony korun na opravení havarijních stavů. Zejména půjde o opravu střechy restaurace, vybudování sociálních zařízení a instalaci vytápění, aby byly objekty restaurace a muzea využitelné i v chladných jarních a podzimních měsících. Do čtyř až pěti let by se Ležáky podle Červencla mohly dočkat investice asi 50 milionů korun. "Máme připravený projekt, který my měl nejprve upravit krajinu, prořezat stromy. Začít by se mělo stavbou kaple na místně nynějšího kříže," řekl. Vše by mělo završit postavení zcela nového objektu, do něhož by se soustředilo výstavnictví, informační centrum, seminární činnost a stravování. Do areálu chtějí noví správci přitáhnout zejména učitele a školy. "Chceme pro ně vytvořit různé vzdělávací programy," řekl Červencl.

Ležáky nacisté vypálili 24. června 1942 v rámci odvety za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, dva týdny po vyhlazení Lidic. Gestapo odhalilo, že v lomu Hluboká poblíž osady měli parašutisté vysílačku. Dospělí obyvatelé byli odvlečeni do Pardubic a bez soudu popraveni. Děti byly poslány do vyhlazovacího koncentračního tábora v polském Chelmnu. Masakr přežily jen sestry Šťulíkovy. V době, kdy byly odvlečeny a poslány do Německa na převýchovu, jim byl jeden a dva a půl roku. Obě sestry se zúčastnily nedělního pietního aktu.