Související články


Vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy v Letech na Písecku uctil památku jeho obětí. Opět zároveň odmítl, že by zpochybňoval holokaust. Přijel sem poté, co minulý týden ve Varnsdorfu podle fotoreportéra Aktuálně.cz prohlásil, že je lež, že Lety byly koncentračním táborem. Za výrok se Babiš již dříve omluvil a slíbil také peníze na postavení památníku. Do Letů vicepremiéra doprovodili ministři spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Andrej Babiš se v úterý ke kauze vyjádřil i před poslanci. Distancoval od kritizovaného výroku o koncentračním táboře a omluvil se. Záležitost ale taky označil za pseudoaféru. Za absurdní a sprosté pokládá výtky, že snad zpochybňuje holokaust.

Památník obětem tábora v Letech se nachází v těsné blízkosti vepřína. Žádné české vládě se už 18 let nedaří najít řešení situace. Zatím nikdo nedal peníze na to, aby se vepřín od současných majitelů vykoupil, zdemoloval a vzniklo tak pietní místo. Babiš novinářům řekl, že on otázku případného výkupu vepřína neřeší. "To má za úkol pan (ministr pro lidská práva Jiří) Dienstbier, vláda mu to uložila v březnu 2016, takže já věřím, že to vyřeší," řekl. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) před měsícem uvedl, že se domnívá, že vláda dokáže do konce volebního období otázku vepřína v Letech uzavřít. Naznačil, že existuje reálná možnost, jak na výkup sehnat peníze. Nikdo zatím nevyčíslil cenu vepřína.

Šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura by měl kvůli kontroverzním výrokům o táboře v Letech rezignovat na všechny politické funkce. Je o tom přesvědčen ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) používá Okamura jazyk protektorátní propagandy z před roku 1945. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek považuje slova předsedy Úsvitu za "hanebnost na úrovni zločinu". Okamura minulý týden uvedl, že oběti v táboře nebyly oběťmi holokaustu, v pondělí ale svá předchozí vyjádření mírnil.V pátek Okamura serveru Parlamentnilisty.cz mimo jiné řekl, že "mýtus o romském koncentráku je podle dostupných informací lež". Šlo podle něj o pracovní tábor pro lidi, kteří se vyhýbali řádné práci. "V táboře nebyl nikdo nikdy zabit - lidé umírali v důsledku staroby a chorob, které do tábora přivlekli kvůli svému předchozímu kočovnému stylu života," uvedl také s tím, že oběti v táboře rozhodně nebyly oběti jakéhokoli holokaustu. "Naopak srovnávání je neúctou ke skutečným obětem holokaustu, ať už Romů nebo Židů, ve skutečných koncentračních táborech," dodal. Na vyjádření Okamury skrze svého mluvčího reagoval i prezident Miloš Zeman. Kdyby to byl pracovní tábor, tak by jeho vězni neskončili v Osvětimi, uvedl Zemanův mluvčí. Okamura, kterého prý reakce ostatních politiků překvapila, k věci vydal nové stanovisko, v němž tvrdí, že ani na vteřinu nezpochybnil bezpráví, které se v Letech dělo. Jeho prvotní vyjádření se prý netýkalo zločinů spáchaných na těch, kdo byli z Let odvezeni do koncentračních táborů. "Romský holokaust je strašný a tábor v Letech byl zločinný," poznamenal také.