Geocaching

Jako každá hra i geocaching má specifické výrazy a zkratky, které často nahrazují oficiální názvy. Slang, který používá, mísí české a anglické názvy, popř. obohacuje jazyk o novotvary.

BF – metoda odlovu kešek (z anglického Brutal Force), který nepoužívá nápovědy, popř. jen na základě znalosti území odhaduje možné finální souřadnice. Není vhodný zejména v chráněných oblastech, protože může vést k poškozování „geoobjektů“ (pařez, skalka...).

BYOP – informace, že v kešce není pero ani tužka (Bring Your Own Pen).

CWG, foto: mtuCWG, foto: mtu CWG – dřevěná mince s nickem a obrázkovým motivem autora. Na rozdíl od GC slouží k výměně do sbírky. Kromě Czech Wood Geocoin existují i SWG (Slovak Wood Geocoin) a AWG (Austrian Wood Geocoin). Některé kešky byly zřízeny právě pro tyto předměty - tzv. CWG směnárny. Existují i tematické dřevěné mince, které lze získat účastí na eventu. Jiné CWG byly vydány jako vzpomínka na úspěšnou sérii kešek (např. Orlická vlečka).

Disablování – dočasné pozastavení funkčnosti kešky (z angl. disabled), není-li po určitém čase (zhruba tři, čtyři měsíce) obnovena, následuje její archivace, kterou provádí reviewer - lokální správce kešek.

DNF – zpráva o nenalezení kešky (Did Not Find).

Drsnokeš – keška, jejíž odlov v terénu je velmi náročný (stromové, skalní, kanálové kešky).

FI – zkratka pro nález (Found it). Každý nález kešky by měl být kromě elektronického logu zaznamenán i v logbooku (neudělí-li majitel kešky výjimku). Vlastní kešku nelze z etických důvodů logovat, ale někteří kačeři tuto normu porušují.

FTF, foto: mtuFTF, foto: mtu FTF, coFTF – prvenství v nálezu kešky, obvykle se uvádí do logbooku i STF (Second to Find) a TTF (Third to Find) pro druhého a třetího hráče v pořadí mezi nálezci. Pokud ke kešce došlo více kačerů najednou, pak si logují coFTF (coSTF apod.). Ověřovatelé odlovitelnosti kešky provádějí tzv. betatest a nezapočítávají se do pořadí nálezců.

GC – obvykle kovový předmět tvarem podobný minci, který cestuje mezi keškami. GeoCoin je opatřený registračním číslem. GC může znamenat i geocaching.

Georobotek – dítě geocachera, obvykle se aktivně účastní odlovu.

Geoslepota – neschopnost najít kešku na místě uložení, přestože nebyla ukradena.

Hint – nápověda ke hledání kešky, která specifikuje umístění (např. v pařezu, ve výšce očí apod.) nebo řešení.

HC – souřadnice, kde hráč bydlí (Home Coordinates).

Kačer, -ka – hráč/ka hry geocaching.

Keška, kešule, keš – schránka (cache), která je předmětem hledání v geocachingu.

Kombajn – odlov mnoha kešek na vymezeném území (např. v Plzni).

Listing – text na stránce věnované kešce. Informuje o tom, proč keška vznikla, přináší informace o objektu, jemuž je věnována.

Logbook, foto: mtuLogbook, foto: mtu Logbook – místo, kam se zapisuje nálezce. Je součástí kešky, většinou jde o sešit nebo složený či namotaný papír.

Logování – viz logbook.

Mudl(a) – laik, který hru nehraje a neměl by hráče geocachingu přistihnout při hledání kešky. Vymudlená keška je označení pro vykradenou nebo zmizelou kešku. Existují různé složeniny, které specifikují typ mudla (mudloděti, mudlomilenci, mudlodědek aj.).

Mudlokarta - vytištěný text, často v podobě laminované kartičky, s informacemi o geocachingu pro náhodné nálezce kešky.

Notifikace – oznámení o publikování nové kešky, které přichází on-line na navigaci (mobil).

Odlov – nalezení kešky.

Owner – autor (vlastník) kešky. Nemá-li zájem ji dále provozovat, může ji nabídnout k adopci.

PM – hráč s placeným členstvím, které mu umožňuje hledat i kešky připravené speciálně pro PM (Premium Members) a využívat různé služby (filtry podle typu kešek, stahování většího počtu listingů do navigace apod.).

Travel Bug, foto: mtuTravel Bug, foto: mtu TB – předmět (Travel Bug), který cestuje mezi keškami. Je opatřený štítkem s registračním číslem.

TFTC – poděkování autorovi za to, že připravil kešku (Thanks for the Cache).

Turbokačer – kačer, který loví kešky za účelem co nejrychlejšího nastřádání nejvyššího počtu bodů. Často si vybírá jednoduché schránky, aby se příliš nezdržoval.

WC – souřadnice, kde hráč pracuje (Work Coordinates).

Zabodovka – keška nevalné hodnoty, kterou kačer loví jen pro bod do statistiky (může být za tímto účelem i vytvořena).

Zpět