Související články


I když se vzedmuté hladiny řek na většině území České republiky postupně vracejí k normálu, velká voda ohrožuje obyvatele některých obcí a měst Ústeckého kraje v blízkosti Labe. Vchody svých domů zajišťují pytli s písky i lidé z plzeňské čtvrti Roudná, kteří s obavami sledují stoupající Mži. V pohotovosti jsou i další obce v okolí hracholuské přehrady. Kritická situace nastala v obci Vestce na Nymbursku, kde záchranáři v noci na sobotu kvůli velké vodě evakuovali všech 220 obyvatel. Rozsáhlé vodní laguny právě v Roudné a Vestci začaly likvidovat velkokapacitní čerpadla, o jejichž nasazení rozhodl krizový štáb Hasičského záchranného sboru v čele s ministrem vnitra Stanislavem Grossem. Voda se musí odčerpat dříve, než zamrzne. Meteorologové totiž očekávají výrazné ochlazení.

V sobotu po poledni platil nejvyšší, třetí stupeň povodňové aktivity celkem na 19 místech. Na řekách v povodí Vltavy, Berounky, Sázavy, horního Labe, Jizery, Orlice i horní Moravy řeky pozvolna klesají. Vltava v Praze stagnuje, druhý povodňový stupeň - pohotovost, který byl vyhlášen v pátek, potrvá zřejmě do pondělí. Voda v metropoli zaplavila nábřežní náplavky. Berounka v městské části Radotín zaplavila už v pátek část cyklistické stezky a vylila se do polí. V sobotu před polednem tam kulminovala. Voda zaplavila silnici spojující Radotín a Černošice u Prahy, která je neprůjezdná.

Voda dále stoupá na Labi od Přelouče až po státní hranici. Labe má kulminovat v Ústí v neděli odpoledne na výšce 7,5 metru. S obavami pozorují stoupající vodu i na Litoměřicku, kde jsou dodnes laguny po loňských záplavách.

Téměř tisícovka lidí dosud obdržela nenávratný státní příspěvek 150 tisíc korun, který je určený těm, kdo kvůli srpnovým záplavám zcela přišli o bydlení. Žádosti mohou lidé podávat až do konce března. "Zatím jsme rozdělili přibližně 106 milionů korun," řekl ČTK mluvčí ministerstva pro místní rozvoj /MMR/ Petr Dimun. Celková suma peněz, kterou ministerstvo na odstraňování následků povodní dosud poskytlo, je zhruba 1,4 miliardy korun. Lidé, kteří kvůli velké vodě přišli o střechu nad hlavou, mohou požádat i o nízkoúročený úvěr až 850 tisíc korun. Úvěr lze použít na výstavbu či koupi bytu, je úročen dvěma procenty s dobou splatnosti 20 let. Státní fond rozvoje bydlení, který půjčku poskytuje, evidoval na konci prosince více než 240 žádostí. Prostředky zatím vyplatil 20 lidem v celkové hodnotě zhruba 16 milionů korun. Zhruba 100 milionů korun stát uvolnil na výstavbu nájemních domů pro lidi, kterým povodeň obydlí zničila. Firmy nyní stavějí 200 nových bytů ve 22 obcích. Další žádosti o dotaci ministerstvo očekává po zimě. V současné době se podle Dimuna staví například v obcích Zálezlice, Kly, Blatná, Předmíř a Majdalena. Nejvíce peněz na odstraňování následků povodní uvolnilo MMR Středočeskému kraji, a to více než 410 milionů korun. Druhý největší objem peněz, 370 milionů korun, mířil do Ústeckého kraje. Jihočeský kraj získal 270 milionů korun.

Srpnové povodně zničily domy a byty za 1,75 miliardy korun. Nutné opravy poškozeného bydlení kraje vyčíslily na více než pět miliard korun. Celkové národohospodářské škody po záplavách dosáhly 70 miliard korun, z toho na území Prahy 24 miliard korun. Letošními povodněmi bylo podle vlády postiženo 753 obcí včetně Prahy. Evakuováno muselo být 220.000 obyvatel.