Související články


První kniha o nejmladší dceři Tomáše Garrigua Masaryka Olze se nyní dostává na knihkupecké pulty. O jejím životě se v Česku mnoho neví - do exilu odjela se svým otcem v roce 1914, do vlasti se krátce vrátila po vyhlášení samostatného státu, ale příští rok opět odjela. Knihu V exilu s Olgou Masarykovou-Revilliodovou vydává nakladatelství Akropolis u příležitosti státního svátku 28. října. ČTK to řekl nakladatel Jiří Tomáš. Knihu napsala Libuše Paukertová-Leharová, vnučka Františka Udržala, prvorepublikového předsedy vlády a dlouholetého ministra národní obrany. S Olgou Masarykovou-Revilliodovou byla až do konce jejího života v písemném styku, ve Švýcarsku, Francii a ve Velké Británii se s přítelkyní své matky setkala i osobně.

Olga Masaryková (1891 až 1978) znovu odešla z Československa v roce 1919 a zanedlouho se ve Švýcarsku vdala za ženevského lékaře Henri Revillioda. Na počátku druhé světové války, kdy Švýcarsku a zejména Ženevě hrozilo obsazení nacistickým Německem, odjela i se svými syny Herbertem a Leonardem do Velké Británie. Odtud se již ani jeden z nich nevrátil; Leonard se jako pilot britského královského letectva zřítil 16. srpna 1944 při hlídkovém letu nad Skotskem, Herbert zemřel 13. února 1945, když se jako člen záchranářské čety, zasahující při náletech, nakazil infekční chorobou, jíž nakonec podlehl. Po válce Olga Masaryková Československo ještě několikrát krátce navštívila, po smrti svého bratra Jana však již do rodné země nikdy nezavítala.

Památce prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka se ve středu před polednem přišlo na lánský hřbitov na Rakovnicku poklonit zhruba sto lidí. Prostého pietního aktu u příležitosti 68. výročí úmrtí T. G. Masaryka se zúčastnili představitelé ministerstva obrany a armády, České obce sokolské, Českého svazu bojovníků za svobodu a několik obyvatel Lán. Věnec zaslal prezident republiky Václav Klaus, u rodinného hrobu rodiny Masarykovy se vedle dalších věnců objevily i prosté kytice. "Díky vám, kteří jste se připojili k této krásné tradici, památka prvního československého prezidenta Masaryka žije a bude žít nadále," řekl ve svém krátkém projevu tajemník prezidenta republiky Ladislav Jakl. V neoficiální části zakončili pietní akt členové sokola, kteří zazpívali oblíbenou Masarykovu píseň Ach synku, synku a státní hymnu.

Tomáš Garrigue Masaryk byl v letech 1918 až 1935 prvním prezidentem Československa, na jehož vzniku se podílel spolu se svým nástupcem Edvardem Benešem a Slovákem Milanem Rastislavem Štefánikem. Úřad hlavy státu zastával nejdéle ze všech prezidentů, kteří stáli v čele Československa a České republiky. Na lánském zámku, který stojí poblíž hřbitova a který byl jeho oblíbeným letním sídlem, Masaryk 14. září 1937 ve věku 87 let zemřel. Bylo to skoro dva roky poté, co na prezidentský úřad ze zdravotních důvodů abdikoval. Jeho ideály mravnosti, pravdy, spravedlnosti a humanity se staly základem československé státnosti a neotřásla jimi ani dlouhá léta diktatur. Většina jeho myšlenek a názorů je podle odborníků aktuálních i pro současnost.