Související články


Historii domácké výroby metel na Valašsku představuje výstava, která začala v muzeu v Zubří na Vsetínsku. Návštěvníci zhlédnou různé exponáty i rozsáhlou fotodokumentaci. Součástí expozice je také představení knihy s názvem Ani ta metla nedala hladem umřít... "Zubří lidé dříve přezdívali metlářskou dědinou. Výroba metel tady byla velmi rozvinutá a byla to i určitá záchrana od hladu a bídy pro obyvatele ze sociálně slabých rodin," řekl ČTK autor výstavy Daniel Drápala. Výstava potrvá do 27. listopadu.

Ve dvou místnostech muzea se návštěvníci seznámí nejen s výrobou metel, ale i s různými tradicemi. Březové proutí, z něhož se metly vyráběly, totiž patřilo k tradiční lidové kultuře. "Březový proutek naděloval dětem Mikuláš, s březovou metličkou se chodilo na tradiční velikonoční obchůzku, březové metly se také pálily při svatojánských ohních nebo se bříza sušila jako zimní píce pro dobytek," uvedl Drápala. Břízu lidé dříve používali také pro výrobu loučí nebo fajek.

Výstava je završením čtyřletého výzkumně-dokumentačního projektu, na kterém se podíleli především pracovníci rožnovského Valašského muzea v přírodě. V rámci projektu vznikla také publikace a videokazeta s názvem Zuberská metla. Ve skanzenu se tato tradiční výroba také několik let předvádí. Podle tradičních technologií březové metly vyrábí Jiří Ondřej ze Zubří, který od ministerstva kultury obdržel titul Nositel tradice řemeslné výroby, což je podle autora výstavy považováno za velmi prestižní ocenění. Ocenění každoročně získá pouze pět řemeslníků.

Tři desítky řezbářů se v sobotu sjely do Dřevěného městečka skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku, kde se konal devátý ročník setkání zvaného Hejův nožík. Řezbáři společně pracují na kompozici věnované životu v rolnické usedlosti. Letos přibylo nejvíce figurek připomínajících tradiční řemesla, řekla ČTK režisérka pořadu Jiřina Veselská.

Ve skanzenu se od roku 2003 postupně rodí dvůr s vyřezávanými domácími zvířaty, pasáčky, kovářem, bednářem, hospodářem i jeho dětmi. "Figurky řemeslníků jsou však pro nás nyní důležité, neboť připravujeme novou expozici v nově opraveném objektu bývalého sušáku," uvedla režisérka.

Mezi účastníky setkání se objevilo i šest nových řezbářů, kteří se Hejova nožíku účastní poprvé. Podle Veselské jich nejen přibývá, ale také mládnou. "Máme zde i nové adepty do dvaceti let i menší. Myslím, že je to velmi šťastné, že o toto řemeslo je zájem," řekla.

Řezbáři si svá díla přivážejí do Rožnova pod Radhoštěm již rozpracovaná a mezi starými usedlostmi je jen dokončují. Řemeslníci opracovávali různé druhy dřeva, například lipové, hruškové, osikové či smrkové. Letos jejich úsilí a umění přihlížely stovky návštěvníků, z nichž mnozí si odnesli i menší dárky a upomínkové předměty.

Setkání v rožnovském skanzenu je pojmenováno po Josefu Hejovi (1892-1985), který žil v Dinotici u Halenkova na Vsetínsku a celý život se věnoval vyřezávání ze dřeva. Mnohé náměty čerpal z práce v malém hospodářství, inspiroval se zábavou, výročními zvyky a obyčeji. Plastiky barvil pastelkami nebo vodovými barvami.

V zámku v Chanovicích na Klatovsku vzniká unikátní projekt Galerie Nositelů tradic lidových řemesel. Tento titul uděluje každoročně nejvýše pěti lidem v celé republice ministr kultury. Galerie bude od začátku července představovat všech 19 řemeslníků, kteří titul zatím získali v letech 2001 až 2004. Expozice se bude průběžně aktualizovat o nové nositele titulu a další ukázky tvorby už oceněných řemeslníků, řekl ČTK ředitel Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech Luboš Smolík. Podstatnou roli při udělování titulu hraje především výjimečná dovednost kandidátů a estetická hodnota jejich práce. Nositelem titulu se může stát člověk, který provozuje lidové řemeslo a technologie, kterým hrozí zánik. Zohledňuje se také, zda se řemeslník podílí na výchově a výuce svých nástupců.

Výstavní projekt v chanovickém zámku má podle Smolíka nadregionální a nadčasový význam. Má za cíl mimo jiné představit oceněné řemeslníky a prezentovat jejich dovednosti a výrobu, jimiž navazují na původní a tradiční technologie. Výstava má také propagovat samotné ocenění, které je českou verzí mezinárodního projektu UNESCO Žijící lidské poklady, a přispět k oživení chanovického zámeckého areálu.

Nositeli titulu se zatím stali například keramici a hrnčíři, výrobci dřevěných hraček, košíkář, výrobce modrotisku, kovář, tesaři a sekerníci, tkalci, řezbář reliéfních forem na perník či tvůrce štípaných holubiček. V Plzeňském kraji získal titul například Rudolf Volf z Kolovče na Domažlicku, jehož rodina provozuje tradiční hrnčířství už po sedm generací.