Související články


Materiály několika institucí i resortů, které byly před šesti lety zasaženy záplavami, už jsou na základě vládní zakázky všechny vysušené. Poslední paleta s vysušenými materiály poputuje ve čtvrtek k dezinfekci do Národního archivu. Dokumenty, které mají kulturně historickou či uměleckou hodnotu, ale vysušovaly a restaurují jednotlivé instituce samy či ve vzájemné spolupráci. Většina jich je vysušena, mnohé knihy ale ještě čekají léta konzervace a restaurování.

Soudní spisy a materiály dalších resortů se sušily v rámci jedné vládní zakázky. Stát dá za vysušení podle dřívějších informací 66 milionů korun. V resortu kultury napáchala povodeň velkou škodu na knihovnách - poničila přes 660.000 knih, časopisů, filmů a historických fondů. Vůbec největší škody, které kdy živelní katastrofa na knihovnách v Česku způsobila, dosáhly 380 milionů korun. Při povodních bylo poškozeno nejméně 50 knihoven. Často velmi těžko nahraditelné ztráty zaznamenala třeba knihovna Archeologického ústavu Akademie věd, který sídlí v Praze na Klárově. Náhradu fondu spíše než finanční pomoc od státu zajišťovala kolegialita odborníků ze zahraničí, kteří pořádali sbírky a zasílali knihy. Další velmi postiženou institucí bylo Národní technické muzeum. Dobu potřebnou na vysušení všech svých materiálů odhaduje do roku 2013.

Jedním ze symbolů povodní se stala Pražská bible z roku 1488, která byla mezi 20.000 starých tisků zatopených v Městské knihovně. Od září roku 2004 znovu slouží badatelům - ovšem pouze uložená za speciálních podmínek. Během záchranných prací trvajících rok byla památka digitalizována, a je tedy možné s ní pracovat i v této formě.