Projekt Kafka

Franz Kafka se narodil v Praze a kromě posledních osmi měsíců zde prožil celý život. V době Kafkova narození v roce 1883 byla Praha součástí habsburské monarchie, kde se mísily a společně existovaly četné národnosti, jazyky, politické a společenské směry.

Kafka vyrůstal uprostřed jednoho z nejstarších evropských ghett – pražském Josefově, který zahrnoval komplex křivolakých uliček, průchodů a pasáží (Judengassen) prostírajících se od Staroměstského náměstí ke Karlovu mostu. Za Kafkova mládí bylo v této přelidněné oblasti šest synagog. Pod tajemnou čtvrtí spočívaly kosti a duchové sedmi staletí židovské mystiky, chasidských učenců, kabalistů, astronomů, rabínů a vizionářů.

Tato Praha měla své talmudické osobnosti, a ten nejuctívanější byl rabi Löw, Jehuda Liwa ben Becalel (1512-1609), známý též jako Maharal. Byl hlavním mudrcem pražského ghetta, duchovním vůdcem, filosofem, astronomem, přírodovědcem i astrologem. Podle legendy byl i tvůrcem pražského Golema. Tajemné židovské ghetto bylo ovšem z velké části zbouráno, v roce 1906 byl svědkem demolice i Kafka, který zde vyrůstal. Ghetto pro Kafku byla: "Má vězeňská cela – má pevnost."

Kafka ovšem pobýval i na jiných místech v Praze. Na některá se můžete vydat prostřednictvím naší procházky.

 

Procházka Prahou s Franzem Kafkou

Kafkův rodný dům Karlův most Schönbornský palác Občanská plovárna Domek ve Zlaté uličce Čtenářská a debatní společnost německých studentů v Praze Café Louvre Byt Maxe Broda Sixtův dům Německá základní škola pro chlapce Palác Kinských Oppletův dům Dům U Tří králů Karolinum Německá Obchodní akademie Dům u Zlaté štiky Pomník Franze Kafky Byt v Bílkově ulici Byt Mileny Jesenské Assicurazzioni Generali Nový židovský hřbitov Pražská továrna na azbest Pražská dělnická úrazová pojišťovna

Na mapách jsou vyznačena místa, která jsou spjata s Kafkovým životem v Praze. Po kliknutí na jednotlivé body se dozvíte o místě více.

Mapa 1

Kafkův rodný dům Dům U Minuty Dům u Lodi Staronová synagoga Židovská radnice Klementinum Karlův most Schönbornský palác Občanská plovárna Zlatá ulička Čtenářská a debatní společnost německých studentů v Praze Café Louvre Byt Maxe Broda

Mapa 2

Sixtův dům Německá základní škola pro chlapce Palác Kinských Oppeltův dům Dům U Tří králů Karolinum Německá Obchodní akademie Dům u Zlaté štiky Pomník Franze Kafky Dům v Bílkově 10 Byt Mileny Jesenské Assicurazzioni Generali Nový židovský hřbitov Pražská továrna na azbest Pražská dělnická úrazová pojišťovna(AUVA)