Související články


Vláda stále nevyřešila spor o rozpočet na české předsednictví v Evropské unii, které se uskuteční ve druhé polovině roku 2022. Novinářům to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), podle kterého je částka 50 milionů eur (1,29 miliardy korun) navrhovaná premiérem Andrejem Babišem (ANO) příliš nízká. Petříček ale předpokládá, že i přes trvající rozpory bude kabinet příští týden o rozpočtu hlasovat, podle něj je třeba se posunout k přípravě vlastní náplně předsednictví. "Mohu porovnat, s jakým rozpočty pracovaly podobně velké země. Pohybujeme se v trochu větších částkách. Pan premiér navrhuje strop 50 milionů eur, řada zemí měla rozpočet kolem 70 milionů eur (1,8 miliardy korun)," řekl ministr. Za nedostatečný označil také navrhovaný počet zaměstnanců na českém stálém zastoupení v Bruselu. "Návrh, jak je předložen, počítá s nějakými 156 lidmi, kteří by měli pracovat po dobu českého předsednictví na stálém zastoupení. Státy jako Estonsko, Slovensko, Rakousko tam po tu dobu měly třeba 210 lidí," řekl Petříček. Podle něj se ale nepodařilo připomínky k navrženému rozpočtu vypořádat a materiál půjde na jednání vlády s rozpory. Petříček předpokládá, že se o rozpočtu rozhodne hlasováním kabinetu, připomněl přitom, že ANO má ve vládě deset členů a ČSSD pět.

Babiš letos v první polovině roku uvedl, že původní návrh rozpočtu na předsednictví počítal s výdaji 2,6 miliardy korun, sám požadoval maximálně polovinu této částky. S ohledem na návrhy na omezení rozpočtu ale zaznívaly kritické hlasy, že by Česko nemuselo předsednictví dobře zvládnout.

Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje náklady na české předsednictví Evropské unie v druhé polovině roku 2022 za neúměrně vysoké a nevidí v něm žádný přínos. Podle Deníku N dokonce před ministry tento týden hovořil o tom, že by se Česko této role kvůli finančním výdajům mohlo i vzdát. Babiš listu řekl, že předsednictví stojí dost peněz, ale nepřemýšlí o tom, že by Česko nebylo předsedající zemí EU. "Česko bude předsedat EU. Samozřejmě," uvedl. Deník N se opírá o svědectví pěti členů vlády z ČSSD a ANO, jejich jména neuvedl. Kabinet měl v pondělí projednávat zajištění předsednictví a související finanční a personální požadavky. Materiál byl ovšem z jednání stažen. O premiérově záměru se ještě bude jednat, konečné rozhodnutí má padnout v dubnu, uvedl deník. Harmonogram příprav a koncepce komunikace českého předsednictví mají být hotovy do konce října.

Babiš o údajně vysokých nákladech na předsednictví hovořil i v úterý s velvyslanci členských států v Praze. "Řekl jsem, že předsednictví je drahé. V roce 2009 nás stálo 3,45 miliardy korun a ODS měla kšeft ProMoPro. O vzdání se předsednictví nebyla řeč," řekl Deníku N premiér. "Konstatoval jsem, že předsednictví za 3,45 miliardy korun je dost peněz. Nepřemýšlím nad tím. Česko bude předsedat EU. Samozřejmě," reagoval na další dotazy. Česká republika předsedala Evropské unii v první polovině roku 2009. Češi tehdy řešili například konflikt v Gaze nebo plynovou krizi na Ukrajině. V březnu padla vláda Mirka Topolánka a po zbytek půlročního období zemi vedla úřednická vláda Jana Fischera. Náklady na předsednictví provázely kontroverze spojené se zakázkou na ozvučení od firmy ProMoPro.