Související články


Hladiny řek v oblastech, které minulý týden postihla povodeň, se již téměř vrátily k normálu. Svou sílu však voda znovu ukázala ve dvou obcích na Svitavsku a Plzeňsku, nad nimiž se přehnal silný přívalový déšť a zaplavil několik sklepů a domů. V postižených obcích pokračovala likvidace škod způsobených záplavami. Labe v Ústí se v pátek ráno vrátilo k obvyklým hodnotám výšky hladiny. Opět klesly i hladiny všech vodních toků v jižních Čechách; druhý stupeň, pohotovost, platí jen na Lužnici v Klenovicích na Táborsku.

Voda naopak znovu vystrašila obec Přehýšov na Plzeňsku, kterou v noci na pátek zatopil přívalový déšť. Ves s necelou tisícovkou obyvatel byla podruhé během deseti dnů pod vodou. Zaplavila sklepy třinácti domků, ve třech se dostala i do obytné části. U Rychnova na Moravě na Svitavsku silný přívalový déšť naplnil rybník, voda se přelila přes hráz a zaplavila sklepy tří domů.

Na Litoměřicku začala v pátek demolice prvních domků, které záplavy nenávratně poškodily. Ve Velkých Žernosekách na břehu Labe těžká technika bourala od rána dva domy s narušenou statikou. V obci je prozatím rozhodnuto o demolici čtyř domů, u dalších deseti statik nařídil sledování. O domov tak definitivně přijde nejméně devět lidí.

V Praze požádaly kvůli záplavám o byt již stovky lidí. Podle prvních odhadů by město potřebovalo pro postižené 2300 až 3000 bytů. Magistrát má však nyní jen 268 volných bytů. V první řadě je přidělí Pražanům, jejichž domy při velké vodě spadly. První takto postižení lidé se budou moci stěhovat do obecních bytů možná již v pondělí. V těžce poškozené části pražského Karlína začnou stavební čety provizorně zajišťovat domy, které statici označili za nepřístupné. Nájemníci si z nich po zabezpečení budou moci odnést alespoň věci.

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's ve své nejnovější zprávě ke stavu České republiky uvedla, že rating českých měst není nutné kvůli ničivým záplavám z minulého týdne snižovat. Agentura vedle Prahy sleduje i Brno, Ostravu a Olomouc. Agentura připomíná, že poslední záplavy měly ze sledovaných měst ničivý vliv pouze v případě Prahy, kde byly zaplaveny převážně historické části města a evakuovány tisíce lidí. Ani to ale není důvod ke snížení ratingu. Vážně narušeny byly v některých částech města telekomunikační a kanalizační služby, poškozena je ale i další infrastruktura, především trasy metra, dále silnice a domy. Celkové škody se jen v Praze podle předběžných odhadů pohybují kolem 2,5 miliardy Kč, v celé republice mohou vystoupit až na 90 miliard korun. Odstranění škod bude Praha financovat hlavně prodejem části majetku, snížením výdajů a odkladem kapitálových investic. Tržby města se pohybují kolem 33 miliard korun ročně, přičemž deset až 18 miliard bývá určeno na kapitálové výdaje. To se týká hlavně metra a výstavby či oprav silnic. Praha má v plánu uzavřít dohodu s Evropskou investiční bankou o využití zatím nečerpané části půjčky v objemu 145 miliónů eur, což je v přepočtu asi 4,5 miliardy korun. Právě tyto prostředky chce město využít na odstranění následků škod. Půjčka má příznivé podmínky, tedy dlouhou dobu splatnosti a nízké úročení. Praha ale spoléhá i na pomoc dalších institucí Evropské unie a vlády.

Zhruba tisíc lidí z celkového počtu 1400 zaměstnanců neratovické Spolany již chodí do práce. Výroba je sice dosud mimo provoz a její úplné obnovení bude trvat asi tři měsíce, ale většina pracovníků uklízí a čistí areál či opravuje poničená zařízení. Specialisté se prioritně podílejí na uvádění elektrických sítí, přívodů vody, kanalizačních systémů a čistírny odpadních vod do provozu. Zaměstnanci z výroby se věnují především čištění provozů, demontáži a opravám poničeného zařízení. Také administrativní pracovníci jsou nasazeni především na čištění komunikací a ploch. Všichni musejí dodržovat striktní hygienická a bezpečnostní pravidla pro současný nouzový stav. Úklid areálu je nutné dokončit co nejdříve, aby případné další deště nespláchly další nebezpečné látky do Labe. Všichni zaměstnanci, kteří byli dočasně zařazeni k úklidu nebo na jinou náhradní práci, budou pobírat průměrnou mzdu. Zhruba čtyři stovky lidí zůstanou doma tak dlouho, dokud se nedořeší úplné odčerpání chlóru z obou skladů v areálu firmy. Dostávají 70 procent mzdy z důvodu přerušení práce kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám. Řada z nich musí řešit problémy, které způsobily povodně na jejich domácnostech. Spolana dosud vyčíslila škody, které utrpěla při povodních na poničených zařízeních a kvůli ušlému zisku, na 850 miliónů korun.