Související články


Na dálnici D8 Praha-Teplice se na 15,5 kilometru ve směru na Prahu protrhl most a dálnice je uzavřena v obou směrech. Zhruba na stejném místě byla dálnice uzavřena již od středečního rána kvůli podemletému sloupu vedení vysokého napětí, který se kolem poledne zřítil. Pracovníci firmy ČEPS se snaží pomocí těžké techniky sloup ukotvit.

Kvůli rozvodněnému Labi musel být uzavřen takzvaný Nový most v Mělníku. Přerušilo se tak přímé spojení ve směru na Veltrusy a Slaný, motoristé se nedostanou ani do Kralup nad Vltabou a do Neratovic. Kvůli záplavám na Mělnicku je v současnosti uzavřena i část mezinárodní silnice číslo 9 z Prahy do České Lípy. V Ústí nad Labem byl uzavřen most Edvarda Beneše.

České dráhy kvůli stoupající zcela uzavřely vodě uzavřely Masarykovo nádraží v Praze. Drahám se naopak podařilo zprovoznit celou trať z Plzně do Českých Budějovic. Stále je mimo provoz zhruba 20 drážních úseků a stanice Holešovice a Písek.

Mezinárodní letiště v Praze - Ruzyni má zásobu leteckého benzínu zhruba do páteční půlnoci a kvůli přerušeným dodávkám z Kralup nad Vltavou mu hrozí nedostatek pohonných hmot. Česká správa letišť připravuje náhradní řešení přepravy pohonných hmot. České dráhy již uskutečnily do Ruzyně zkušební dodávku tří cisternových vozů.

Kamióny mohou využívat pro přejezd do Německa i hraniční přechod pro osobní vozy v Hoře Svatého Šebestiána na Chomutovsku. Zpřístupnění přechodu kamiónové dopravě si vyžádala kritická situace, kdy kvůli záplavám celníci odbavovali v Ústeckém kraji soupravy nad 3,5 tuny pouze na přechodu v Rumburku na Děčínsku. Čekací doba v Rumburku však dosahuje 40 hodin, na české straně se vytvořila fronta dlouhá 30 kilometrů.

Celníci uzavřeli kvůli záplavám hraniční přechod do Německa ve Hřensku na Děčínsku a opět otevřeli přechod Petrovice na Ústecku. V kraji tak zůstávají uzavřeny čtyři hraniční přechody. Kromě Cínovce a Hřenska jsou to Moldava na Teplicku a Mníšek na Mostecku. Naopak opět průjezdný je hraniční přechod v Hrádku nad Nisou.

Česká republika přijme zahraniční humanitární pomoc, kterou jí v souvislosti s nynějšími povodněmi v zemi nabídly jiné státy. Jednotlivá ministerstva mají do 24 hodin Ústřednímu krizovému štábu oznámit své požadavky. Vicepremiér Cyril Svoboda po středečním zasedání kabinetu řekl, že Česko bude mimo jiné potřebovat vakcíny, léky a vysoušecí zařízení. Pomoc již nabídli představitelé Švédska, Polska, Francie, USA, Norska, Japonska, Švýcarska, Řecka, Itálie a dalších zemí a rovněž NATO a Evropské unie. Cyril Svoboda uvedl, že Francie například nabídla leteckou pomoc. Některé země podle vicepremiéra Svobody nabízejí specifickou pomoc, nabídka jiných je podle něj široká.

Nynější povodně v Čechách jsou svým rozsahem zřejmě větší než záplavy v roce 1997, řekl po zasedání vlády premiér Vladimír Špidla. Škody budou podle něj obrovské a budou se počítat v miliardách korun. Jejich výši však zatím není možné odhadnout. Při financování povodňových škod vláda sáhne ke všem technikám, které budou rozumné, odpověděl premiér na dotaz, zda vláda zvažuje vydání povodňových dluhopisů. Kabinet podle něj zváží i půjčky u mezinárodních institucí. Ministerstva pro místní rozvoj, dopravy, zemědělství a životního prostředí, která budou nejvíce zapojena do likvidace škod napáchaných velkou vodou, dostala za úkol prověřit rezervy ve svých rozpočtech a posoudit rozsah škod. Například ministr zemědělství Jaroslav Palas již oznámil, že jeho resort je schopen dát dohromady asi miliardu korun. Premiér Špidla zopakoval, že kvůli povodním bylo v zemi dosud evakuováno celkem zhruba 200.000 lidí. Počet obětí zůstává na devíti.

Vláda souhlasila s přechodným snížením minimálního limitu ropy ve státních hmotných rezervách o 150.000 tun do 30. listopadu. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to oznámil premiér Vladimír Špidla. Ropa bude za úplatu půjčena českým rafinériím na pokrytí výpadku dodávek ropy kvůli záplavám. Nedostatek ropy již avizovaly Česká rafinérská a Paramo, protože ropovod Družba jim nedodal smluvně dohodnutý objem této suroviny. Česká rafinérská nicméně uvedla, že výroba pohonných hmot v rafinérii v Kralupech nad Vltavou pokračuje, a dodávky pohonných hmot tak nejsou ohroženy. Ve státních hmotných rezervách jsou nyní po snížení limitu zásoby ropy na 80 až 100 dní.

Premiér Vladimír Špidla oznámil, že trestná činnost v České republice se v souvislosti s nynějšími záplavami nezhoršila. Po jednání vlády řekl, že kriminální situace se nemění a lidé se chovají velmi slušně. Vládní mluvčí Anna Stárková po jednání vlády oznámila, že na situaci v zemi nyní dohlíží 4000 policistů. Do boje s povodněmi a nebezpečím, které je doprovází, bylo dále nasazeno 9000 hasičů a 2000 vojáků.

Povodeň v hlavním městě se dotkla i mnoha divadel, kin, muzeí a galerií. Objekty v záplavových oblastech byly uzavřeny již v předcházejících dnech, postupně se zavírají další a ruší se i představení pod širým nebem. Alespoň mimo centrum však jsou v provozu například promítací sály, kde mohou lidé, které povodeň nevyhnala z domovů alespoň na chvíli zapomenout na tísnivou situaci. Mnozí lidé, kteří pracují v blízkosti vltavských břehů, na doporučení magistrátu neodešli do zaměstnání. Ti, kteří nemusejí řešit svoji situaci s bydlením, mohou využít nedobrovolného volna například k návštěvě kina. Hraje multiplex v Hostivaři, ale další multikina ve Slovanském domě a na Smíchově jsou uzavřena.

Zavřeny jsou téměř všechny expozice Národního muzea, včetně hlavní budovy na Václavském náměstí. Lenka Edrová z muzea ČTK řekla, že Náprstkovo muzeum na Betlémském náměstí a Muzeum Bedřicha Smetany na Novotného lávce jsou zatopena. Voda z rozvodněného Labe pronikla i do zámku Liběchov u Mělníka. Voda zaplavila podzemní prostory v Národním divadle, kde se pod vodou ocitly i základní kameny zlaté kapličky. Národní galerie uzavřela pro návštěvníky již v pondělí gotický Klášter sv. Anežky české, nepřístupná je i výstava Florenťané ve Valdštejnské jízdárně stejně jako zaplavený zbraslavský zámek. V úterý galerie uzavřela i Šternberský palác, sídlo centrály v Paláci Kinských na Staroměstském náměstí se zabezpečuje proti průniku vody. Pořadatelé Letních shakespearovských slavností na Pražském hradě zrušili do konce týdne představení. Návštěvníky již od úterý nevpouští do svého objektu ani Národní knihovna sídlící v Klementinu. Knihovní fondy a technika byly přeneseny do horních pater. Na levém břehu Vltavy je vodnímu živlu vydáno napospas Muzeum Kampa v Sovových mlýnech.

Karlovy Vary poskytnou obcím postiženým záplavami na obnovu infrastruktury milión korun. Rozhodli o tom karlovarští radní na středečním mimořádném zasedání. Uvolnění peněz z městského rozpočtu musí schválit ještě zastupitelstvo. Karlovarský primátor Zdeněk Roubínek rovněž vyzval primátory ostatních statutárních měst nedotčených povodněmi, aby postupovali společně a svou pomoc postiženým oblastem vzájemně koordinovali. "Jenom tak lze předejít nesystematickému a chaotickému rozesílání finančních prostředků," řekl ČTK mluvčí karlovarské radnice Alexander Klimeš. Karlovarská radnice připravuje také vyhlášení veřejné sbírky.

Šumperská provozní vodohospodářská společnost vyslala do záplavami poničených Českých Budějovic techniku, s jejíž pomocí jihočeští vodohospodáři obnoví dodávky pitné vody a pročistí kanalizaci. ČTK to řekl vedoucí obchodně- správního oddělení Šumperské provozní a vodohospodářské Jan Havlíček. "Vodohospodáři z 1. Jihočeské vodárenské společnosti nás požádali o pomoc, a proto jsme dnes do Českých Budějovic vypravili pojízdnou dílnu s přívěsem na náhradní zásobování vodou, vůz na čištění kanalizace a kanalizační sací vůz," uvedl Havlíček. Dodal, že v Českých Budějovicích bude při odstraňování povodňových škod pomáhat šest zaměstnanců Šumperské provozní a vodohospodářské společnosti, která zásobuje pitnou vodou obyvatelstvo okresu Šumperk.

Rada Královéhradeckého kraje schválila vyčlenění miliónu korun z rozpočtu na pomoc obcím, které postihla velká voda. Neprodleně by z této částky mělo být uvolněno 200.000 korun, které by do zaplavených oblastí měly putovat prostřednictvím Diecézní katolické charity v Hradci Králové, sdělila ČTK mluvčí kraje. Radní dále rozhodli o vyhlášení veřejné sbírky na pomoc oblastem postiženým záplavami. Peníze mohou organizace, obce a občané posílat na zvláštní účet vedený u Komerční banky v Hradci Králové. Název účtu je HK kraj - Povodně 2002, číslo 78-7756320217/0100. Peníze lze přinést i osobně do pokladny krajského úřadu Královéhradeckého kraje. Pomoc pro postižené oblasti organizují i východočeská města Ústí nad Orlicí a Náchod. Náchod například zřídil speciální povodňové konto, Ústí nad Orlicí nabídlo pomoc místních hasičů. Ti mají zkušenosti s rozsáhlými záplavami, které Orlickoústecko postihly v roce 1997.

Milión korun chce uvolnit Liberecký kraj ze své rozpočtové rezervy ve prospěch oblastí zasažených záplavami. "Ve čtvrtek se sejde zastupitelstvo, které humanitární pomoc schválí," řekl ČTK hejtman Pavel Pavlík. Liberecký kraj reagoval na výzvu ministerstva školství a nabídl ubytování pro 770 dětí, které záplavy vyhnaly z domovů a o něž se nemohou postarat rodiče nebo příbuzní. "Zajistit jim chceme nejen střechu nad hlavou, ale i stravování a program," dodala zástupkyně hejtmana Eva Bartoňová.

Na konto Ústeckého kraje Povodeň přišlo do středečního poledne přes dva milióny korun. První vklad, 10.000 korun, dal v úterý při založení konta ústecký hejtman Jiří Šulc. Na veřejnou sbírku přispěla také Česká spořitelna částkou 1,5 miliónu korun, Ostrava 500.000 a Všeobecná zdravotní pojišťovna 100.000 korunami. Peníze budou využity na odstraňování povodňových škod.

Olomoucký kraj chce ze svého rozpočtu uvolnit dva milióny korun na pomoc regionům, které postihly ničivé záplavy. "Na nejbližším zasedání rada Olomouckého kraje navrhne zastupitelstvu uvolnění dvou miliónů korun na pomoc zaplaveným oblastem. Podle dohody by podobně mělo reagovat i ostatních sedm nezasažených regionů. Předpokládáme proto, že společně dáme dohromady nejméně 14 miliónů," řekl ČTK mluvčí kraje Tomáš Kocych. Na Olomoucký kraj se obrací mnoho podnikatelů, kteří nabízejí finanční pomoc.

Půl miliónu korun věnuje město Zlín na pomoc některé ze zaplavených obcí na jihu Čech. V úterý o tom na mimořádném zasedání rozhodla městská rada, sdělila ČTK mluvčí magistrátu Dana Daňová. Původní rozhodnutí poslat 100.000 korun rada změnila a jednomyslně se usnesla na vyšší částce. "Jednáme z krajskou povodňovou komisí v jižních Čechách o vytypování jedné obce, které peníze pošleme," dodal radní Martin Janečka. Rada také rozhodla o uspořádání veřejné sbírky.