Gustav Mahler, hudební skladatel, dirigent a v neposlední řadě učitel, muž považovaný za jednoho největších rakouských symfoniků, pocházel z obce Kaliště na Vysočině, kde se také narodil 7. června 1860 do židovské německy mluvící rodiny. V roce 2010, tedy roce, kdy se slavilo 150. výročí jeho narození, byla v parku, který nese Mahlerovo jméno, slavnostně odhalena jeho socha, dokonce první ve střední Evropě.
Mahler je označován též za českého skladatele, a to nejen vzhledem k místu narození, ale i vzhledem k inspiraci českou lidovou hudbou. Byl vychováván jihlavskými hudebníky, a tedy ovlivněn lidovou hudební kulturou tohoto kraje. Poměrně mlád, již ve dvaceti letech, nastoupil dirigentskou dráhu. Působil v následujících městech: Lublani, Olomouci, Praze, Lipsku, Hamburku, Budapešti, Vídni. Od roku 1908 byl kapelníkem Metropolitní opery v New Yorku, v roce 1909 také hudebním vedoucím newyorské Philharmonic Society. V New Yorku ovšem dirigoval i svůj poslední koncert, 21. února 1911. Tehdy byl již nemocen, nakonec se ukázalo, že se jedná o bakteriální onemocnění srdce. Zemřel ve Vídni 18. května 1911 ve věku nedožitých 51 let na sepsi v důsledku komplikací vyvolaných již zmíněnou chorobou.
Z Mahlerova života:
Mahler byl během svého života výrazným dirigentem, jako skladatel ovšem neslavil větší úspěchy. Kompozičně vycházel z pozdního romantismu, pro jeho dílo je charakteristická zjitřelá senzitivita a vnitřní svět protikladů. Jeho hudba je plná filosofických úvah, osciluje mezi melancholií a pesimismem. Pilířem jeho díla je 10 symfonií. Mahler je také autorem skladeb písňové formy. V několika symfoniích používá sólový zpěv a sbory. Rozšířil symfonickou hudební formu nejen co do počtu nástrojů, ale i co do rozsahu skladeb jako takových (až 6 vět).
Symfonie: