Související články


Přímí účastníci květnových bojů v roce 1945, politici i další lidé si v sobotu u sídla Českého rozhlasu v Praze připomněli 62. výročí pražského povstání proti nacistům. Právě u budovy na pražské Vinohradské třídě se odehrály jedny z nejtvrdších střetů s německými okupanty. Mnozí z obránců padli. Předseda Senátu Přemysl Sobotka, místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanová, ministryně obrany Vlasta Parkanová, předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková i další řečníci ocenili odvahu lidí, kteří se zbraní v ruce bránili rozhlas, a umožnili tak jeho svobodné vysílání. "Odkaz těch, kteří tady bojovali, i těch, kteří zahynuli v pekle koncentračních táborů, je pro nás zavazující," uvedla Dvořáková. Sobotka a ředitel rozhlasu Václav Kasík připomněli, že rozhlas byl jedním z center dění i v roce 1968, kdy to tehdejšího Československa vtrhla vojska Varšavské smlouvy. Zástupci parlamentu, vlády, prezidentské kanceláře, hlavního města i dalších institucí za asistence čestné stráže a doprovodu vojenské hudby položili u rozhlasu věnce.

Pražským květnovým povstáním vyvrcholila v roce 1945 série obdobných akcí, které propukly spontánně na přelomu dubna a května na mnoha místech tehdejšího protektorátu Čechy a Morava. Do bojů v Praze se zapojilo na 30.000 lidí, podle dostupných pramenů jich na 3700 zemřelo. Akce k připomenutí konce druhé světové války se v sobotu konaly i na dalších místech Prahy. Dopoledne na Staroměstském náměstí, odpoledne u mostu Barikádníků.

Vedení Českého rozhlasu předložilo Radě ČRo čtyři návrhy řešení situace kolem způsobu vysílání stanice pro mladé posluchače Radia Wave. Ani jeden z těchto návrhů nepočítá s dalším analogovým signálem z vysílače Cukrák poblíž Prahy, z něhož původně vysílala stanice ČRo Region, Střední Čechy. Tři ze čtyř návrhů ale počítají s jiným analogovým způsobem šíření stanice. Všechny varianty naopak zahrnují zachování její digitální podoby. Právě kvůli menšímu pokrytí Středočeského kraje touto regionální stanicí ČRo rada letos konstatovala, že rozhlas loni plnil veřejnou službu, ale s jednou výjimkou - a tou je právě Středočeský kraj. O existenci návrhů se ve středu na zasedání Rady ČRo zmínil i její předseda Jiří Florian. Členka rady Dana Jaklová i na základě informací v médiích uvedla, že rada v souvislosti se spory kolem Radia Wave nehodlá odvolávat generálního ředitele rozhlasu Václava Kasíka. "Senzace typu chceme odvolat Václava Kasíka...se nedějí," uvedla Jaklová s tím, že rada jedná s vedením rozhlasu a snaží se najít řešení, které by odpovídalo zákonu, a zároveň by řešilo problém Radia Wave.

Český rozhlas plánoval stanici pro mladé dlouhá léta, a byl také za její neexistenci kritizován. Důvodem, proč ČRo nespustil stanici již dříve, byl podle rozhlasu nedostatek analogových kmitočtů. Radio Wave spustil ČRo až v souvislosti s nastupujícím digitálním vysíláním loni v lednu. Zřízení a spuštění Radia Wave schválila i Rada ČRo. Rozhlas nezačal stanici vysílat pouze digitálně, ale vyhradil pro ni i analogový vysílač v Praze na Cukráku, z něhož původně vysílala stanice ČRo Region, Střední Čechy. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání dala původně ČRo za tento způsob vysílání milionovou pokutu, rozhlas se však odvolal k soudu, který ji později zrušil.