Související články


Humanitární organizace Člověk v tísni již dostala 23.000 dárcovských SMS. Jelikož každou textovou zprávou lidé přispějí třiceti korunami, na konto obětem povodní již touto formou dorazilo 690.000 korun. ČTK to řekl Tomáš Vyhnálek, který má pomoc při záplavách na starosti. Sbírky a další pomoc také organizují Český červený kříž, evangelická Diakonie, Česká katolická charita, sdružení ADRA a další. Vzhledem k tomu, že bankovní konta vznikla teprve před několika dny, není zatím jasné, kolik peněz se na sbírkách už sešlo. "Myslíme si, že naše hlavní pomoc nastane, až začne voda opadávat," uvedl Vyhnálek. Podle něj momentálně není evakuovaných tolik jako při katastrofálních povodních v roce 2002 a místní úřady situaci zvládají. Organizace proto zatím situace sleduje a nevysílá do postižených oblastí například kamiony s vodu a dekami jako před čtyřmi lety.

Už nyní ale chystá distribuci vysoušečů, které má na skladech. Počítá také s pomocí při rekonstrukcích škol a veřejných budov i pomoci vytopených lidem. Pro pomoc zřídil Člověk v tísni účet 555111222/0300, zájemci můžou přispět zasláním dárcovské SMS zprávy ve tvaru DMS POVODNE2006 na číslo 87777.

Evangelická Diakonie začala organizovat nábor dobrovolníků, kteří by v postižených oblastech pomáhali vyklízet a čistit poškozené objekty. Sdružení se jim postará o ubytování, dopravu i nářadí, takže nebudou zatěžovat samotné obce. "Už dnes víme že dobrovolníci půjdou do Veselí nad Lužnicí, Litoměřicka a Olomoucka," řekl ČTK ředitel evangelické Diakonie Pavel Vychopeň. Zájemci se můžou přihlásit na číslech 242 487 831/829,816,821. Přispět lze také na bankovní účet 5555555379/0800.

Postiženým pomáhá také Česká katolická charita. Její mluvčí Jan Oulík ČTK informoval, že prostřednictvím místních poboček už její členové například pomáhali při ubytovávání lidí ve Veselí nad Lužnicí. Aktivní jsou také ve Znojmě nebo Břeclavi. Plzeňský štáb v sobotu odjel na Litoměřicko, aby zjistil, jak zde můžou pomoci. Číslo účtu katolické charity na pomoc obětem povodní je 369-369369369/0800, variabilní symbol 906.

Český červený kříž oznámil, že pro postižené povodní má k dispozici vysoušeče. Už v sobotu zřídil humanitární bankovní účet 20150217/0100.

Na Mělnicku, Táborsku, Litoměřicku, Znojemsku, v Ústí nad Labem a v povodí Sázavy již působí psychosociální týmy, vyslané humanitární organizací ADRA. Jejich úkolem je pomoci lidem s překonáním stresu. Od pondělí začne takový tým působit také v Olomouci. Vedle této pomoci ADRA v postižených oblastech organizuje dobrovolníky pomáhající při odklízení naplaveného bahna. Zapůjčuje také vysoušeče a poskytuje poradenskou službu při obnově poškozených budov. Také ADRA vyhlásila sbírku, číslo účtu je 211211211/0300, variabilní symbol 444.

K solidaritě s postiženými vyzvali čeští biskupové. Kardinál Miloslav Vlk požádal všechny věřící o zapojení do aktivit katolické charity.

Vyhrocená situace na českých a moravských řekách pokračuje. Stav nebezpečí platí nebo byl vyhlášen v postižených místech Jihomoravského, Olomouckého, Jihočeského, Zlínského, Středočeského, Ústeckého a Pardubického kraje. Voda zatopila stovky domů ve Veselí nad Lužnicí, kde byla vyhlášena nucená evakuace několika ulic. Stoupající hladina Labe vyhání z domovů i stále více obyvatel Ústeckého kraje. Po noční evakuaci osmi desítek lidí v Olomouci se na opuštění svých obydlí připravují i lidé v nedaleké Litovli. Velká voda má zřejmě na svědomí i další oběť - na Šumpersku doplatil na běsnění vodního živlu pětapadesátiletý bezdomovec. I když většina rozvodněných řek pozvolna klesá nebo zůstává na stejné úrovni, některé toky budou kulminovat v noci či v neděli. Až do pondělí předpovídají meteorologové přeháňky. V neděli mimořádně zasedne vláda. ODS nabídla kabinetu pomoc při nápravě povodňových škod.

Hladina řeky Moravy v Litovli stále mírně stoupá, voda zaplavovala další obytné části i vozovky. Radnice bude v případě zájmu lidem nabízet náhradní ubytování. Situaci sledují i v Olomouci, kam voda z Litovle dorazí se zpožděním.

Situace ve Znojmě je naopak hodinu od hodiny lepší. Lidé se postupně vracejí do některých evakuovaných částí. Obří jezero ale nadále ohrožuje obyvatele Jevišovky na Břeclavsku a nedalekých Hrušovan nad Jevišovkou na Znojemsku. Svá obydlí ohrožená velkou vodou opustili i lidé v Pohořelicích na Břeclavsku. Napětí panuje pod vodním dílem Nové Mlýny, které vypouštějí rekordní množství vody. Hladina řeky Moravy ve Zlínském kraji na některých místech začala opět stoupat. Nejohroženějším městem zůstává Uherské Hradiště a okolí, situace je však stabilizovaná.

V Ústeckém kraji zaplavila voda další silnice na Litoměřicku a Děčínsku. V obrovské jezero, z něhož vykukují střechy domů, se mění obec Křešice. Domovy opustilo zatím 20 lidí. V ohrožení jsou i obyvatelé sousední obce Nučnice a několik rodin z Třeboutic. Další noc mimo domov strávili obyvatelé Hřenska. Evakuováni byli lidé z Veslařské ulice a Střekovského nábřeží v Ústí. Několik občanů narychlo opouštělo byty v Děčíně. Voda obklíčila domy i v Českých Kopistech u Terezína. Další vývoj je podle vodohospodářů velmi nepříznivý. Labe by mohlo kulminovat v Ústí v pondělí na výšce devět metrů. Zvedá se také Ohře.

Po vzestupu v noci na sobotu začaly na Vysočině hladiny větší části toků klesat. Vysoký průtok má stále řeka Jihlava na Třebíčsku. Potíže mají také sídla podél řeky Sázavy na Havlíčkobrodsku. Většina řek na jihu Čech klesá, opačný vývoj je však na Lužnici a Nežárce. Ve Veselí nad Lužnicí nařídili nucenou evakuaci celého Alešova nábřeží a přilehlých ulic. Hladina vody se může zvýšit ještě o dalších 50 centimetrů. Na Třeboňsku se hladiny toků naopak stabilizovaly stejně jako hladina rybníka Rožmberk.

V Praze až do odvolání platí druhý stupeň povodňové aktivity. Povodňová komise podle aktuální předpovědi počasí a situace na vltavské kaskádě rozhodne, zda bude nutné vyhlásit nejvyšší stupeň, tím pádem omezit dopravu či evakuovat lidi z rizikových lokalit. Strážníci v noci přistihli dva muže, kteří chtěli rozebrat protipovodňové zábrany, jednoho zadrželi.

Český červený kříž vyhlásil veřejnou finanční sbírku určenou na projekty pomáhající překonat následky současných povodní. ČTK to sdělil prezident červeného kříže Marek Jukl a ředitel jeho úřadu Jiří Procházka. Sbírka je vyhlášena na čísle účtu 20150217/0100. Organizace Český červený kříž, Česká katolická charita, evangelická Diakonie a společnost Člověk v tísni již v pátek sdělily, že jsou připraveny pomoci. Charita také vyhlásila veřejnou sbírku na konto 369-369369369/0800 s variabilním symbolem 906. Výtěžek je určen především na pomoc těm, kteří si nedokáží pomoci sami.

Červený kříž aktivizoval svůj ústřední krizový štáb, začaly pracovat také krizové štáby všech oblastních spolků. Spolupracují s orgány místní samosprávy v rámci Integrovaného záchranného systému. Člověk v tísni plánuje financovat obnovu a likvidaci škod z Fondu rychlé pomoci budovaného z příspěvků členů svého Klubu přátel. V první fázi by šlo především o humanitární pomoc evakuovaným rodinám, později by se pomoc zaměřila na rekonstrukci jejich domovů. V případě zhoršení situace tato organizace okamžitě vyhlásí finanční sbírku SOS Povodně 2006. Aktuální stav v oblastech postižených povodněmi monitoruje také Charita. Vedle přímé pomoci domácnostem formou úklidu, vysoušení a nákupu vybavení poskytne také poradenskou a psychosociální pomoc.

Na pomoc zasaženým obcím už ministři uvolnili 380 milionů korun. Peníze půjdou například na nákup mobilních obydlí či na rekonstrukce cest. Ministerstvo pro místní rozvoj má navíc vládě předložit nařízení, které se bude týkat půjček na rekonstrukce bydlení po povodních. Lidé budou mít nárok na 150.000 korun s dvouprocentním úrokem, přitom se odstraní hranice 36 let. Úlevy mají dostat i podnikatelé - obdrží záruky na úvěr do deseti milionů korun s dvouprocentním úročením.