Související články


Tisíce lidí obstoupily v neděli dopoledne v Plzni Klatovskou třídu a vlaječkami i květinami děkovali Američanům, kteří před 65 lety osvobodili Plzeň. Američtí a belgičtí veteráni, kterým je nyní mezi 80 až 90 lety, jim mávali ze starých džípů jedoucích v čele tradiční kolony nazvané Convoy of Liberty. Patří mezi nejatraktivnější akce spojené s plzeňskými Slavnostmi svobody, jež potrvají do čtvrtka. Kolonu tvořilo více než 230 historických vojenských vozů. V 11:21 nad ní proletěly i dva bojové letouny české armády Jas-39 Gripen. Na několika místech vyhrávala živá hudba. Do Plzně přijel například devadesátiletý Erik Petersen, jenž je pravidelným vzácným hostem slavností. Před 65 lety patřil do 16. obrněné divize. V Plzni je letos i o pět let mladší Verne Lewellen a Karl L. Lindquist i osmdesátiletý Charles Noble, nechybí ani vnuk generála Pattona George Patton Watters.

Mezi nejvzácnější vozidla kolony patřily vozy druhé světové války a válečné obrněné transportéry. Kromě milovníků historických strojů a vojenských nadšenců z celé republiky přijeli na starých strojích také Belgičané, Němci, Italové, Francouzi a Švýcaři. Konvoj, jenž se každoročně zvětšuje, uzavřely moderní vozy české a americké armády. Stovky lidí si už také v centru prohlédly dobové vojenské tábory. Nadšenci různých military klubů je připravily na několika místech. K největším patří kemp 16. obrněné divize U.S. Army ve Štruncových sadech s ukázkou autentické činnosti tábora americké armády v Plzni v květnu 1945. Nechybí obrněná technika, vojáci, polní nemocnice, kuchyně, autodílna. Slavnosti svobody pokračují až do čtvrtka.

Minutou ticha čeští váleční veteráni na nádvoří českokrumlovského zámku uctili památku svých kolegů, kteří položili životy v mírových misích. Mimo jiné si také připomněli 18. výročí od vyslání první české jednotky do zahraničí - do mise UNPROFOR na území bývalé Jugoslávie. ČTK to řekl místopředseda Sdružení válečných veteránů České republiky Ladislav Sornas. Poté se váleční veteráni zapsali do kroniky akce. Někteří doplnili vinný archiv modrých baretů založený v zámeckých sklepích. Součástí setkání byla prezentace o misi v Afghánistánu. Setkání takzvaných modrých baretů se v Českém Krumlově uskutečnilo už posedmé. Ve městě v roce 1992 vznikla výcviková základna mírových sil OSN jako reakce na počínající snahy armády zapojit se do operací v zahraničí po boku nových koaličních partnerů. "Z Českého Krumlova byl v roce 1993 vyslán prapor UNPROFOR do mise na území bývalé Jugoslávie," uvedl Sornas.

Sdružení válečných veteránů tímto setkáním zahájilo sérii pietních akcí na počest vojáků, kteří v misi přišli o život. Na ministerstvu obrany v Praze organizují veteráni 4. června pietní vzpomínku na padlé příslušníky novodobých zahraničních misí. Koncem července se veteráni sejdou v Rožmitále na Šumavě u hrobu podporučíka Petra Valeše. "Patnácté výročí jeho úmrtí připadne na 31. červenec," dodal Sornas. Světle modré barety nosilo 3500 příslušníků misí OSN, při mírových operacích NATO sloužilo více než 6000 modrých baretů. V Českém Krumlově byla v letech 1990 až 2003 jejich výcviková základna.