Související články


O odpovědnosti za svobodu a aktivní účasti na obraně demokracie, míru a svobody hovořila v neděli v Plzni většina politiků při hlavním pietním aktu, kterým vyvrcholily třídenní oslavy osvobození Plzně americkou armádou v květnu 1945. Řečníci zmínili zejména aktuální téma - nadcházející diskusi mezi českou a americkou vládou o umístění radarové základy v brdském vojenském prostoru. Stejně jako v posledních letech se dnes u pomníku Díky, Ameriko! sešly davy Plzeňanů. Přišli alespoň potleskem pozdravit své oblíbence - americké a belgické veterány, kteří město právě 6. května 1945 osvobodili.

Zatímco jinde v Česku lidé často důrazně vystupují proti americkému radaru, Plzeňané odměnili slova politiků i amerického velvyslance o nutnosti podílet se na obraně míru potleskem. "Jestli skutečně chceme uctít hrdiny a oběti minulosti, musíme dělat víc, než jen vzpomínat. Musíme jednat, abychom zajistili mírovou budoucnost a prosperitu pro své děti," prohlásil americký velvyslanec Richard Graber. Věří, že jednání, která jeho vláda zahájí příští týden s českou vládou o radarové základně, skončí úspěšně a že základna v Brdech vyroste. Bude to vůbec první americká vojenská základna na českém území a vůbec první působení amerických vojáků v Česku od doby, kdy odtud v roce 1945 musely odejít jednotky generála Pattona, řekl velvyslanec. Zvýší se tak nejen bezpečnost USA, ČR a celé Evropy, ale zároveň se na dosud největší míru utuží pouto mezi oběma zeměmi, dodal.

Lidé odměnili potleskem i slova plzeňského primátora Pavla Rödla, který podobně jako další řečníci, zdůraznil, že spojenectví se Spojenými státy dospělo do fáze, kdy musíme přijmout svoji část odpovědnosti a ne jen spoléhat na pomoc někoho jiného. Proamerickou náladu Plzně, která vydržela po celé generace od osvobození v roce 1945, přes komunistický režim, až do současnosti, ocenil premiér Mirek Topolánek. Speciálně letos měly podle něj oslavy osvobození v kontextu s nadcházejícím vyjednáváním o radaru zvláštní sílu a důraz, řekl ČTK.

Velkou krabici fotografií, knih a dalších historických materiálů zejména z roku 1945 věnoval v sobotu při Slavnostech svobody Plzni americký velvyslanec Richard Graber. Velvyslanec se účastní plzeňských oslav i v neděli. Plzeňské oslavy jsou jedny z největších připomínek konce druhé světové války v zemi. Nabízejí kulturní program i vzpomínková setkání u pomníků padlých. Ulice Plzně zdobí praporky v městských barvách, české, belgické a americké vlajky. České a americké praporky jsou i na všech vozech městské dopravy, okna svých bytů si jimi stále zdobí mnoho domácností. Ve městě jsou k vidění vojenské kempy s historickými auty ozdobenými šeříky, mnoho amerických i belgických veteránů, kteří se sem od roku 1990 vracejí každoročně, poznávají a zdraví na ulicích desítky Plzeňanů.

Dar, který Graber do Plzně přivezl, byl v amerických archivech. Po více než 60 letech se na západ Čech vrátily věci, které si odtud v roce 1945 odvezli při návratu do vlasti američtí vojáci. Byla to například ilustrovaná kniha s textem české hymny podepsaná americkými vojáky, fotografie osvoboditelů s českými dívkami nebo pamětní knížka pro americké i české vojáky vytištěná v Plzni hned v květnu 1945. Graber ukázal také kapesního průvodce pro vojáky. Dozvěděli se v něm například několik základních českých slov, informace hlavně o západě československého územní po demarkační linii a nechybělo ani upozornění na velmi silný český alkohol vyráběný ze švestek. "Byly zde také instrukce pro vojáky, které říkaly, že jsou přátelé Čechů a Češi jsou jejich přáteli, a že nesmějí udělat nic, co by mohlo jakkoliv tyto dobré vztahy narušit," řekl velvyslanec.

Přímí účastníci květnových bojů v roce 1945, politici i další lidé si v sobotu u sídla Českého rozhlasu v Praze připomněli 62. výročí pražského povstání proti nacistům. Právě u budovy na pražské Vinohradské třídě se odehrály jedny z nejtvrdších střetů s německými okupanty. Mnozí z obránců padli. Předseda Senátu Přemysl Sobotka, místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanová, ministryně obrany Vlasta Parkanová, předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková i další řečníci ocenili odvahu lidí, kteří se zbraní v ruce bránili rozhlas, a umožnili tak jeho svobodné vysílání. "Odkaz těch, kteří tady bojovali, i těch, kteří zahynuli v pekle koncentračních táborů, je pro nás zavazující," uvedla Dvořáková. Sobotka a ředitel rozhlasu Václav Kasík připomněli, že rozhlas byl jedním z center dění i v roce 1968, kdy to tehdejšího Československa vtrhla vojska Varšavské smlouvy. Zástupci parlamentu, vlády, prezidentské kanceláře, hlavního města i dalších institucí za asistence čestné stráže a doprovodu vojenské hudby položili u rozhlasu věnce.

Pražským květnovým povstáním vyvrcholila v roce 1945 série obdobných akcí, které propukly spontánně na přelomu dubna a května na mnoha místech tehdejšího protektorátu Čechy a Morava. Do bojů v Praze se zapojilo na 30.000 lidí, podle dostupných pramenů jich na 3700 zemřelo. Akce k připomenutí konce druhé světové války se v sobotu konaly i na dalších místech Prahy. Dopoledne na Staroměstském náměstí, odpoledne u mostu Barikádníků.