V roce 2001 jsme si připomínali 65. výročí zahájení krátkovlnného vysílání v Československu. Uplynulo pět let a slavíme kulaté 70. výročí. Historii československého a českého vysílání do zahraničí jsme obšírně popsali v textu "65 let Radia Praha." Následující řádky se proto věnují vývoji za posledních pět let, tj. v období 2001-2006.
Programově zůstalo Radio Praha zpravodajsky zaměřenou stanicí, informující zahraniční veřejnost o dění v České republice. Základním programovým útvarem ve všech 6 jazycích jsou půlhodinová vysílání, složená ze zpráv, aktuálního bloku, obsahujícího reportáže, rozhovory a příspěvky k nejdůležitějším událostem a tematicky zaměřené rubriky.
Hlavními médii pro síření programu jsou krátké vlny a internet. Radio Praha používá krátkovlnné vysílače o výkonu 100 kW v Litomyšli. Pro vylepšení příjmu v některých cílových oblastech (Německo, Rusko, Latinská Amerika, Severní Amerika) je využívána retranslace na krátkovlnných vysílačích v Rusku (Krasnodar, Novosibirsk), na ostrově Ascension v Guinejském zálivu a v kanadském Sackville. Radio Praha také pozorně sleduje vývoj digitálních technologií, zejména DRM. Systém DRM bohužel zatím nedosáhl takového rozšíření, aby bylo efektivní ho využívat.
Nezastupitelnou roli ve světě médií dnes hraje internet. Na stránkách www.radio.cz mohou uživatelé nalézt nejen zvukovou a textovou verzi vysílání, ale řadu dalších informací o České republice, projekty k nejrůznějším akcím či výročím a soutěže. Jedním z nejnavštěvovanějších projektů je např. virtuální procházka Prahou.
O růstu návštěvnosti nejlépe webu Radio Praha vypovídá graf.
Vedle vlastního webu provozuje Radio Praha také romské webové stránky www.romove.cz a od roku 2004 také krajanské webové stránky www.krajane.net.
Od druhé poloviny 90. let Radio Praha vysílalo na základě dohody svůj program v angličtině na FM síti BBC v České republice. V roce 2002 byla smlouva bohužel ukončena a Radio Praha začalo vysílat v pěti jazycích na středovlnné síti Českého rozhlasu 6. Tento stav trval dva roky. V roce 2004 byl program Českého rozhlasu 6 redukován a Radio Praha získalo prostor na regionální stanici Českého rozhlasu Regina Praha 92.6 FM v Praze. Vysílá se pouze anglicky od pondělí do čtvrtka v rozsahu 15 minut denně. Vzhledem k počtu cizinců, žijících v Praze, Radio Praha usiluje o rozšíření tohoto prostoru.
V roce 2003 nalezlo Radio Praha v Radiu France Internationale dalšího partnera pro vysílání na českém území. Francouzská redakce Radia Praha produkuje jednou týdně pro RFI "kulturní magazín", který se vysílá na frekvenci RFI 99.3 FM v Praze.
Vhodným doplňkem k vysílání na krátkých vlnách a na internetu je vysílání přes satelit. V současné době jsou pořady Radia Praha vysílány v systému Czechlink (Astra 3A) a World Radio Network (v Evropě Eutelsat Hotbird 6, v Severní Americe Intelsat Americas 5). Satelitní vysílání je určeno jednak k přímému poslechu jako tzv. direct to home, jednak k distribuci signálu do dalších sítí. Prostřednictvím WRN je možné program Radia Praha naladit na Sirius Satellite Radio v severní Americe, v systému WorldSpace Radio v Africe a Asii, Sky Digital Radio v Evropě, v kabelové síti UPC v některých evropských zemích i v FM síti kanadského rozhlasu CBC.
Radio Praha ve stále větší míře využívá tzv. rebroadcasting, spočívající v přejímání částí programu partnerskými rozhlasovými stanicemi na celém světě. Jejich počet dosahuje tří desítek.
Partnerské stanice Radia Praha:
Radio BAHÍA CÁDIZ, Španělsko (od roku 2002)
Radio Universidad Tamaulipas, Mexico (2006)
http://radiouni.uat.edu.mx
Radio PUEBLA, Mexiko (2006)
Radio EL VERBO, Chile (2006)
RADIO CULTURAL OROPESA , Peru (2006)
RADIO LA PRIMERÍSIMA, Panama (2005)
PANORAMA RADIO, Peru
RADIO CONEXION, Chile (2005)
RADIO MUNICIPAL DE PANAO, Peru (2005)
RADIO CULTURA, Mexiko (2005)
Radio POLITÉCNICO GRANCOLOMBIANO, Kolumbie (2006)
REDHORIZONTE RADIO, Bolívie (2006)
RADIO NOTICIAS AERO, Argentina (2006)
RADIO WBQ 1140 AM, USA (2004)
TOK-RADIO 107.6 FM, Jekaterinburg, Rusko
http://www.gorodfm.ru/
Avtoradio Kišiněv 103,2 FM, Moldávie
http://www.avtoradio.ru/
Vostočnyj expres, Čeljabinsk, Rusko
Radio Radoněž 612AM, 846AM, Moskva, Rusko
http://www.tvspas.ru/radio/
Radio Majak 765AM, Oděsa, Ukrajina
V posledních letech se Radia Praha zaměřilo na podporu krajanských rozhlasových stanic po celém světě. Jde o pomoc v rovině technické (dodávky zvukových nosičů a nahrávací techniky) a programové, tj. zasíláním programu.
O výrobě programu pro krajanské stanice svědčí následující graf.
Radio Praha podporuje následující krajanské stanice
RADIO DARUVAR, Chorvatsko (od roku 1988)
SBS Radio Sydney-Melbourne, Austrálie (1992)
http://www9.sbs.com.au/radio/language.php?page=who&language=Czech
4EB Radio 98.1 FM Brisbane, Austrálie (1991)
http://www.4eb.org.au/
Československý klub v jižní Austrálii, Adelaide (1991)
RADIO CMS Canberra, Austrálie (2005)
RADIO BELA CRKVA 102 FM, Srbsko (2001)
RADIO SLONCE Bela Crkva, Srbsko (2005)
RADIO TIMISOARA, Rumunsko (1990)
RADIO RESITA 105.6 FM, Rumunsko (2006)
Radio Žitomir (Krajská státní TV a rozhlasová společnost Žitomirského kraje),
Ukrajina (2004)
WCEV Radio 1450 AM Chicago, USA (1991)
Colectividad Checa (Český dům) Buenos Aires, Argentina (2004)
http://www.cesky-dum.com.ar/home.htm
Jedním z efektivních způsobů výroby a distribuce programu jsou mezinárodní koprodukce. Nezatěžují tolik rozpočet, protože se na výrobě pořadů podílí víc partnerů a často bývají financovány z grantů. Výsledné produkty se pak dostávají k většímu množství posluchačů, protože koprodukované pořady vysílá více partnerů.
Radio Praha má s koprodukcemi bohaté zkušenosti. Od 90. let se přispívá do projektu Radio E, jehož cílem je výroba pořadů s evropskou tématikou. Pořady vznikají v gesci RFI a Deutsche Welle a vyrábějí se ve francouzštině, němčině a angličtině. V roce 2002 bylo Radio Praha jedním ze zakladatelů anglického projektu Insight Central Europe (ICE). Od roku 2004 se pořad ICE produkuje v Praze. Ve stejném roce vznikla i webová stránka http://www.incentraleurope.com.
V roce 2005 byl ICE financován z grantu Visegrádského fondu ve výši 20 000 EURO. Na rok 2006 obdrželo Radio Praha s partnery od EU grant ve výši 30 000 EURO na výrobu pořadů s tématikou zdraví. Anglické pořady jsou na webu www.incentraleurope.com a německé na http://gesundineuropa.radio.cz.
Jean-Paul a Agnes Simoni Vzhledem k obrovské konkurenci nejrůznějších médií Radio Praha nezanedbává péči o své posluchače. Každým rokem je vydávána nové série QSL karet a další drobné upomínkové předměty, jako jsou příležitostná razítka, diplomy, samolepky, letáky atd. Téměř každý rok se také konají prezentace Radia Praha, spojená se setkáním s posluchači, v některém Českém centru v zahraničí. Od roku 2001 se koná soutěž pro posluchače, jejíž vítěz získává týdenní pobyt v České republice pro dvě osoby.
Vítězové uplynulých ročníků soutěže Radia Praha
2001 Juan Carlos Buscagila, Argentina
2002 Nikolai Loginov, Rusko
2003 Christine Nuttall, Velká Británie
2004 Helmut Matt, Německo
2005 Agnes Simoni, Francie (viz foto)
Je potěšitelné, že dopisový ohlas Radia Praha má vzestupnou tendenci, kterou ilustruje následující graf.
2001- poprvé vyhlášena soutěž pro posluchače
2002- zaveden nový stávající design webových stránek www.radio.cz
konec vysílání Radia Praha na BBC, přechod na Český rozhlas 6
zahájena koprodukce Insight Central Europe
2003- v březnu až červnu Radio Praha zřídilo zvláštní vysílání na krátkých vlnách pro české vojáky v Kuvajtu
natočena hra Václava Havla Anděl strážný v němčině a angličtině, nominována na cenu Prix Europa
webové stránky www.romove.cz spuštěny ve čtyřjazyčné verzi
ukončeno vysílání na KV vysílačích v Rimavské Sobotě na Slovensku
zahájeno vysílání na RFI 99.3 FM v Praze
Radio Praha partnerem expedice "Po českých stopách v pramenech Amazonky"
2004- Radio Praha hlavním producentem projektu Insight Central Europe
spuštěny krajanské webové stránky www.krajane.net
ukončeno vysílání na Českém rozhlase 6, Radio Praha zahajuje vysílání v angličtině na stanici Regin Praha 92.6 FM
koprodukce pořadu o Janu Amosu Komenském s Radiem Netherlands
koprodukce pořadu o romské literatuře s BBC 3
2005- zavedena nová znělková grafika, vycházející ze symfonie "Z Nového světa" Antonína Dvořáka
2006- zahájen podcasting
Autorem textu je ředitel Radia Praha
Miroslav Krupička