Související články


Zhruba tisíc lidí z celkového počtu 1400 zaměstnanců neratovické Spolany již chodí do práce. Výroba je sice dosud mimo provoz a její úplné obnovení bude trvat asi tři měsíce, ale většina pracovníků uklízí a čistí areál či opravuje poničená zařízení. Specialisté se prioritně podílejí na uvádění elektrických sítí, přívodů vody, kanalizačních systémů a čistírny odpadních vod do provozu. Zaměstnanci z výroby se věnují především čištění provozů, demontáži a opravám poničeného zařízení. Také administrativní pracovníci jsou nasazeni především na čištění komunikací a ploch. Všichni musejí dodržovat striktní hygienická a bezpečnostní pravidla pro současný nouzový stav. Úklid areálu je nutné dokončit co nejdříve, aby případné další deště nespláchly další nebezpečné látky do Labe. Všichni zaměstnanci, kteří byli dočasně zařazeni k úklidu nebo na jinou náhradní práci, budou pobírat průměrnou mzdu. Zhruba čtyři stovky lidí zůstanou doma tak dlouho, dokud se nedořeší úplné odčerpání chlóru z obou skladů v areálu firmy. Dostávají 70 procent mzdy z důvodu přerušení práce kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám. Řada z nich musí řešit problémy, které způsobily povodně na jejich domácnostech. Spolana dosud vyčíslila škody, které utrpěla při povodních na poničených zařízeních a kvůli ušlému zisku, na 850 miliónů korun.

Státní úřady a ministerstva nejsou v naprosté většině pojištěny proti rizikům povodní či záplav. Na základě rozpočtových pravidel jim pojištění umožňuje pouze souhlas zřizovatele, který jej ale kvůli výraznému zvýšení rozpočtu běžně neuděluje. Platby za pojistky několikanásobně převyšují škody. Pojištění nemá například Český statistický úřad, který škody způsobené povodní jen na výpočetní technice odhaduje na 400 miliónů korun. ČSÚ není pojištěn, protože nemá výjimku, jíž může udělit pouze ministerstvo financí, uvedl místopředseda úřadu Jan Procházka. Podobně jako není vesměs pojištěn majetek státních úřadů a organizací, pojištěna není ani většina pozemních komunikací. Silnice si mohou pojistit města a obce, pokud ovšem jsou v jejich vlastnictví, stejně jako jiné stavby, upozornil mluvčí České pojišťovny Richard Kapsa. Obce mají většinou pojištěn pouze nemovitý majetek typu budov, včetně jejich vybavení, dodal. Mosty jsou podle něj z pojištění staveb vesměs vyloučeny. Ve výjimečném případě lze tyto objekty pojistit, ovšem pouze za speciální sazby. Ty jsou velmi vysoké, a proto je o toto pojištění malý zájem, upozornil mluvčí největší domácí pojišťovny. Pražské metro má sice Dopravní podnik hlavního města Prahy pojištěno, avšak pouze do miliardy korun. Škody v metru se ale odhadují na dvojnásobek a magistrát nevylučuje ani jejich konečnou sumu čtyř miliard korun. Pojišťovny předběžně odhadují škody klientů zhruba na 19 miliard.

Ve středních Čechách zasahovalo od začátku povodní 7000 profesionálních a dobrovolných hasičů z tamních okresů i dalších míst České republiky. Poprvé byli v roli vodních záchranářů ve čtvrtek 8. srpna, kdy evakuovali 210 lidí z břehů dolní Vltavy a kempů na Berounce. Po rozsáhlé evakuaci Berounska minulé pondělí a Mělnicka o den později nyní likvidují škody na postižených územích. Využívají k tomu 238 odklízecích mechanismů a bagrů, 539 vysoušečů a 169 čerpadel. Do záchranných a odklízecích prací se ve 13 povodňových dnech zapojilo 1755 profesionálních hasičů ze středních Čech a zhruba 300 z dalších krajů. Vedle nich do akce zasáhlo 4800 dobrovolných hasičů ze Středočeského kraje, kterým pomáhalo 150 kolegů z jiných míst republiky. V těchto dnech se záchranáři podle krizového štábu podílejí na očistě obcí a měst a čerpají vodu z lagun, které na Mělnicku zanechala velká voda. Za nedostatečné přitom považují zásoby chloraminu, kterého se pro dokončení očisty nedostává zhruba deset tun. Upozorňují i na dramatický nedostatek vysoušečů, jichž by bylo třeba dalších 2500, a vysokotlakých čističů, kterých chybí tisíc. Tyto prostředky už ve čtvrtek od Ústředního krizového štábu požadoval středočeský hejtman Petr Bendl. Potřebu dezinfekčních prostředků tehdy vyčíslil na devět tun chloraminu a 15 tun sava. Z rozpočtu kraje pak hejtman uvolnil sedm miliónů korun na nákup dezinfekce, pohonných hmot, stravování a ubytování hasičů i evakuovaných. Náklady na záchranné a likvidační práce vystoupily na 77,8 miliónu korun.