Související články


Přívalové deště a záplavy ve čtvrtek opět zahrozily na Novojičínsku, kde hasiči museli evakuovat obyvatele podél Husího potoku u Fulneku. Bouře a přívalové deště sužovaly také Liberecký kraj a Trutnovsko. Na Třinecku odpoledne zasáhl blesk patnáctiletou dívku. Je popálena na rukou a nohou. Postižení oznámili další odhady škody. Agrární komora odhadla, že povodně zatím zemědělcům způsobily škody kolem 200 milionů korun, škody Povodí Moravy činí asi 50 až 70 milionů korun. Pojišťovny dosud vyřídily 462 škod za více než 11 milionů korun. Odhadují, že celkově vyplatí 1,7 miliardy korun. Humanitární organizace už na pomoc lidem v zaplavených oblastech shromáždily 40 milionů korun. U Fulneku po hodinové bouřce náhle vzrostla hladina Husího potoku a hasiči začali evakuovat obyvatele Vlkovic a Stachovic. Voda navíc zaplavila silnici mezi Fulnekem a městem Odry. Bouřky a záplavy udeřily také v Libereckém kraji a na Trutnovsku, kde zatopily sklepy, podemlely silnice z způsobily problémy s dodávkou elektřiny. Kvůli blesku, který zasáhl vedení vysokého napětí, zůstalo asi půl hodiny bez proudu 200.000 obyvatel Liberecka a Jablonecka. Ve středu večer blesková povodeň postihla Děčínsko, problémy s bouří a přívalovými dešti měl i Pardubický kraj. Bouřky opět mírně rozkolísaly i hladiny menších jihočeských toků. Pokles rozvodněné Blanice, která od neděle zaplavovala stovky domů a způsobila stamilionové škody, ale nezastavily. Platí na ní nejvýše první stupeň povodňové aktivity. V postižených oblastech se i nadále pečlivě sleduje výskyt infekčních chorob. Na Novojičínsku hygienici dosud zaznamenali 26 pacientů s průjmovým onemocněním, dva lidé museli být hospitalizováni. Už příští týden zde hrozí také zvýšený výskyt komárů, proto dostanou lidé od krajského úřadu repelenty a plánuje se plošná likvidace tohoto hmyzu. Velká voda od minulého týdne zatím v pěti krajích poškodila 2146 domů, z toho u 22 je nutná demolice. Záplavy si vyžádaly 13 lidských životů, hmotné škody se zatím odhadují na 5,6 miliardy korun.

Řada obcí a měst ve Zlínském kraji vyhlásila veřejné sbírky na pomoc zaplaveným oblastem nebo uvolnila peníze přímo ze svých rozpočtů, zjistila ČTK. Například město Zlín uspořádá veřejnou sbírku, jejíž výtěžek poputuje do povodněmi postižené obce Skorošice na Jesenicku. Tuto obec městu doporučila Bezpečnostní rada Olomouckého kraje. Povodně ve Skorošicích strhaly mosty a lávky přes vodní toky a poškodily komunikace. Zaplaveny byly desítky domů, některé čeká demolice. Škoda se odhaduje na 50 milionů Kč. Sbírka bude mít dvě formy: peníze lze vhazovat do pokladničky ve vestibulu radnice nebo poslat na zvláštní bankovní účet číslo 3840582/0800. Sbírka se uskuteční od 3. do 17. července.

Také otrokovická radnice zvažuje vyhlášení veřejné sbírky pro tři obce na Jesenicku. Zatím rada rozhodla, že Bernatice u Javorníků, Vlčice a Žulová rovným dílem dohromady od města obdrží 60.000 Kč. V obci Vlčice záplavová vlna připravila o život čtyřicetiletého šéfa dobrovolných hasičů, když chtěl pomoci svým kolegům. V Bernaticích u Javorníků a Žulové byla poničena většina obydlí a veřejné infrastruktury.

Vsetín kvůli vyhlášení veřejné sbírky svolal mimořádnou radu. Pokud ve zkráceném řízení radnice získá povolení od hejtmanství uskuteční se od 7. července do minimálně 31. července. Následně rada, případně zastupitelstvo, podle výše shromážděné částky rozhodne, do které obce či města výtěžek poputuje. Vsetínská radnice už také zřídila zvláštní účet, na který je možno finanční dary posílat. Má číslo 46264626/0300. Peníze bude možné vkládat i do pokladniček na podatelnách obou budov městského úřadu - na Svárově i v Mostecké ulici a ve vybraných příspěvkových organizacích města, a to v městských lázních a informačním centru v budově.

Zlínský kraj uvolní z rozpočtu 11 milionů Kč na odstranění škod na Valašskomeziříčsku. Další milion Kč bude směřovat i do ostatních postižených krajů. Celkem 500.000 Kč získá od hejtmanství Moravskoslezský kraj a Olomoucký a Jihočeský po 250.000 Kč.