Související články


Nečekané vydatné deště způsobily lokální záplavy na řadě míst Moravskoslezského kraje. Své domovy kvůli vodě musely opustit desítky lidí. Uzavřeno také bylo několik silničních a železničních tahů. Nejvyšší stupeň povodňové aktivity platil na řece Lučině v Havířově na Karvinsku, nedaleké Stonávce v Těrlicku, Černém potoku v Hnojníku na Frýdecko- Místecku a pod Přehradou Olešná. Na severu Moravy spadlo místy přes 100 milimetrů srážek na metr čtvereční, tedy asi sedmkrát více, než hydrologové čekali. V Ostravě zaplavila Ostravice Havlíčkovo nábřeží. V Českém Těšíně Olše zatopila několik ulic. V Karviné hasiči evakuovali 25 obyvatel tamní kolonie. Z předměstské části Českého Těšína muselo být evakuováno 12 lidí.

Problémy nadělal déšť také ve Zlínském kraji. Na Rožnovské Bečvě byl ve středu dopoledne dosažen u Valašského Meziříčí druhý stupeň povodňové aktivity, odpoledne pak nastal první povodňový stupeň u Jarcové na Vsetínské Bečvě. V Hovězí spadli do rozvodněné Vsetínské Bečvy dva chlapci. Jednomu se podařilo vylézt, druhého zachránili o 700 metrů dál z rozbouřeného proudu hasiči. Vyčerpaného a podchlazeného ho odvezla záchranka do nemocnice.

Na jihu Čech, kde většina řek kulminovala počátkem týdne, se situace uklidňuje. Platí již jen první povodňové stupně. Bdělost platila kolem středeční šestnácté hodiny na Malši v Roudném, na Blanici v Podedvorech a v Heřmani, na Otavě v Písku a na Lužnici v Pilaři. Obce začínají sčítat škody, které velká voda napáchala. Nebudou zřejmě velké. V Putimi na Písecku, kde ještě ve středu ráno platil nejvyšší stupeň povodňové aktivity, je odhadují na 100.000 korun.

Nezávislý konzultant Organizace spojených národů v oboru hydrologie Jaroslav Balek dospěl stejně jako další znalci k závěru, že zaplavení pražského metra při katastrofálních povodních v roce 2002 se nedalo zabránit vhodnější manipulací na vltavské kaskádě. ČTK to řekl státní zástupce. Balek již dokončil posudek, na který vyšetřovatel okolností zaplavení metra čeká.

Balek podle žalobce tvrdí, že pokud by se voda z vltavské kaskády začala vypouštět v dostatečném předstihu, snížil by se průtok hlavní vlny pouze o 17 procent, kulminace povodně by tak stejně přesahovala dvousetletou vodu. "Do podloží a podzemních částí města by i zredukované povodňové vlny stejně prosákly netěsnými opěrnými zdmi pobřežní regulace a zatopenou kanalizační sítí," uvádí v posudku Balek. Podle něj by se navíc radikálním vypouštěním vody z kaskády pro značnou část obyvatel Prahy doba trvání povodně prodloužila.

Podle Balka by navíc muselo být vypouštění vody z vltavských nádrží zahájeno včas, jinými slovy - muselo by se vycházet z přesné znalosti vývoje meteorologické a hydrologické situace s pětidenním až šestidenním předstihem. "Taková hydrologická a meteorologická předpověď není v současné době k dispozici ani u nás ani v okolních zemích," uvedl Balek. Snížit kulminaci vody na úroveň vody stoleté, kterou by Praha mohla zvládnout, bylo podle něj v srpnu 2002 nemožné.

Manipulaci na vltavské kaskádě bezprostředně před povodněmi zkoumaly již dva posudky - jeden si vyžádal pražský magistrát, druhý vláda. Oba se shodly, že systém vodních děl na Vltavě nemohl stav povodně v Praze nijak ovlivnit. Vzhledem k zadavateli však posudky nemusí být objektivní, žalobce proto hledal nezávislého experta.