Související články


Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura svými výroky o zestátnění Českého rozhlasu (ČRo) a České televize (ČT) ohrožuje principy demokracie. Uvedl to generální ředitel ČRo René Zavoral v reakci na pondělní rozhovor šéfa SPD v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Vedle úvah o zestátnění v něm Okamura kritizoval hospodaření veřejnoprávních médií. K prohlášení ČRo se připojila i Česká televize. Politiky vyzývá, aby bránili principy demokracie a nezávislost médií. S Okamurovými výroky nesouhlasí ani představitelé předních politických stran v Česku včetně vedení hnutí ANO.

"Jestli někdo má problémy s hospodařením, tak je to Český rozhlas a Česká televize. A my to chceme změnit. To znamená, že chceme zrušit koncesionářské poplatky, zestátnit to, a aby byl jasný dohled Nejvyššího kontrolního úřadu nad vaším hospodařením," řekl Okamura. Podle něj je hospodaření rozhlasu netransparentní. Ohradil se, že například Český rozhlas Plus vytvářel z veřejných peněz jeho kreslenou karikaturu, kde ho podle jeho slov zesměšňoval před volbami. "To je skutečně na hloubkovou kontrolu, na co se tady vynakládají prostředky. Ano, Český rozhlas má velké problémy, a když budeme ve vládě, tak se na Českou televizi a Český rozhlas zaměříme," řekl Okamura. Zavoral se proti těmto výrokům důrazně ohradil. "Hospodaření Českého rozhlasu bylo, je a bude vždy zcela transparentní," reagoval v prohlášení zaslaném ČTK. Zprávy o hospodaření byly bez výhrad schváleny Poslaneckou sněmovnou a Český rozhlas se rovněž nikdy nebránil tomu, aby bylo jeho hospodaření podrobeno kontrole NKÚ, připomněl ředitel.

Do Prahy v pátek dorazilo Betlémské světlo, od skautů ho v katedrále sv. Víta převzal kardinál Dominik Duka. Plamínek si odnesli také zástupci hlavního města Prahy a Českého rozhlasu, od nich si budou moci lidé v dalších dnech světlo nosit do svých domovů. Světlo zažehnuté v Betlémě a symbolizující přátelství, mír a narození Ježíše Krista se stalo jedním z novodobých symbolů Vánoc. "Betlémské světlo je symbolem míru, pokoje a naděje. Zastavil bych se u slova naděje, které mi připadá důležité. V dnešní době máme pocit, že společnost je prostoupena jakýmsi strachem z budoucnosti. A tak je možná symbolické, že světlo, které před námi hoří, se předávalo v Rakousku, v kostele syrské pravoslavné církve, církve ze země, kde lidem mnohdy nezbývá už nic než jen naděje," řekl starosta Junáka - českého skauta Josef Výprachtický. "Světlo, které donášíte, je světlem z Betléma, oné jeskyně, kde se narodil ten, jehož prorok Izaiáš ve velké tradici nazývá mimo jiné knížetem pokoje. A tento pokoj přináší ten, který se narodil, je to vnitřní i vnější mír, který má panovat lidským srdcím. Děkujeme za toto světlo," řekl skupince malých skautů ve stejnokrojích pražský arcibiskup. Poté, co si kromě něj také předseda Ekumenické rady církví Daniel Fajfr, náměstkyně pražské primátorky Eva Kislingerová či Josef Havel z Českého rozhlasu připálili svíčku, přišli si pro Betlémské světlo i první zájemci z řad veřejnosti s vlastními lucerničkami.