Související články


Hladiny řek ale stoupají i ve středočeském, západočeském i severočeském regionu. Středočeský hejtman Petr Bendl vyzval obyvatele a firmy se sídly u Vltavy a Berounky, aby urychleně zajistili ochranu svého majetku a připravili se na možnou evakuaci. Z Plzeňského kraje je záplavami postiženo nejvíce Sušicko, kdeje pod vodou celé náměstí. Na Karlovarsku postupně zvedá voda stékající z úbočí Krušných hor hladiny přítoků řeky Ohře. Voda začala ohrožovat i Boží Dar, nejvýše položené městečko ve střední Evropě.

V celém klatovském okrese byl vyhlášen stav ohrožení. Třetí stupeň povodňového nebezpečí je na řece Úhlavě a na Otavě a téměř na všech jejich přítocích. Okresní povodňová komise doporučila všem řidičům, aby nejezdili do žádného místa okresu. "Takovou katastrofu nepamatujeme, voda teče po silnicích, padají stromy. Všichni hasiči včetně dobrovolných jsou v terénu. Už jsme požádali o pomoc armádu, zatím pouze posádku v Klatovech," řekla místopředsedkyně povodňové komise Věra Říčanová. Hlavní silniční tah na hraniční přechod Železná Ruda je uzavřen.

Radnice v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku nechala kvůli rozvodněné Vltavě uzavřít průjezd městem. Policie na několika místech na okrajích města odklání dopravu a silničáři připravují dopravní značení, řekl ČTK místostarosta Rudolf Kasseckert. Ve městě je vyhlášen stav ohrožení. Stav ohrožení nyní platí na celém Mělnicku v okolí dolní Vltavy. Ve Veltrusích začali vyklízet exponáty v zámku a na velkou vodu se chystají i v dalších obcích podél řeky.

O holé životy bojovali vietnamští stánkaři v blízkosti hraničního přechodu s Německem v Brandově na Mostecku. Vzhledem k vytrvalému nočnímu dešti se vylila z břehů příhraniční říčka Svidnice a zatopila celou tržnici. Kromě stánků jsou pod vodou i restaurace a automobily na parkovišti," řekl ČTK starosta Brandova Otakar Kulhánek.

Auto se třemi cestujícími, které uvízlo v řece Úslavě poblíž Starého Plzence v okrese Plzeň-jih, vylovili plzeňští hasiči. Dalších pět lidí zachraňovali klatovští požárníci v Nemilkově u Běšin na Klatovsku. Velká voda tam uvěznila na terénní vyvýšenině skupinu lidí, které zachránil až vrtulník. Nikdo naštěstí nebyl zraněn, a to ani v jiných místech Plzeňského kraje, řekl mluvčí krajských hasičů Jiří Filípek. Do Plzně už dorazilo 50 vojáků ze Strašic, kteří pomáhají stavět obranný val v Plzni-Božkově, aby voda z rozvodněné Úslavy nezatopila náměstí údolní městské čtvrti.

Premiér Vladimír Špidla ničivým záplavám vyhlásil pro území Prahy, Středočeského, Jihočeského, Plzeňského a Karlovarského kraje nouzový stav. Velká voda totiž dosahuje takových rozměrů, že hrozí značné ohrožení životů, zdraví a majetku občanů. Špidla to uvedl v rozhodnutí, které poskytl ČTK. Nouzový stav platí ode pondělních 18:00 do půlnoci 22. srpna. Během této doby mohou být v postižených oblastech omezena některá práva, daná občanům Ústavou a Listinou základních práv a svobod, pokud to bude kvůli záchranným a likvidačním pracím nutné. Spolu s vyhlášením nouzového stavu Špidla nařídil celou řadu opatření pro zástupce krajů, záchranáře, ministry i obyvatele. Krizová opatření zahrnují evakuaci osob, zákaz vstupu a pohybu osob na zaplavených územích s výjimkou záchranářů či povinnost pomoci či poskytnout věcné prostředky k řešení krizové situace. V rozsahu a na dobu nezbytně nutnou v souladu se zákonem lze v nejvíce postižených oblastech omezit právo na nedotknutelnost osoby a obydlí, vlastnické a užívací právo právnických a fyzických osob, svoboda pohybu a pobytu, právo provozovat podnikatelskou činnost či právo na stávku, a to tehdy, pokud by tyto svobody narušovaly evakuaci a další práci záchranářů.

Nouzový stav může být vyhlášen v případě živelních pohrom, ekologických nebo průmyslových havárií, nehod nebo jiného nebezpečí, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví nebo majetkové hodnoty anebo vnitřní pořádek a bezpečnost. Vyhlašuje jej vláda. O svém kroku neprodleně informuje Poslaneckou sněmovnu, která může vyhlášení zrušit. Je-li nebezpečí z prodlení, může nouzový stav vyhlásit předseda vlády. Jeho rozhodnutí pak vláda do 24 hodin buď schválí, nebo zruší.

Hladina Vltavy v hlavním městě nebude do rána výš než na úrovni dvacetileté vody, tedy průtoku 2500 krychlových metrů za sekundu. Novinářům to v pondělí večer řekl primátor Igor Němec. Zvyšování množství vody vypouštěné z přehrad vltavské kaskády bylo na žádost středočeských obcí omezeno, sdělil ředitel Povodí Vltavy Pavel Uher. Němec upozornil, že voda bude i ve sklepech budov stojících jinde než v území, které bude zaplaveno na povrchu. Počítá se zaplavením 144 pražských ulic. Hladina stoupne o 1,5 metru výš, než kam sahala v pondělí odpoledne. Další postup povodní závisí na počasí nad jižními a středními Čechami. Do Prahy dorazilo dalších 100.000 pytlů s pískem. K případné evakuaci je připraveno 50 autobusů. Lidé by v případě nouze byli ubytováni zejména ve školách, jejichž zajištění spadá pod povodňové komise městských částí. Připraveny by měly být i evakuační seznamy. Například v Praze 1 by při stoleté vodě, která ale není očekávána, bylo evakuováno 6000 lidí.

V Praze se očekává, že voda zřejmě přelije Novotného lávku, Kampu, Štvanici, Lahovice, Radotín a Troju. Již v pondělí po poledni se uzavíraly některé nábřežní komunikace a byly odtahovány automobily z Malé Strany. V pohotovosti jsou hasiči, policisté i zdravotníci. V případě potřeby budou v hlavním městě zasahovat také vojáci. Pražská nemocnice Na Františku, která leží přímo na vltavském nábřeží, evakuovala pacienty do čtyř dalších pražských nemocnic.

Pětapadesátiletý muž z chatové osady v Praze utonul v rozvodněné Vltavě, informovala ČTK Eva Miklíková z pražské policejní správy. Jde již o sedmou oběť záplav, které od minulého týdne sužují část republiky. Chatař se procházel ve vodě a nereagoval na varování sousedů. Potom se opřel o deštník a spadl do vody. Lidé muže vytáhli, ale oživovací pokusy záchranářů již nepomohly.