Související články


Prezident Václav Klaus v neděli společně s dalšími vysokými politickými i vojenskými představiteli oslavil 66. výročí konce druhé světové války. Na pražském vrchu Vítkově se spolu s ním u příležitosti Dne vítězství sešlo i několik desítek Pražanů, kteří přihlíželi vojenské přehlídce a kladení věnců k Národnímu památníku, v němž jsou uloženy ostatky neznámých českých vojáků ze zahraničních bojišť. Odpoledne Václav Klaus jmenoval nové generály armády a celní správy. Slavnostním okamžikem aktu bylo propůjčení čestných názvů vojenským jednotkám. Prezident Klaus svým rozkazem nařídil propůjčit název Tobrucká 25. protiletadlové raketové brigádě velitelství společných sil. Šestá polní nemocnice nemocniční základny velitelství sil podpory získala název Plukovníka Emila Zuckerkandla. Spojovací prapor velitelství společných sil od nynějška nese jméno Kapitána Otakara Jaroše a 44. lehký motorizovaný prapor čtvrté brigády rychlého nasazení velitelství společných sil se pyšní jménem Generála Josefa Ereta. Názvy jednotek jsou odvozeny od slavných osobností a událostí armádních dějin. Boj o město Tobruk za druhé světové války byl jednou z největších válečných akcí československých vojáků v severní Africe. Československý pěší prapor pod velením podplukovníka Karla Klapálka o síle 643 mužů zde od 21. října do 10. prosince 1941 hájil nejohroženější západní úsek pevnostní obrany. Kapitán Otakar Jaroš byl účastníkem zahraničního odboje proti nacistům na území tehdejšího Sovětského svazu. Stal se velitelem první roty prvního československého samostatného praporu v SSSR. Po odeslání československé jednotky na frontu bránila jeho první rota vesnici Sokolovo, kde Otakar Jaroš padl. Jako vůbec první cizinec byl oceněn in memoriam titulem Hrdina Sovětského svazu. Plukovník doktor Emil Zuckerkandl byl v letech květen 1935 až 1937 velitelem divizní nemocnice v Olomouci. Brigádní generál Josef Eret byl velitelem pěšího pluku číslo 29 v letech 1920 až 1939. Zemřel roku 1973 ve Spojených státech.

Zástupci armády i občané Prahy dnes uctili památku vojáků, kteří ve druhé světové válce bojovali proti nacismu a padli na území bývalého Československa. Pietního aktu na pražských Olšanských hřbitovech se zúčastnila také předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová a náčelník generálního štábu české armády Vlastimil Picek. Slavnostní vzpomínková akce začala úderem desáté hodiny dopolední. Za zvuku vojenské hudby položili příslušníci armády věnce nejprve k čestnému pohřebišti vojáků Britského společenství národů (Commonwealth). Po položení věnců zahráli hudebníci britskou a českou hymnu. Průvod desítek lidí s věnci poté v narůstajícím horku pokračoval k památníkům vojáků sovětské armády, bulharských vojáků či účastníků bojů na barikádách v době Pražského povstání. Uctění památky se dočkali i čeští letci, kteří statečně bojovali v řadách britského královského letectva (RAF) v bitvě o Británii a zasloužili se o sestřelení mnoha letounů nacistické Luftwaffe. Své jméno na pamětní desce zde má například jeden z nejlepších válečných pilotů František Fajtl. Generál Picek v tichosti postál také u hrobu generála Karla Klapálka, který bojoval v řadách britských vojsk v Africe a mimo jiné přispěl k obraně Tobruku. Klapálek se později zúčastnil i karpatsko-dukelské operace. Pietní shromáždění skončilo u památníku československých legionářů z první a druhé světové války. Na úplný závěr uctil generál Picek se svými podřízenými památku legendárního velitele Pražského povstání generála Karla Kutlvašra.

Oslavy konce druhé světové války a porážky Hitlerova nacistického Německa budou pokračovat v neděli. Na pražském vrchu Vítkově se uskuteční pietní shromáždění u příležitosti Dne vítězství. Zúčastní se prezident republiky Václav Klaus, a další představitelé veřejného života a armády.

Náplní oslav výročí Pražského povstání proti nacistické okupaci a konce druhé světové války musí být boj za svobodu, řekl ve čtvrtek před budovou Českého rozhlasu v Praze premiér Petr Nečas. Zápas o stejné hodnoty jako před 66 lety podle něj trvá i v současnosti. Počátek povstání, které začalo 5. května 1945, je podle premiéra nutné neustále připomínat. "Je to datum, kdy více než 1700 našich občanů položilo život za svobodu, ve které potom po jistou dobu žili občané této země," řekl Petr Nečas po skončení pietního aktu k uctění památky obětí povstání proti nacismu. "Připomínat si, že svoboda není samozřejmá a že za určitých okolností je nutné za ni prolít i krev a nasadit lidské životy, je pro nás mladší, kteří jsme tu dobu nezažili, velmi poučné a podnětné," dodal Petr Nečas. Předseda vlády v projevu označil za symbolické, že se před 66 lety podařilo na budově rozhlasu vedle vlajky někdejšího Československa vyvěsit i vlajku Spojených států amerických. Podle něj je vlajka s hvězdami a pruhy symbolem opravdové svobody. Na rozdíl od rudé vlajky Sovětského svazu, "která nám byla po pár letech na dalších 41 let vnucována", uvedl Petr Nečas.

Premiér se před budovou rozhlasu sešel s předsedou Senátu Milanem Štěchem či předsedkyní Poslanecké sněmovny Miroslavou Němcovou. S projevem vystoupil také pražský primátor Bohuslav Svoboda. Akce se zúčastnilo i několik desítek pamětníků povstání a bojů o budovu rozhlasu. Vzpomínkové akce se uskutečnily i na jiných místech v Praze, například u pamětní desky na radnici, v kapli Staroměstské radnice, u památníku padlých pod mostem Barikádníků či u pamětní desky budovy Vrchního soudu.