Související články


Počet poškozených nebo stržených silničních mostů, které nejsou průjezdné, se na jihu Čech během úterního odpoledne zdvojnásobil na nejméně 31 staveb. V regionu je stále uzavřeno 15 úseků silnic I. třídy a zhruba 130 silnic nižších tříd. Nejhorší je situace na Strakonicku, kde je uzavřeno nejméně deset mostů. Voda strhla most u sokolovny v Blatné a u Závišova. Nesjízdné jsou mosty v Blatné u Penny marketu, Katovicích, most mezi Bělčicemi a Újezdem, v Korázi, Bavorově, všechny mosty ve Strakonicích a Lnářích. Omezený provoz je na mostě v Nihošovicích. Na Prachaticku je mimo provoz devět mostů. Jde o stavby mezi Bohumilicemi a Boubskou, za Lhenicemi ve směru na České Budějovice a dále mosty v Blažejovicích, Husinci, Zábrdí, Žíchovci, dvě konstrukce v Těšovicích a most v Šipounu. Na Českobudějovicku jsou uzavřeny mosty v Hluboké, Sedle a Boršově nad Vltavou. V okrese Český Krumlov je nesjízdný most u Kaplice, na Besednici a mosty na silnici III. třídy číslo 1549. Na Jindřichohradecku se lidé nedostanou přes most Krabonoš a most v Nové Bystřici, který byl stržen. Na Písecku je v okresním městě zatopen most na silnici II. třídy číslo 139. Most Varvažov má podemletý násyp a nesjízdný je most v obci Míreč. Kritická zůstává situace v Plzni, kde jsou uzavřeny všechny příjezdy do města a téměř všechny mosty jsou pod vodou. Přehrada v Hracholuskách se začala vylévat přes hráz. Silnice v okrese Praha-východ jsou až na jednu výjimku všechny průjezdné. Neprůjezdná zůstává silnice III. třídy Stránčice - Mnichovice, kde je pod mostem ucpaná propust. Průjezdné již jsou rovněž celé severočeské Teplice. Fond dopravy odsouhlasil okamžité uvolnění 500 miliónů korun na opravy silnic, železnic a vodních staveb.

"Nejhlubší solidaritu" vládě a lidu České republiky v souvislosti se záplavami vyjádřil komisař Evropské unie Günter Verheugen. Vyplynulo to z dopisu, který premiéru Vladimíru Špidlovi zaslal chargé d'affaires delegace Evropské komise v Praze Ralf Dreyer. Verheugen údajně pověřil úředníky EK, aby prozkoumali možnosti pomoci České republice. "V nás, kteří chováme Českou republiku v nejvyšší úctě, vyvolaly ničivé záplavy z posledních dní a tragické ztráty na životech a majetku hlubokou účast a solidaritu. S vývojem událostí na nás všechny hluboce působí statečnost a odhodlání všech záchranných služeb a skupin v České republice. Jejich úsilí se nám stalo inspirací a vyjadřujeme jim naši úctu a hold," cituje z Dreyerova dopisu faxová zpráva, kterou ČTK zaslala delegace Evropské komise v Praze. Podle faxové zprávy se v dopisu dále uvádí, že "komisař EU Verheugen vydal pokyny úředníkům Evropské komise, aby přezkoumali možnosti finanční pomoci EU České republice v této těžké době". O tom, že Evropská komise naznačila, že studuje možnost poskytnutí mimořádné pomoci České republice, již dříve informovala s odvoláním na mluvčího evropské exekutivy agentura AFP. Mluvčí zároveň upozornil, že komise není vybavena mechanismem, který by jí umožňoval poskytnout mimořádnou finanční pomoc v případě přírodních katastrof, a to jak pro členské země Evropské unie, tak pro kandidátské státy. V případě kandidátských zemí by mohly ke krytí následků záplav posloužit i některé úvěry v rámci "předvstupních" programů. Jde především o úvěrový program Sapard pro zemědělství a rozvoj venkova, jenž je určen pro zemědělský sektor kandidátských zemí v perspektivě začlenění do EU.

Mezi velkými kusy dřeva se valící vodou v Praze kolem 18:00 plavil člověk na gumové nafukovací kanoi. Hasiči na něj u Palackého mostu marně volali, snažili se ho zastavit, ale muž plul dál směrem od Smíchova do centra. Asi po čtvrt hodině doplul pod Mánesův most. Podle některých informací jde o muže, který se rozhodl proplout po rozvodněné řece celou metropoli. Muže na lodi zaregistrovala i policie. Policista, který hlídá most, ale nebyl schopen říci, zda se ho policie pokusí donutit přistát u břehu. Zvědavci ze břehů situaci komentovali a předpovídali, že se hazardér utopí. Voda v hlavním městě stoupá a zaplavuje další území. Podjezd pod Palackého mostem byl vpodvečer zatopen, jinak bylo na Smíchově ještě stále relativně sucho. Celou oblast mezi Smíchovským nádražím a Andělem policisté uzavřeli. Obyvatelé již byli evakuováni, a tak na ulice zejí prázdnotou. Na každém rohu stály policejní hlídky. Všechny obchody, restaurace a banky jsou uzavřeny. Také od Anděla na Újezd je nábřeží včetně přilehlých ulic uzavřeno. Se záplavami mají velké potíže i v Troji, kde stoletá voda zaplavila dolní část zoologické zahrady i park Trojského zámku, v jehož dolní polovině byl asi metr vody. Pracovníci zoo již evakuovali 400 zvířat a veškerou těžkou mechanizaci. Všechna zvířata se podařilo přemístit do bezpečí. Několik desítek domů v části Troji bylo zaplaveno, podle městské policie jsou všichni jejich obyvatelé evakuováni. Poškozen zřejmě bude například komplex bytů diplomatického servisu, který je obklopen stále stoupající vodou. Po Trojské ulici, spojující zoo s mostem Barikádníků, se před 19:00 valila voda, přetékala obrubníky a valila se do garáží komplexu. Kalné jezero připomínala před 18:00 i Vltava v okolí Zbraslavi a Komořan před Prahou. Policie všechny přístupové cesty k řece uzavřela. Neprůjezdné byly také mosty. Pod nahnědlou vodou skončila také Modřanská ulice. Motoristé se pak po nábřeží dostali jen k Podolské vodárně, dále byla pravá strana Vltavy uzavřena. Rozvodněná Rokytka sužovala i obyvatele Libně v Praze 8. Do této městské části se lze dostat jen z Vysočan nebo z Proseku, protože veškeré přístupové komunikace do Karlína jsou uzavřeny. Zatopena je část Sokolovské ulice u hotelu Olympik. Na náměstí dr. V. Holého se vylila z břehů a připomíná velké jezero. Zcela zatopena je také Zenklova ulice, kde býval i legendární automat Svět, proslavený Bohumilem Hrabalem. Částečně pod vodou i Voctářova a Chocholouškova ulice. Jako všude i zde jsou davy zvědavců, vybaveni fotoaparáty, videokamerami a deštníky.

Hladiny řek stoupají, na několika dalších místech musel být vyhlášen stav ohrožení. Některá města byla nucena své obyvatele evakuovat, další se na evakuaci připravují. Nejhorší situace je stále v jižních a středních Čechách, na Plzeňsku a v Praze. Stav nouze od úterka platí i v Ústeckém kraji, kde velkou vodu očekávají v noci. V Českých Budějovicích pravděpodobně kulminovaly Vltava a Malše a jejich hladina by měla klesat. Naopak hladina Dyje na jižní Moravě se zvýšila tak, že vodohospodáři museli regulovat odtok z Vranovské přehrady. Stupeň ohrožení byl vyhlášen i na říčce Zdobnici v Orlických horách. Hladiny řek stouply také na Jablonecku a Liberecku. Stav ohrožení platí na Smědé ve Frýdlanstském výběžku. Na horním toku Jizery platí pohotovost a podobná je situace také na Nise. Stále zde prší a voda stále stoupá, začínají se plnit i přehrady na Nise. Zhoršuje se situace v Plzni, voda z Radbuzy se valí přes mosty v centru města. Pod vodou je několik čtvrtí. Ohrožené oblasti u dolního toku Vltavy a Labe na Mělnicku muselo opustit až 15.000 lidí z Mělníka, Kralup nad Vltavou a asi desítky menších obcí. Evakuace hrozí asi 1600 lidí z centra Děčína. Také v Litoměřicích ze dvou ulic u řeky odvezou až 120 lidí. K evakuaci obcí či jejich částí pod Orlickou přehradou vyzvala příbramská povodňová komise. Vodní nádrž je totiž zcela zaplněna. Své domovy musí opustit i další obyvatelé Berouna. Pyrotechnici v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku museli odpálit loď s pískem, která na rozvodněné řece ohrožovala most. V okolí výbuch nezpůsobil žádné škody a nikdo nebyl zraněn. Velké vody se obávají pracovníci zámku ve Veltrusích a v Liběchově. Povodně zkomplikovaly chod zoologických zahrad i život ve věznicích v Příbrami a v Českých Budějovicích. Věznice jsou bez proudu a pitné vody.