Související články


Hladiny řek a potoků v horních a středních úsecích dosáhly většinou svých maxim a situace by se měla pozvolna uklidňovat. V sobotu kolem poledne platil třetí povodňový stupeň, stav ohrožení, na více než 30 místech. Voda zaplavila sklepy, pole a na mnoha místech přehradila silnice. V neděli mají kulminovat řeky v dolních úsecích a záplavy by měly odeznívat. Dešťové srážky, které jsou pro vývoj situace zásadní, meteorologové v neděli, pondělí a úterý nepředpokládají.

První povodňový stupeň, bdělost, platí v podstatě na celém území republiky. Pohotovost, druhý stupeň, byla vyhlášena na více než 56 místech. Ve dvou případech už hasiči preventivně evakuovali obyvatele. Evakuace se zatím týkala oblastí na jižní Moravě, Brankovic na Vyškovsku a chatové osady Křivská u Ivančic v okrese Brno-venkov.

Problém způsobily i řeky na jihu Čech. Nežárka v Lásenici dosáhla třetího povodňového stupně v sobotu před polednem. Stejná situace byla od pátku i na Dyji v Dačicích. V noci na sobotu překročila třetí stupeň i Lužnice v Bechyni. Hasiči v kraji evidují od pátečního večera dvě desítky událostí.

O centimetr překonala v sobotu v 15:30 třetí povodňový stupeň hladina Labe v Ústí nad Labem, vystoupala na 601 centimetrů. Průtok se nadále zvyšuje, v pondělí by mohla hladina řeky kulminovat na výšce až 700 centimetrů. Město obyvatele informuje o stavu vody prostřednictvím hlásičů i SMS. Už v sobotu dopoledne Labe v Ústí zaplavilo silnici u Benešova mostu, která je součástí hlavního tahu Praha-Ústí-Děčín.

Na jižní Moravě nejvíce stoupla hladina Svratky. Třetí povodňový stupeň, ohrožení, je na Svratce ve Veverské Bítýšce před Brněnskou přehradou, ale i v Židlochovicích za Brnem. V obou místech voda stále stoupá.

V Moravskoslezském kraji byl v sobotu odpoledne vyhlášen třetí stupeň na řece Opavě v Opavě-Polní. Voda ze vzedmuté Opavy se už dostala mezi domy v Držkovicích na Opavsku a zaplavila i jednu ze dvou přístupových silnic. Vodohospodářům dělají starosti i Kravaře- Dvořisko na Opavsku, kde voda zaplavuje zahradní domky.

Záplavy na vodních tocích v Libereckém kraji začaly v sobotu po poledni ustávat. Z břehů se v noci vylila Nisa v Hrádku nad Nisou a Smědá ve Višňové na Liberecku. "Nejhorší máme již stoprocentně za sebou, ochladilo se a přestalo pršet," řekl ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek.

Také většina horních toků řek v Pardubickém kraji již kulminovala a jejich hladiny začaly klesat. Výjimkou zůstává Chrudimka a Třebovka pod rybníkem Hvězda.

Pokles rozbouřených toků zaznamenali vodohospodáři i v Olomouckém kraji. "Situace se zlepšuje. Řeka Morava klesla například v Raškově na Šumpersku. Na Moravské Sázavě v Lupěné se hladina v porovnání s ránem snížila o 20 centimetrů. Klesá i Třebůvka či Oskava," řekl po 15:00 Antonín Kurfürst z olomouckého závodu Povodí Moravy. Naopak na Moravě v Moravičanech voda stále stoupá.

Meteorologové opět upozornili na vzestup hladin řek. Toky v povodí Berounky, Chrudimky a Dyje mohou v sobotu dosáhnout třetího povodňového stupně. Na stav ohrožení by se v pondělí mohlo dostat například i Labe v Ústí nad Labe

m.

"V sobotu v první polovině dne přejde přes naše území od severovýchodu výrazná studená fronta. Za ní k nám po přední straně tlakové výše nad Skandinávií pronikne studený vzduch," vysvětlili odborníci. Během soboty srážky postupně ustanou. Celkově by nemělo napršet více než dvacet milimetrů.

Kvůli dešti by měly vzestupy na menších tocích pokračovat až do sobotního večera, pak se ochladí a hladiny začnou klesat. Na dolních úsecích toků bude voda stoupat až do neděle, na dolním Labi dokonce ještě v pondělí.

"Podle dosavadního vývoje lze předpokládat, že se hladina v Ústí nad Labem přiblíží k úrovni 3. stupně povodňové aktivity," míní meteorologové. Během soboty by stupeň ohrožení mohl být překročen v povodí Berounky na Úhlavě, Radbuze, Úslavě a Střele. Dále i na Lužické Nise, Smědé, v povodí Chrudimky, pak na Novohradce. V povodí Dyje na horních úsecích Svratky, Svitavy, Jihlavy i Dyje.

Druhého povodňového stupně by měly dosáhnout všechny přítoky v povodí Berounky a horní Vltavy a Metuje a Tichá Orlice v povodí Labe. Upozornění meteorologů platí od pátečního do nedělního odpoledne pro celé území ČR.

Už v pátek uzavřela voda několik menších i hlavních silnic. Hasiči odčerpávají zatopené sklepy. Stav ohrožení vyhlásili vodohospodáři celkem na sedmi místech v zemi.

Hladina Vltavy by se v souvislosti s jarním táním sněhu mohla v Praze zvednout příští týden. Podle předběžných předpokladů by město mohla postihnout zhruba desetiletá povodeň. Lze očekávat, že se voda mírně vylije na okrajích metropole, řekl Pavel Uher z Povodí Vltavy.

Na Vltavě by byl zastaven provoz lodí, musely by do chráněných přístavů. Na jihu města by se rozlila Berounka v oblasti Radotína a Lipenců, Vltava na severu v Troji. Podle Uhra to ale nic dramatického nebude. Ještě před týdnem prý byly předpovědi mnohem pesimističtější.

O desetileté vodě se hovoří tehdy, pokud průtok v Malé Chuchli dosáhne kolem 2000 metrů krychlových vody za sekundu. Třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení, se obvykle vyhlašuje při průtoku 1500 metrů krychlových za sekundu. Například ve čtvrtek v Chuchli protékalo asi 280 krychlových metrů vody za sekundu.

"S velkou pravděpodobností lze říci, že záplavy nad desetiletý průtok nejsou signalizovány," řekl pražský primátor Pavel Bém. Přesto město raději činí přípravy až na padesátiletou vodu. Za týden se možnou hrozbou povodně bude zabývat magistrátní bezpečnostní rada.

V povodí Vltavy je ve sněhu asi 1,5 miliardy metrů krychlových vody. Přehrady vltavské kaskády mají podle Uhra dostatečné rezervy. Bém uvedl, že jsou větší, než byly při katastrofálních záplavách v srpnu 2002, kdy Prahu postihla pětisetletá povodeň. Tehdy v povodí napršelo ve velmi krátké době asi pět miliard metrů krychlových vody.