Související články


28. září se slaví Den české státnosti. Připadá na svátek katolického světce sv. Václava, českého knížete a takzvaného patrona země, jehož jméno patří v Čechách i nyní k nejrozšířenějším. Název státního svátku však Václavovo jméno neobsahuje. Den české státnosti je kompromisem, protože při projednávání zákona o svátcích se v roce 2000 strhl ve sněmovně "boj o Václava". V nebývale ostré hádce o jeho roli v dějinách tehdy levice návrh na nový svátek odmítala s argumenty o proněmeckém zneužívání svatováclavské tradice za nacistické okupace Čech a Moravy. Kníže Václav čelil i za života obviněním z proněmecké orientace.

Podle církevní tradice je právě 28. září dnem, kdy byl před kostelem ve Staré Boleslavi v roce 935 (podle starší literatury to bylo v roce 929) přemyslovský kníže Václav zavražděn svými odpůrci, a to na příkaz vlastního bratra Boleslava, který si tak uvolnil cestu k vládě. Boleslav nesouhlasil s Václavovou smířlivou zahraniční politikou. Svatořečen byl zesnulý kníže již v období mezi lety 972 až 975, kdy bylo v Praze založeno biskupství. Václav je podle církve vzorem prozíravého politika a dobrého křesťana. Přestože je někdy považován za člověka jemného až slabého, tak podle jiných současných názorů byl tvrdým válečníkem, jedním z prvních sjednocovatelů rozdrobených území a kmenů ve stát a národ. Svatému Václavu je zasvěcena řada katolických chrámů. Údajně prvním byl kostel v Proseku u Prahy, podle pověsti založený knížetem Boleslavem I. v roce 970. Odborníci však datují vznik této památky až do druhé poloviny 11. století.

Dopravní kolaps provázel národní svatováclavskou pouť ve Staré Boleslavi. Kvůli venkovní bohoslužbě kardinála Miroslava Vlka, na kterou přišly tisíce lidí, bylo uzavřeno celé Mariánského náměstí. Na rozdíl od nespokojených řidičů si ale věřící i návštěvníci města pouť pochvalovali.

"Je moc pěkné, že se město rozhodlo k odklonu od tradiční světské poutě k pouti více duchovní. Naštěstí přálo i počasí," řekl ČTK jeden z návštěvníků Antonín Líha. V bazilice sv. Václava byly vystaveny i světcovy ostatky, které sem byly na jeden den převezeny z Pražského hradu. Duchovní ráz akce doplnily i dvě menší bohoslužby. Svatému Václavovi věnovali pořadatelé mši, která začala již v časných ranních hodinách v bazilice sv. Václava. Na ni ve 14:00 navázala bohoslužba v bazilice Nanebevzetí Panny Marie. Oba kostely byly pak otevřeny k prohlídkám za doprovodu průvodců.

Na programu největší české pouti k uctění národního patrona, svatého Václava, byly i koncerty populárních skupin. Představily se například kapely Vitamín, České srdce, Duo Durango či Evergreen Quartet. Večer se zájemci mohou těšit na ohňostroj. Program národní pouti skončí v neděli v 16:00 slavnostním koncertem v bazilice Nanebevzetí Panny Marie. Vystoupí zde houslový virtuoz Jaroslav Svěcený. Výročí smrti českého patrona si lidé připomínají i na dalších místech Středočeského kraje. V legendárním rodišti českého knížete ve Stochově na Kladensku se například koná tradiční setkání u svatováclavského dubu, který měl podle legendy vyrůst z ratolesti, kterou na místě Václavova narození zasadila roku 903 jeho babička, kněžna Ludmila.