Související články


Vyhlazení Lidic na Kladensku se podle prezidenta Václava Klause stalo katalyzátorem česko-německých vztahů a po válce ukončilo ochotu Čechů pokračovat ve staletém soužití se sudetskými Němci. Klaus to řekl na pietním aktu při příležitosti 67. výročí vypálení této obce německými okupanty. "Lidická tragédie v myslích a srdcích tehdejších generací našeho národa ukončila ochotu uvažovat po skončení války o pokračování staletého soužití se sudetskými Němci," uvedl Klaus. Dodal, že slyší-li projevy na nedávném sudetoněmeckém sněmu v Augsburgu, má strach, že to stále ještě někteří lidé nechápou. Pietní vzpomínky se vedle Klause zúčastnili premiér Jan Fischer, předseda Senátu Přemysl Sobotka, místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová a další osobnosti z České republiky i ze zahraničí.

Na pietní akt navázala přehlídka dětských pěveckých sborů Světlo za Lidice, na jejímž zahájení vystoupila i zpěvačka Lucie Bílá za klavírního doprovodu Petra Maláska. Odpoledne v Lidicích pořádali smuteční akci tradičně také komunisté. Ředitel lidického památníku Milouš Červencl ČTK řekl, že na této pietní vzpomínce podle jeho informací zavlál prapor rozpuštěného Komunistického svazu mládeže nebo podobizna revolucionáře Che Guevary. "To je politická odpovědnost té strany, která to pořádá. Když pan (předseda KSČM Vojtěch) Filip říkal, že se s nimi rozešli, tak by je neměl trpět ani na těchto mítincích," dodal Červencl.

Lidice přepadli nacisté 10. června 1942. V obci s 503 obyvateli bylo tohoto dne jako odveta za atentát na Reinharda Heydricha zastřeleno 173 mužů. Ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku. Děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře v polském Cheľmnu nad Nerrem. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Obec byla srovnána se zemí. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.