Související články


Váleční veteráni, pamětníci druhé světové války, političtí a vojenští představitelé v čele s prezidentem Milošem Zemanem si na pražském Vítkově připomněli 70 let od konce druhé světové války. Položením věnců či minutou ticha uctili její oběti. Během piety nad Vítkovem proletěly stíhačky Gripen a bojové vrtulníky. Den, kdy nacistické Německo v roce 1945 podepsalo kapitulaci, slaví Česko společně s většinou evropských států jako státní svátek.

Tradiční pietní akt zahájila po příchodu prezidenta doprovázeného ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO) státní hymna. Vojáci poté na Čestný dvůr Národního památníku na Vítkově přinesli za zvuku husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci historické armádní prapory. Politici a vojáci k památníku položili věnce a květiny. Následovala minuta ticha a salvy čestné stráže. Nad hlavami přítomných přeletěly tři vrtulníky Mi-24 vypouštějící kouř v národních barvách. Podle ministra Stropnického je pieta na Vítkově zásadní příležitostí k tomu, aby si lidé uvědomili, co je podstatné a co méně, a možností poděkovat lidem, kteří během druhé světové války riskovali své životy i životy svých nejbližších.

Sedmdesátého výročí od konce války využilo vedení ministerstva obrany k ocenění desítek válečných veteránů a vojáků. Po skončení piety bylo uděleno přes 40 Záslužných křížů ministra obrany ČR I. až III. stupně, pět z nich in memoriam. Oceněni byli třeba armádní historik Eduard Stehlík nebo in memoriam otec kardinála Dominika Duky František, který působil za druhé světové války jako zbrojíř v řadách britského letectva. Dále 50 válečných veteránů obdrželo čestný pamětní odznak a sedm válečných veteránů bylo hodnostně povýšeno. Ačkoli šlo především o veterány druhé světové války, vyšší hodnost byla posmrtně udělena i Jiřímu "Regimu" Schamsovi. Ten byl vážně zraněn v Afghánistánu a díky svému vytrvalému boji s následky zranění se stal legendou veteránů. Po těžké nemoci zemřel na začátku letošního roku.