Související články


Stovky lidí si připomněly na místě bývalé osady Ležáky na Chrudimsku 69. výročí jejího vypálení nacisty. Na místě, kde stojí na půdorysech devíti domů žulové náhrobky s vytesaným křížem, uctili památku 52 vyvražděných obyvatel. Pietní vzpomínky se zúčastnili pamětníci událostí a další hosté z Česka i zahraničí. Do Ležáků dnes přišla také jedna ze sester Šťulíkových, které jediné masakr v Ležákách přežily. V době, kdy byly odvlečeny a poslány do Německa na převýchovu, jim byl jeden a dva a půl roku. "Za války jsem přišla o dvě rodiny. O vlastní matku a otce, co byli zavražděni. A po válce jsem přišla o německou rodinu, když jsem se musela vrátit domů," řekla novinářům Marie Jeřábková, rozená Šťulíková. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) je setkání u příležitosti ležácké tragédie stále aktuální. Uvedl, že se dnes ozývají hlasy přirovnávající příčiny, průběh a hrůzy války tomu, co po válce udělali někteří Češi. "Je třeba si připomínat, že právě německý fašismus byl tak krutý, že řada lidí po válce to neunesla a udělala chyby," řekl Štěch novinářům.

Ležáky nacisté vypálili 24. června 1942 v rámci odvety za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, dva týdny po vyhlazení středočeských Lidic. Gestapo odhalilo, že z lomu Hluboká poblíž osady udržovali parašutisté vysílačkou Libuše spojení mezi domácím a zahraničním odbojem. Čtyřiatřicet dospělých obyvatel Ležáků nacisté odvlekli do Pardubic a ještě téhož dne bez soudu popravili. Dalších sedm osob z Ležáků nacisté zastřelili 25. června a 2. července 1942. Jedenáct ležáckých dětí našlo smrt 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu.

Stovky lidí si v sobotu při pietním aktu v Lidicích připomněly 69 let od vyhlazení obce nacistickými vojáky. Předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Anděla Dvořáková ve svém projevu kritizovala současnou vládu za její vstřícný postoj vůči sudetským Němcům. S projevy vystoupili také předsedové obou komor parlamentu Milan Štěch (ČSSD) a Miroslava Němcová (ODS). "Současná vláda je pro sudetské Němce velkou nadějí," prohlásila v projevu Dvořáková. Nelíbila se jí také nedávná návštěva syna říšského protektora Reinharda Heydricha v Panenských Břežanech. "To je pro nás něco nepředstavitelného. Po nás se žádá, abychom se omluvili každému Němci, při tom by se on měl omluvit nám" uvedla Dvořáková.

Předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová novinářům po oficiální části tvrzení Dvořákové odmítla. Podle ní v současné politické reprezentaci není nikdo, kdo by chtěl někam posouvat hranice dohod, které byly mezi Německem a Českou republikou uzavřeny. "Došlo ke smlouvě o vyrovnání a v žádném případě nemůžeme přepisovat historii," uvedla Němcová. Tato otázka je podle ní vyřešena. Předseda Senátu Štěch ve svém projevu zdůraznil historický osud Lidic. Za viníky tragédie označil nacisty a české kolaboranty. Ohradil se proti některým tvrzením, že neštěstí způsobili parašutisté atentátem na protektora Heydricha nebo československá exilová vláda. "Takovou konstrukci považuji za zvrácenou," řekl Štěch. Němcová při své řeči rovněž varovala před neonacismem, který podle ní může rozšiřovat také nezodpovědná populistická politika.