Související články


Spontánní demonstrace v pondělí 20. listopadu 1989, kdy přišlo na Václavské náměstí v Praze kolem 100.000 lidí, byla revolučním zlomem. ČTK to řekl šéf Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd Oldřich Tůma, který je specialistou na tuto část novodobé české historie. "K lidem, kteří přišli na Václavské náměstí tehdy ještě nikdo nemluvil a když, tak jen improvizovaně. To byla obrovská neřízená manifestace," uvedl historik. V té době podle Tůmy už začala divadelní a studentská stávka, ale komunistické vedení zřejmě ještě žilo v naději, že se situace uklidní a že demonstrace nebudou dál pokračovat. Tůma soudí, že "možná komunisté měli pořád v hlavách Palachův týden z počátku roku, kdy demonstrace také přestaly". "To, že se sešlo tolik lidí, byla razantní změna proti předchozím několikatisícovým demonstracím. Najednou tam byla půlka Prahy," popisoval situaci historik, který se sám demonstrace účastnil. Komunisté se už podle něj nesnažili zasahovat, policie jen hlídala mosty, aby se demonstranti nedostali na Hrad. Policejní kordon hlídal také sídlo policejních složek v Bartolomějské ulici a Ústřední výbor KSČ. Praha byla podle Tůmy ve varu. Socha svatého Václava byla oblepena plakáty už dva dny, stáli u ní lidé a diskutovali. Skutečnost, že režim přestal kontrolovat centrum města, byl důležitý symbolický krok ke všem následujícím změnám, dodal.

Za velmi důležité také považuje, že v pondělí 20. listopadu vyšlo ráno necenzurované Svobodné slovo, které o událostech informovalo. I další média se pak začala vymykat komunistické kontrole. Tůma nesouhlasí s názory, že hlavním impulsem k prvnímu masovému shromáždění byla fáma o mrtvém studentovi při zásahu proti demonstraci na Národní třídě v pátek 17. listopadu. Určitý posun v atmosféře to podle něj vyvolat mohlo, ale rozhodující roli to nesehrálo, protože všechna důležitá rozhodnutí už padla. Připomněl, že už 18. listopadu byla při demonstraci na Národní třídě vyhlášena generální stávka, i když se tehdy ještě zdálo, že je nereálná, že se nemůže povést. Informace o mrtvém studentovi se začala šířit v sobotu, ale již v neděli odpoledne byla dementovaná, zdůraznil.

Do nezvyklého divadelního maratonu se v úterý pustil soubor brněnské Husy na provázku. Divadelníci se rozhodli sehrát poprvé v jednom dni všechny díly trilogie Perverze v Čechách, která sleduje změny české společnosti v uplynulých desetiletích. Pro herce to znamená velké vypětí a nutnost vystřídat v rozmezí přibližně 12 hodin hned několik různých úloh. "Jsme na takový výkon svým způsobem připraveni, minulý podobný projekt byl ještě náročnější," řekl Morávek s odkazem na tetralogii podle textů Fjodora Michailoviče Dostojevského. Všechny čtyři hry divadelníci s úspěchem uváděli v mnohahodinové scénické fresce Svlékání z kůže. Soubornou podobu Perverze v Čechách chce Husa na provázku opakovat přibližně po sto dnech, a to jak na hostováních, tak na domovské scéně. Prvním dílem trilogie Perverze v Čechách jsou Lásky jedné plavovlásky, hra o 60. letech inspirovaná filmem Miloše Formana. Následoval Cirkus Havel, montáž ze všech her Václava Havla. Trilogii měla podle původních plánů uzavřít dramatizace některého díla Milana Kundery. Ten však nakonec nedal svolení. Divadelníci proto sáhli k dílu Davida Drábka. Z jeho 11 her vytvořili inscenaci České moře. V souhrnném uvedení, nazvaném Forman s Havlem u moře aneb Jsou dny, kdy svítá o něco dřív, doplňují všechny tři hry ještě studentské scénky podle knihy polského novináře Mariusze Szczygieľa o české společnosti Gottland.

Tisíce lidí si v České republice připomínaly 20 let od pádu komunismu v bývalém Československu. Prahou prošlo podle organizátorů 4 500 lidí po stopách studentského průvodu ze 17. listopadu 1989 z Albertova na Národní třídu, kde na ně čekaly další davy lidí a akce vyvrcholila koncertem. Na Národní třídě si 20. výročí sametové revoluce připomněli během dne i politici. Rozporuplné reakce vyvolal prezident Václav Klaus, na kterého desítky lidí pískaly, další ale oslavně skandovali jeho jméno. K fyzickému incidentu mezi jeho odpůrci a příznivci nedošlo, jejich slovní střety ale musel řešit policejní antikonfliktní tým. "To, co se teď tady odehrává, je přirozená věc demokracie," komentoval událost Klaus. Je podle něho vítězství, že lidé mohou křičet na prezidenta a nikdo nezasahuje obušky. Společně s prezidentem Klausem položili květiny k památníku studentské demonstrace z roku 1989 i premiér Jan Fischer a pražský primátor Pavel Bém. Krátce poté učinil stejné gesto i Václav Havel. Odpoledne přinesli květiny i předsedové Senátu a sněmovny Přemysl Sobotka (ODS) a Miloslav Vlček (ČSSD). K památníku přišli i další politici, ráno dorazil nejprve předseda ČSSD Jiří Paroubek a po něm předseda ODS Mirek Topolánek. "Ne všechno, co se dělalo, se povedlo. Snad se to povede v příštích letech," zhodnotil Paroubek uplynulé roky. Topolánek novinářům na místě řekl, že demokracie v Česku po 20 letech ještě není ukotvená. Podle něj je třeba sázet na mladé lidi a pracovat s nimi, protože jsou šancí pro tuto zemi. Biskup Václav Malý při mši ve svatovítské katedrále řekl, že heslo Václava Havla "Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí" zůstává stále platné. Heslo je podle Malého zesměšňováno, ale pro něho jako křesťana je nosné.

Oslavám sametové revoluce předcházela ještě připomínka 70. výročí uzavření českých vysokých škol nacisty po pohřbu Jana Opletala 17. listopadu 1939. Toto datum a studentský pochod, který odstartoval sametovou revoluci 17. listopadu 1989, jsou propojeny, řekl v projevu u Hlávkovy koleje prezident Václav Klaus. Varoval také, že se stále rodí nové zhoubné ideologie, které mají stejné základní charakteristiky, jako měl nacismus a komunismus.