Související články


V Plzni v pátek začaly tradiční Slavnosti svobody - oslavy konce druhé světové války a osvobození města americkou armádou. Městem bude víc než jindy pět dní znít swing a angličtina, budou tudy projíždět staré americké džípy, v ulicích i oknech bytů zůstanou vyvěšené vlajky s hvězdami a pruhy. Na několik dní se sem vrátila i hrstka už víc než osmdesátiletých mužů, Američanů a Belgičanů, kteří město před 63 lety pomáhali osvobodit. Slavnosti patří k největším oslavám konce války v ČR, letos poprvé se změnila jejich koncepce. Kromě vzpomínek na boj za svobodu v roce 1945 slavnosti letos nabídnou také ukázku současných obránců svobody - armády a policie. Svobodu slova představí o víkendu řečnický koutek.

Oslavy trvají do úterý. Patří k také americký vojenský tábor stylizovaný do roku 1945. Protože Plzeň osvobodili vojáci 16. obrněné divize, je v kempu k vidění i jejich technika - nákladní auta, auta na munici, džípy a také unikátní vyprošťovací tahač Diamant, který je v Česku pouze jediný. Atmosféru tábora doplňuje swing hrající z reproduktoru, vojenská polní kuchyně a zelené stany. Mezi nimi chodí vojáci v dobových uniformách.

"Ahoj, tak jsem zase po roce tady," pozdravil zpravodajku ČTK osmaosmdesátiletý Erik Petersen. "Vy víte, že mě tady najdete vždycky v květnu, dokud budu moci; dokud budu žít, přijedu pokaždé," slibuje muž, který 6. května 1945 ráno jako jeden z prvních Američanů vjel do Plzně. I přes svůj věk on i další veteráni absolvují každoročně náročný program nejen v Plzni, ale v celém kraji. U pomníků padlých kolegů vojáků vzpomínají s místními lidmi na konec války a stále s potěšením usedají do džípů s bílou hvězdou na boku. Slavnosti nabízejí tradiční pietní akty, koncerty na několika scénách, bojovou dobovou scénu, konvoj vojenské techniky, techniku moderní české armády a ukázky její činnosti nebo práce policie.