Související články


Velká voda z Česka nadále ustupuje, třetí stupeň povodňové aktivity platil v sobotu v poledne už jen na Labi, Lužnici a Nežárce. V zasažených oblastech pokračuje úklid, postupně je třeba odčerpat zaplavené prostory a začít vysoušet budovy. Armáda pomohla na třech místech se stavbou provizorních mostů. V Praze pokračuje demontáž protipovodňových zábran.

Problémová zůstává podle hydrologů situace na jihu Moravy v oblasti nad nádrží Nové Mlýny na Břeclavsku, kde se rozlitím řek Dyje a Jevišovky vytvořila obří jezera. Voda se stahuje zpět do koryt pomalu a u Novosedel bude pravděpodobně nutné čerpání vysoce výkonnými čerpadly. Tam, kde ještě stále brání vodě v rozlivu hráze, je pravidelně kontrolován jejich stav.

Čerpá se také na řadě míst Středočeského kraje. Ve Vrdech na Kutnohorsku zajišťuje armáda dodávky pitné vody. Výkonné čerpadlo je nasazeno na odčerpávání laguny i v Kojetíně na Přerovsku a odčerpávání vody z objektů pokračuje rovněž v Litovli.

Voda ustupuje i v jižních Čechách. Ve Veselí nad Lužnicí a Soběslavi pokračuje čerpání vody z domů, distribuce vysoušečů a desinfekčních prostředků. Lužnice v Bechyni se v poledne držela přesně na hodnotě pro vyhlášení třetího povodňového stupně. Nežárka překračuje tuto hranici o 12 centimetrů.

Mimořádně se v těchto dnech kontroluje také kvalita vody v řekách. Zatím její zhoršení nebylo zaznamenáno.

Výraznější srážky očekávají v meteorologové v neděli na severovýchodě území, na horách budou od pondělka ve formě sněhu. Déšť ale žádné větší problémy nezpůsobí, krátkodobě se mohou zvýšit pouze hladiny horských potoků, což zpomalí pokles hladin významnějších toků.

Pražský primátor Pavel Bém je přesvědčen o tom, že protipovodňová ochrana české metropole je jedna z nejmodernějších v Evropě. Magistrát do výstavby zábran dal dosud 1,9 miliardy korun. Bém na páteční tiskové konferenci poukázal na to, že stát pro tyto účely poskytl Praze jen sedm milionů korun. Byly využity na úpravy kanalizace. "Považuji přístup vlády za nezodpovědný," uvedl primátor. Očekával, že po velkých povodních v roce 1997 na Moravě a v roce 2002 bude stát stavět protipovodňovou ochranu měst a obcí ve větším rozsahu. "To se bohužel nestalo. Věřím, že se tak stane po letošní povodni," podotkl Bém.

Po záplavách v roce 1997 magistrát postavil první část zábran, které v srpnu 2002 ochránily před pětisetletou vodou Staré Město. Začátkem následujícího roku padlo rozhodnutí, že je potřeba chránit město jako celek, nejen historické jádro. "Vznikl tak zcela jedinečný projekt na evropské úrovni," soudí Bém. Nyní je Praha před velkou vodou chráněna v úsecích od Modřan po Libeň a od Smíchova po Stromovku. Přenosná hrazení, zdi a zemní valy byly postaveny 30 centimetrů nad úroveň katastrofální pětisetleté povodně, která v Praze způsobila před čtyřmi lety ztráty za 27 miliard korun. Příští rok by mělo být hrazení hotovo také na Zbraslavi, v Radotíně, Chuchli a v Troji. Na Zbraslavi bude proti stoleté vodě. "Mělo by stačit," uvedl primátorův náměstek Jan Bürgermeister. Zbraslav totiž leží u Vltavy ještě nad soutokem s Berounkou.

Pražská protipovodňová opatření nejsou jen zábrany, zdůraznil Bürgermeister. Třeba na soutoku Vltavy a Berounky mají vzniknout těžbou štěrkopísku jezera, která zvýší schopnost zadržovat vodu v tomto záplavovém území. "V současné době se už rozhoduje o první těžbě," uvedl. Zástupci města připomínají i funkci přehrad vltavské kaskády, které při menších povodních dokážou řídit průtok vody Prahou a záplavy zmírnit. Bylo tomu tak při letošní povodni, kdy nakonec město zasáhla jen dvouletá voda. Při velkých povodních vodní díla metropoli nepomohou.

Hladiny řek pomalu, ale vytrvale klesají. Přispěla k tomu především absence srážek a citelné ochlazení, při němž noční teploty sestupují několik stupňů pod bod mrazu. Další srážky se podle předpovědi očekávají až v neděli, hladiny vodních toků tak budou klesat i nadále. Na místech, kde voda opadla, začíná úklid. Pokračuje rovněž sčítání škod, podle předběžného odhadu agentury Standard & Poor´s Ratings Services by mohly vystoupit zhruba na dvě miliardy korun. Je tedy zřejmé, že letošní poškození budou mnohem nižší než při posledních velkých záplavách v roce 2002, i ve srovnání s rokem 1997. Před čtyřmi lety škody činily kolem 70 miliard a v roce 1997 asi 63 miliard Kč. Velká voda se letos tolik nedotkla památek - Národní památkový ústav předběžně vyčíslil škody na čtyři miliony. Největší, asi dvoumilionová škoda vznikla v parku u zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu zapsaného na seznam UNESCO.

Míst s nejvyšším stupněm povodňové aktivity stále ubývá. Ohrožení dál platí v Mělníku, Ústí nad Labem a Děčíně na dolním Labi, na dolní Lužnici v Bechyni a na Moravě ve Strážnici. Hladina Labe v Ústí má podle předpovědi vodohospodářů do soboty klesnout na 725 centimetrů, což je o 1,5 metru méně, než měla při úterní kulminaci. Obvykle má řeka dva metry. Voda poklesla i v Hřensku na Děčínsku. Nyní dosahuje zhruba k hotelu Praha. Obec podle starosty Josefa Černého zůstává nadále uzavřená. Po špatných zkušenostech z povodní v roce 2002 navíc nemá zájem o cizí pomocníky a zůstane dlouho zavřena i pro povodňové turisty. V Mělníku Labe klesá ještě rychleji, než se očekávalo. Hladina se dostala již na úroveň šesti metrů, zatímco v pondělí vystoupala až na 739 centimetrů. Nyní klesá tempem dva až tři centimetry za hodinu. Pokud se pokles nezpomalí, stav ohrožení by mohl přestat platit v sobotu dopoledne. Povodně pomíjejí také na jihu Moravy, kde od pátku nikde neplatí třetí stupeň povodňové aktivity. Voda nadále hrozí jen obcím u jezer a lagun, které se vytvořily v polích. Stabilizovaná situace je i v Novosedlech na Břeclavsku, které ohrožuje rakouský potok Bockgraben. V Olomouci, Litovli a jejich okolí večer skončí stav nebezpečí, který v pátek večer vyhlásila bezpečnostní rada Olomouckého kraje. Zřejmě na několik týdnů až měsíců se protáhne vyšetřování příčin protržení hráze v Horce nad Moravou na Olomoucku, jež nezadržela vodu v noci na neděli. Podle serveru Aktuálně.cz za protržením hráze, kvůli které se část Olomouce ocitla pod vodou, zřejmě stojí pokus o záchranu části lužního lesa. Také hladina jihočeské Lužnice neustále klesá, třetí stupeň už platí jen v Bechyni. Většina lidí, jimž voda zaplavila obydlí, se už vrátila domů a začala s úklidem. Radnicím se hlásí dobrovolníci, kteří chtějí lidem postiženým povodněmi pomoci. Hasiči však stále nemohou z velké části zatopených sklepů čerpat vodu, protože hladina řeky je ještě příliš vysoká.

Až stovky milionů korun by mohl dát stát na výkup domů, které jsou v záplavových oblastech opakovaně zatopovány velkou vodou. ČTK to řekl ministr zemědělství Jan Mládek s tím, že ale záleží na zájmu majitelů nemovitostí. Výkup by totiž byl dobrovolný. Mládkův úřad předloží vládě v krátké době materiál o zřízení fondu na protipovodňová opatření a výkup těchto nemovitostí by měl být jedním z podprogramů. "Je to teprve v ideové rovině," podotkl Mládek. Vykoupené domy by se podle něj měly bourat a nahradit parkovými úpravami. Absence staveb by i zlepšila situaci při povodních, dodal. Premiér Jiří Paroubek ve středu k záměru uvedl, že stát musí také vyřešit systém, jak zájemcům o výkup nabídnout vhodné pozemky k nové výstavbě. Citlivou věcí je podle Mládka to, že vykupovat by se mělo za tržní ceny, které ovšem nemusejí být zrovna vysoké, mimo jiné poté, co pojišťovny ve dvakrát zatopeném území zruší možnost pojistek. Jako příklad ministr uvedl Veselí nad Lužnicí, silně postižené letošní povodní. "Dovedu si představit, že se budou vykupovat starší domky vesnického typu, ale nedovedu si moc představit, že se budou vykupovat nově postavené domy ze 60., 70. či 80. let, kterých je tam také hodně," dodal.

Protipovodňový fond by měl mít formu zvláštního účtu pro investice do protipovodňových opatření. Do fondu by šly dvě miliardy korun ze státního rozpočtu, miliarda z privatizace a sedm miliard by představovala půjčka od Evropské investiční banky. Konkrétní představa je tak zatím deset miliard korun s tím, že je možné vklad navýšit o dalších pět miliard. Možností by podle Mládka bylo i vydání státních dluhopisů. Fond má navázat na současný program prevence před povodněmi. Podle viceprezidenta Asociace realitních kanceláří Ivana Žikeše je návrh na výkup domů populistický krok před volbami. "Lepší by bylo udělat protipovodňová opatření," míní. Podle něj by o poskytování peněz na výkup domů rozhodovali úředníci, objevila by se tak i korupce. Odhadnout, kolika nemovitostí by se výkup mohl týkat, je podle něj obtížné. Mohlo by jít o stovky i tisíce nemovitostí.

Povodňová situace se v ohrožených místech republiky zklidnila, hladiny řek klesají. Voda ale ustupuje jen pomalu, řada lidí tak dál zůstává mimo domov. Meteorologové očekávají, že záplavy budou na dolní Moravě či na Labi doznívat týden i více. Zvýšenou pozornost je stále nutné věnovat Moravě a hrázím v okolí Břeclavi. Předpokládá se totiž, že její hladina kvůli středečním srážkám ještě mírně vzroste. S odeznívajícími záplavami nabývá na intenzitě sčítání škod a jednání o pomoci postiženým oblastem. Meteorologové zrušili výstrahu na povodně, která původně platila až do pátečního večera. Na všech tocích totiž pokračují poklesy a nebezpečí opětovných vzestupů se nepředpokládá.

V Ústeckém kraji jsou kvůli záplavám mimo domov stovky osob. V Ústí byl ve čtvrtek zprovozněn Mariánský most, výrazně se tak odlehčilo dopravě. Nejhorší situace v regionu je v Hřensku na Děčínsku, které je zcela pod vodou, a Křešicích a dalších obcích na Litoměřicku. Kraj již začal shromažďovat peníze na úhradu škod po letošních záplavách. Samospráva aktivovala Fond obnovy, který fungoval před čtyřmi lety.

Stav ohrožení platí na Labi ještě v Mělníku, zatímco v Brandýse nad Labem ve čtvrtek ráno poklesla hladina řeky na úroveň druhého povodňového stupně. Spolana už odvolala krizový stav a začíná obnovovat výrobu. Voda v Nežárce a Lužnici, které zaplavují ještě několik ulic ve Veselí nad Lužnicí, zvolna klesá. Řada domů je bez elektřiny a plynu a někteří obyvatelé stále bydlí mimo své domovy. Středeční srážky jen mírně zpomalily pokles řek. Stupeň ohrožení stále platí na středním a dolním toku Lužnice.

Také povodňová situace v Jihomoravském kraji se postupně zklidňuje. Řeka Dyje a všechny její přítoky hlásí pokles hladin. Snížil se také odtok z vodního díla Nové Mlýny na Břeclavsku. Region se již připravuje na hrozící komáří kalamitu. Druhý stupeň povodňové aktivity znamenající pohotovost stále platí na celém toku Moravy ve Zlínském kraji. Tendence je podle vodohospodářů spíš klesající na všech stanicích. Hladina stále klesá také v Uherském Hradišti a okolí, kde hejtman Zlínského kraje odvolal stav nebezpečí, který ve městě a blízkém okolí platil od minulé středy.

V Olomouci v noci na čtvrtek pominul stav ohrožení. Kvůli poklesu hladiny řeky Moravy mohli vodohospodáři snížit varování na druhý povodňový stupeň. Stav ohrožení odvolali také v Moravičanech. V povodí řeky Odry nebezpečí záplav nehrozí. V Moravskoslezském kraji platí pouze na jednom místě první stupeň povodňové aktivity. Řeky navíc stále klesají a předpovědi vydatných nočních srážek se nenaplnily.

Povodňová komise pražského magistrátu ve čtvrtek odvolala druhý stupeň povodňové aktivity. Škody způsobené velkou vodou v metropoli nepřesáhnou podle předběžných odhadů deset milionů korun. V pátek se začnou v metropoli demontovat protipovodňové zábrany.