Související články


Některá romská sdružení vyzvala Romy, aby se neúčastnili pondělní piety, kterou v místě někdejšího sběrného tábora pro Romy v Letech na Písecku organizuje lidický památník a kde má promluvit premiér Petr Nečas. Pokud chce vláda uctít romské oběti, měla by prý kromě řady jiných věcí zajistit výkup a zbourání vepřína, který v Letech stojí. Uvedl to dnes předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu a místopředseda romské Strany rovných příležitostí Čeněk Růžička. Autorům prohlášení podle něj vadí to, že pondělní pietní shromáždění za romské oběti z Let organizuje Památník Lidice. Růžička míní, že nemá dost zkušeností, citu a pochopení pro organizování romské tryzny.

Pietní shromáždění se v Letech, v místech, kde za druhé světové války romský tábor stál, konalo i v květnu. Organizovali ho podle Růžičky pozůstalí obětí a účastnili se jej velvyslanci, duchovní, zástupci Židů. Na letském setkání organizovaném pozůstalými se podle něj pravidelně mluví "realisticky a ostře kriticky". "Hovoří se o segregaci romských dětí ve zvláštních školách, o sterilizacích Romek, o protiromských pochodech, o rasistické rétorice politiků parlamentních stran, o zneužívání dotací, které mají Romům pomáhat," uvedl. Vládě se ale podle něj takováto setkání organizovaná Romy "zřejmě nelíbí, a proto památník obětem 'převedla' na památník Lidice".

Účastníci pietního aktu na památku romských obětí holokaustu na místě bývalého sběrného tábora v Letech na Písecku volali po odstranění nedalekého vepřína. V 70. letech byl postaven přímo na místě tábora, pietní místo bylo vybudováno o několik set metrů dál. Pro zbourání vepřína nebyli jen zástupci romských organizací, ale i americký velvyslanec Norman Eisen. Iniciativu za odstranění vepřína zahájilo například občanské sdružení Forum. Heslo "Zrušte vepřín" zvolilo do své mezinárodní kampaně. "Holokaust pro Romy v Česku neskončí, dokud vláda vepřín nezbourá," uvedl za sdružení Ondřej Giňa mladší. Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička novinářům řekl, že se myšlenky na zrušení vepřína nevzdají. Jsou prý vděční, že se pietní místo podařilo upravit, ale jeho podoba není podle Růžičky důstojná. "Doporučujeme každému, aby zdejší úpravu neoznačoval jako důstojnou, protože tu je 365 dnů v roce cítit prasečák," poznamenal Růžička. Pietní místo bylo loni oficiálně zpřístupněno veřejnosti. Vznikl tu přírodní amfiteátr a tři dřevěné ubikace, v jedné z nich je stálá expozice přibližující život Romů v táboře. Růžička uvedl, že jsou vyvíjeny tlaky, aby výbor pietní akt nepořádal a chystal ho jen Památník v Lidicích, pod nějž letský památník spadá. Na pietním aktu chyběl ředitel lidického památníku Milouš Červencl, který se významně podílel na realizaci úprav památníku. Výbor ho nepozval. Růžička řekl, že nechtějí s lidickým památníkem spolupracovat a nejraději by, aby letský památník přestal spravovat.