Související články


Na výlovy rybníků a rybí speciality, zvěřinové hody a posvícenské veselice zvou Jihočeši od pondělního svátku svatého Václava až do konce listopadu. Jihočeské hody, neboli Jihody, se letos konají poprvé a mají se stát tradicí. Společná propagace místních podzimních slavností, spojených s dobrým jídlem a pitím, by v kraji mohla přispět k prodloužení turistické sezony, řekl ČTK Petr Stupka z pořádajícího sdružení pro podporu cestovního ruchu. Hody se budou konat na mnoha místech. Podle Stupky se jich zúčastní asi čtyři desítky podnikatelů, včetně restauratérů, obce a regiony. V hodovém kalendáři lze najít tradiční oblíbené oslavy, ale chystají se také novinky - například velká Kapr sushi party na českobudějovickém náměstí, láká Stupka. Pořadatelem hodů je Sdružení Cestovní ruch při Jihočeské hospodářské komoře, finanční podporu poskytl kraj. V prvních říjnových dnech mohou lidé navštívit například chelčické Slavnosti plodů, kde se soutěží o letošní nejlepší jablko, ovocný destilát a ovocnou dobrotu. V Českých Budějovicích mohou později ochutnat speciality z čerstvých ryb při akci Výlov v Masných krámech. Do další z českobudějovických restaurací mohou zajít třeba na kulajdu a na škubánky. Součástí Jihočeských hodů bude Gastrofest v Českých Budějovicích, ale také biohody, svatomartinská posvícení a týden rybních specialit v Hluboké nad Vltavou. Před adventem budou slavnosti ukončeny svatoprokopským posvícením. Podrobný program bude uveden na www.jiznicechy.cz/jihody

Dnem české státnosti si lidé v neděli po celé České republice připomněli svátek svatého Václava, patrona a ochránce českého národa. V metropoli i dalších městech se konaly bohoslužby a koncerty a svátek byl také podnětem k lidové zábavě. Sváteční den ukončil desátý ročník tradičního Svatováclavského večera v Senátu. V Pantheonu Národního muzea zazněly nové verze státní hymny, které nechal nahrát premiér Mirek Topolánek, a které chce úřad vlády používat při různých oficiálních příležitostech. Počinem chce vláda oslavit 90. výročí založení nezávislého Československa. V Praze dále kardinál Miloslav Vlk požehnal obnovenou Svatováclavskou vinici, nejstarší v Čechách, která se rozkládá nad Starými zámeckými schody u Pražského hradu. V Hradci Králové se konala tradiční Svatováclavská přehlídka koní, která přiláká každoročně tisíce diváků. Oslavy na počest českého světce započaly už v pátek Svatováclavským duchovním zastavením v centru Prahy. V sobotu pokračovaly Národní svatováclavskou poutí ve Staré Boleslavi.

Státním svátkem je dnešek od roku 2000. Rozhodování politiků o 28. září nebylo snadné. Některým vadilo, že by se jím měl stát den zavraždění knížete Václava, jiným zase to, že je to také církevní svátek. Připomínali i to, že Václavovu památku zneužila protektorátní vláda kolaborující s nacistickou okupační mocí. Komunisté naopak poukazovali na Václavovu slabost, protože platil "výpalné" německým císařům.

Stará Boleslav se v sobotu stala cílem stovek poutníku. Zamířili tam na Národní svatováclavskou pouť, jíž vyvrcholí letošní Svatováclavský rok. Připomíná 1100 let od narození svatého Václava, patrona a ochránce českého národa. "Svatováclavská tradice nás duchovně spojuje s našimi předky a se všemi poutníky, kteří sem po staletí putovali, tady se modlili a zpívali," řekl během slavnostní mše kardinál Miloslav Vlk. V českém národě podle něj není kromě církve žádná jiná instituce, žádný jiný útvar, který by takto živě a konkrétně přetrvával od začátku našich dějin až do současnosti. Národní pouti se zúčastnil i prezident Václav Klaus, premiér Mirek Topolánek a další ústavní činitelé. Václav Klaus v projevu připomněl, že sv. Václav vstoupil do české historie v době rodícího se českého státu, jeho hranic a jeho pokusů etablovat se v tehdejším politickém uspořádání mnohdy velmi konfliktní a svárlivé Evropy. "Jako diplomat musel být připraven ke složitým politickým vyjednáváním, která měla ochránit a posílit postavení mladého českého knížectví. Jako vládce byl nucen čelit opozici doma i v zahraničí a neustále obhajovat své nezávislé postavení. Jako taktik si musel být plně vědom pomíjivosti uzavíraných dohod a smluv," řekl Klaus. Svatováclavskou pouť předznamenalo v pátek převezení svatováclavské relikvie, lebky sv. Václava, za doprovodu čestné jednotky Hradní stráže do baziliky sv. Václava ve Staré Boleslavi. Po mši si ji mohli poutníci prohlédnout v kryptě sv. Kosmy a Damiána.

Stará Boleslav, město spojované se zavražděním knížete Václava, je v římskokatolickém pojetí jedním z nejstarších a nejvýznamnějších poutních míst v českých zemích. Svatý Václav je považován za duchovního otce české státnosti. Stará Boleslav v sobě jako katolické poutní místo spojuje svatováclavskou a mariánskou tradici. Připomíná se zde smrt knížete Václava a uctívá se Palladium (záštita) - obrázek Panny Marie, který má podle legendy původ u svatého Václava. Tisíciletou tradici staroboleslavských poutí podle církevních zdrojů přerušili komunisté, kult křesťanského knížete měl být vymazán z paměti národa. Poutě se tam obnovily v roce 2003.