Související články


Člen Evropské komise (EK) pro rozšíření Günter Verheugen odmítl požadavek Evropského parlamentu, aby EK svolala mezinárodní konferenci o odstavení jaderné elektrárny Temelín a jeho financování. Vyslovil se pro rychlý politický závěr jednání mezi ČR a Rakouskem za zprostředkování EK, jež bylo zahájeno loni v prosinci v rakouském Melku. Exekutiva EU "musí samozřejmě brát vážně stanovisko Evropského parlamentu k Temelínu a pozorně tudíž zvážit jeho rezoluci z minulého týdne". Ovšem vzhledem k tomu, že česká vláda s konferencí nesouhlasí, "je to však bezpředmětná otázka", řekl Verheugen po schůzce se státním tajemníkem Pavlem Teličkou. Ten ho z pověření ministra Jana Kavana informoval o stanovisku vlády ČR. Verheugen hodlá nyní informovat kolegium Evropské komise, které parlamentu oficiálně odpoví. Komisař poukázal na to, že parlament nevyzval k zastavení procesu z Melku, naopak komisi za zprostředkování pochválil. Je tedy nutné tento "trialog" dotáhnout co nejrychleji do konce. "Naším prvořadým cílem je dovést proces z Melku k úspěšnému závěru a soustředit se na konečná řešení," prohlásil Verheugen. Podotkl, že podle prosincové dohody mělo jednání o Temelínu skončit už v červnu, takže se zpozdilo a je nezbytné ho rychle uzavřít.

Evropský parlament se minulý týden v rezoluci o České republice vyslovil pro zachování možnosti odstavení Temelína, a vyzval Evropskou komisi, aby svolala mezinárodní konferenci, jež by se tím zabývala. Komise tedy Verheugenovými ústy odpověděla, že to nelze udělat, pokud s tím nesouhlasí svrchovaná země, na jejímž území Temelín leží.

Česká republika v neděli sdělila členským státům EU, že si přeje plnoprávnou účast v konventu, který bude od jara příštího roku debatovat o budoucí podobě evropské integrace; nechce v něm být pouhým pozorovatelem. Ministrům zahraničí EU a kandidátských zemí to řekl státní tajemník Pavel Telička, který zastupoval Jana Kavana. "Je smysluplné a účelné, abychom měli možnost mít na tomto fóru plnohodnotné postavení. Mělo by to pozitivní dopad na veřejné mínění doma a unii by to nepřineslo nic negativního, protože na konventu nebudou přijímána politická rozhodnutí; není to tedy nějaké vkrádání se do EU," řekl Telička na otázku ČTK.

Ministři 13 kandidátských zemí přijeli na pracovní oběd, kterým skončilo dvoudenní neformální zasedání jejich kolegů z EU v zámku na břehu jezera Genval poblíž Bruselu. Mluvilo se skoro výlučně o příští podobě EU. Podle Teličky se většina zemí, které jednají o přijetí, uchází o co nejtěsnější zapojení do debaty na toto téma, protože se týká také jejich budoucnosti. Prahu by proto "jen minimálně" uspokojil návrh zapojit vstupující země do konventu na rovnoprávném základě teprve poté, co podepíší smlouvy o přistoupení, který byl přetřásán v zákulisí. Znamenalo by to nežádoucí změnu v postavení země s možným dopadem na průběh vstupních rozhovorů v závěrečné fázi. Stanovisko ČR, shodující se především s Maďarskem, má podporu asi sedmi členů EU; ostatní jsou proti nebo váhají.