Související články


Památník romským obětem nacismu v Letech u Písku se chystá ve středu navštívit pracovní skupina, která hledá řešení sporů kolem letského vepřína. Velkovýkrmna, která je nedaleko pamětních kamenů, stojí v místech protektorátního sběrného tábora pro Romy. Pracovní tým nyní posoudí úpravy pietního místa, aby bylo přístupné veřejnosti. ČTK to řekla ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ).

Evropský parlament ČR minulý týden už podruhé vyzval k odstranění vepřína. Podle ministryně jsou s tímto řešením ale spojeny "technické problémy, které Evropský parlament nevidí". "Není to o nedostatku politické vůle. Ta tu je," řekla Stehlíková. Odstranění vepřína považuje za střednědobý či dlouhodobý cíl.

Europarlament svým usnesením podle jihočeského hejtmana Jana Zahradníka (ODS) "torpédoval" dohodu o vyřešení. Kraj nechal vypracovat studii o vybudování památníku na jiném místě. S tímto řešením souhlasili představitelé vlády, majitel vepřína i jihočeští Romové. Výbor pro odškodnění romského holocaustu (VPORH) poukázal na to, že k záměru se nekloní pozůstalí po obětech, ale Romové, kteří přišli do země až po válce. Dál požaduje odstranění vepřína. Stehlíková však označila spokojenost bývalých romských vězňů a pozůstalých po nich za "nepodkročitelnou podmínku".

Pracovní skupina rozdělila svůj postup do dvou etap. První se soustředí na nynější pietní místo. "Je k němu obtížný přístup. Je tam špatná navigace a cesta. Jde o jeho zpřístupnění," řekla ČTK ředitelka kanceláře rady vlády pro záležitosti romské komunity Radka Soukupová. Podle ní se počítá s investicemi do "drobné infrastruktury". K památníku vede lesní cesta. Pietní kameny a nedaleký kříž stojí na okraji lesa. Místo není nijak upraveno. Ve druhé etapě připraví pracovní skupina možnosti řešení problému s vepřínem. "Cílem je nalezení shody mezi všemi hráči. Rychlé řešení není na stole," řekla Soukupová. Mezi variantami, které by mohla dostat vláda, je podle Stehlíkové například přeměna výroby. Další možností je založení fondu, do něhož by přispívaly i mezinárodní organizace. Z něj by se odstranění vepřína financovalo.

Na přemístění vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy, nebude mít podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) vláda peníze. Současná vláda podporuje vznik nového památníku vedle vepřína, řekl Topolánek. Se zachováním vepřína na místě, kde za války zemřelo 326 lidí, ale nesouhlasí Výbor pro odškodnění romského holokaustu.

"Každá vláda zatím slíbila, že problém Letů vyřeší, ale žádná vláda nenašla tolik peněz na to, aby realizovala ten záměr přemístění vepřína. To se nepodaří nikomu, tolik peněz v rozpočtu nikdo nenajde," řekl Topolánek. Odhady na přestěhování vepřína se pohybovaly ve stovkách milionů korun, nejvyšší dosáhly 800 milionů. Podle premiéra je nový záměr památníku, který mu představili Romové z jižních Čech před několika týdny, důstojným vyústěním mnohaleté diskuze. Náklady na novou podobu památníku by se měly pohybovat v milionech, maximálně desítkách milionů korun. Na financování by se podle premiéra měl podílet stát, kraj, obec i samotní Romové.

Se zachováním vepřína na místě bývalého tábora ale nesouhlasí Výbor pro odškodnění romského holokaustu. "Pozůstalí po obětech a vězňové romských koncentračních táborů nedovolí, aby za současné situace, kdy je hanobeno místo, kde ti lidé umřeli, když tam ten prasečák je, aby se tam stavěli nějaké pomníky. Vždyť to by byl paradox," řekl ČTK předseda výboru Čeněk Růžička.