Související články


U příležitosti dvacátého výročí pádu berlínské zdi zveřejnily Ústav pro studium totalitních režimů a Archiv bezpečnostních složek jmenný seznam příslušníků komunistické rozvědky. Jak uvedl ředitel Pavel Žáček, Ústav poskytl veřejnosti takovéto údaje jako první v postkomunistické Evropě. Lidé budou moci například nahlédnout do osobních karet členů bývalé rozvědky nebo se podívat na jejich fotografie. Seznam však není úplný. Podle Žáčka měla rozvědka 1028 příslušníků ke konci listopadu 1989, ústavu se podařilo sestavit seznam 985 lidí. Hlavní správa rozvědky prováděla špionáž vůči zahraničí.

Mezi bývalými členy rozvědky mohou lidé nalézt například i informace o současném náměstkovi ministra vnitra a bývalém šéfovi Národní protidrogové centrály Jiřím Komorousovi. Z jeho osobní karty lze zjistit, že vystupoval pod krycím jménem Pražan. "Od roku 1988 do 1990 jsem byl posluchačem důstojnického internátního kurzu, kde byli po dobu studia posluchači vedeni v zálohách šéfa rozvědky," řekl ČTK Komorous s tím, že jde o známou a veřejnou informaci už dlouhou dobu. Po skončení kurzu se podle svých slov vrátil zpět ke kriminální policii.

Dalším mediálně známým případem je Pavol Mihál. Ten pracoval jako šéf české pobočky Interpolu a důstojník policejního prezidia. V dubnu 2007 vyšlo najevo, že je vedený v seznamech spolupracovníků komunistické StB, přestože měl negativní lustrační osvědčení. Později se zjistilo, že jeho osvědčení zní na jméno Pavel, nikoli Pavol. Mihál posléze od policie odešel.

Ručně malované a psané, ale i tištěné, zprvu pololegální cestou, byly plakáty, které v listopadu a prosinci 1989 visely po většině českých měst. Z dnešního pohledu tvořily kulisu tehdejších revolučních dní, tehdy chtěly informovat tam, kam se jinou cestou informace ještě nedostaly. Volaly po svobodě, po zrušení vlády komunistické strany nebo vyzývaly ke generální stávce koncem listopadu. Plakáty z doby před 20 lety nyní shrnuje kniha Filipa Blažka Plakáty sametové revoluce. Mnohé z plakátů a zejména v počátcích revoluce vytvářeli anonymní tvůrci, často studenti vysokých škol při okupační stávce. Přidali se ale i výtvarníci, z nichž jsou dnes renomovaní tvůrci, například Aleš Najbrt, Michal Cihlář, Pavel Šťastný, Rostislav Vaněk, Ivan Král nebo František Skála. Publikace obsahuje reprodukce 47 plakátů, okolnosti vzniku plakátů zachycují rozhovory se 13 autory, kontext dodávají eseje teoretičky designu Ivy Knoblochové a historika Jiřího Suka. Atmosféru listopadu a prosince 1989 připomínají snímky významných českých fotografů Tomkiho Němce, Karla Cudlína, Miloše Fikejze a Pavla Štechy, které zachycující proměnu šedých českých měst na obrovské pestré plakátovací plochy. Knihu sestavil grafický designér Filip Blažek, který plakáty osobně shromáždil na konci roku 1989, kdy jako student pomáhal v pražské výstavní síni Mánes, která se přes noc stala jedním z několika neformálních center odporu vůči totalitnímu režimu.