QSL Karty


Karel Čapek

(1890-1938)
spisovatel, dramatik, novinář, filosof, překladatel, významná osobnost české literatury meziválečného období. Mezi jeho nejznámější díla patří román Válka s mloky a drama RUR, kde poprvé použil slovo robot. Stál v čele mezinárodního i českého PEN klubu, ve 30. letech kandidátem na Nobelovu cenu za literaturu.
FOTO: ČTK


Jaroslav Hašek

(1883-1923)
bohém, anarchista, v 1. světové válce přeběhl k Rudé armádě. Ve svých dílech psaných pro časopisy karikoval především rakouskouherský byrokratický a policejní aparát. Jeho nejznámější dílo Osudy dobrého vojáka Švejka bylo přeloženo do víc než 50 jazyků.
FOTO: ČTK

 

Václav Havel

(nar. 1936)
Český dramatik a politik. Aktivní účastník tzv. Pražského jara, jeden ze zakladatelů Charty 77, za své názory několikrát vězněn. 1989 – 2003 československým a českým prezidentem. Autor řady úspěšných her v tradici absurdního dramatu, např. Audience, Asanace, Largo desolato. Po dlouhé odmlce napsal v roce 2007 hru Odcházení.
FOTO: Marta Myšková, ČTK

Bohumil Hrabal

(1914-1997)
jeden z nejoblíbenějších českých spisovatelů 2. poloviny 20. století, velmi plodný autor, úspěšný i v zahraničí. Ve svých dílech vychází z osobních prožitků, které načerpal v kuriózních zaměstnáních. Řada jeho děl byla zfilmovaná, film Ostře sledované vlaky v roce 1967 získal Oskara.
FOTO: Karel Kestner, Karel Kouba, ČTK

 

Franz Kafka

(1883-1924)
pražský německý spisovatel, svým smyslem pro absurditu a ironii ovlivnil světovou literaturu 20. století. Autor románů Proces, Zámek, Nezvěstný, mezi jeho nejznámější povídky patří Proměna. V Praze ho dnes připomíná několik památníků a muzeí.
FOTO: Czech Tourism, www.franzkafka-soc.cz

Milan Kundera

(nar.1929)
přední současný evropský romanopisec, nositel řady literárních cen. Od roku 1975 žije ve Francii. Mezi jeho nejznámější romány patří Žert, Nesnesitelná lehkost bytí, Nesmrtelnost a hra Jakub a jeho pán.
FOTO: ČTK/Gallimard, Repro ČTK

 

Karel Hynek Mácha

(1810-1836)
zakladatel moderní české poezie, romantický básník a prozaik. Psal česky a německy. Proslavil se až po své smrti především lyrickoepickou básní Máj.

Jaroslav Seifert

(1901-1986)
jeden z hlavních představitelů české meziválečné básnické avantgardy, především poetismu. Mezi jeho nejznámější sbírky patří Na vlnách TSF, Přilba hlíny, Halleyova kometa. Po roce 1968 jeho díla nesměla být publikována, vycházela v samizdatu. V roce 1984 obdržel Nobelovu cenu za literatura.
FOTO: Milan Tvrdý

 
   Zpět na QSL karty Radia Praha