Související články


Plzeň by snad už příští rok mohla mít nový pomník amerického generála, osvoboditele města, George Pattona. Nebude to ale postava generála. Rozmístění jednotlivých prvků v prostoru má symbolicky vyprávět celý příběh. Rozhodli tak ve čtvrtek zastupitelé, když podpořili vítězný návrh z veřejné architektonické soutěže. Představitelé města doufají, že by pomník mohl být hotový už příští rok na květnové Slavnosti svobody, jimiž si město každoročně připomíná osvobození americkou armádou, řekl ČTK primátor Plzně Miroslav Kalous.

Plzeň chtěla mít Pattonův pomník už delší dobu, po neúspěchu s prvním projektem loni vyhlásila novou architektonickou soutěž. Vytvoření pomníku přijde asi na 2,8 milionu korun, roční náklady na údržbu jsou 95.000 korun. Pomník bude v prostoru před kulturním zařízením Peklo, v němž je od loňska i Pattonovo muzeum.

Hlavním motivem je deska s otiskem generálovy přilby. Na přístupové straně je hladká dlažba symbolizující zem udusanou Pattonovými vojáky, její součástí jsou také měděné pásy s vyznačenými milníky generálových bitev a s daty o vývoji války v Plzni. Z druhé strany pomníku je "rozrytá" země. Symbolizuje místa, kam Patton kvůli dohodě spojenců o demarkační linii nemohl při osvobozování v roce 1945 pokračovat. Vítězný projekt Petra Kostnera, Ondřeje Kupsy, Ondřeje Peckerta a Tomáše Palkovského upoutal porotu mimo jiné tím, že obsahuje jakýsi komorní příběh a je komponován oboustranně.

Radnice loni na začátku roku zastavila projekt místního Military Car Clubu, který chtěl postavit téměř třímetrový bronzový monument od sochaře Jaroslava Bockera. Vedení města se nelíbilo, že je Bocker evidován jako agent někdejší komunistické StB, požadovala také, aby vítězný projekt vzešel z veřejné soutěže. Socha měla být v Plzni odhalena loni k 60. výročí konce druhé světové války. Nakonec si sochu vzala radnice v Dýšiné nedaleko Plzně, loni 7. května ji odhalila a vypsala na ni sbírku.

Přibližně dvě desítky historických automobilů z druhé světové války v pondělí dorazily do Velichovek na Náchodsku. Jedenáctým ročníkem akce Mise Velichovky si vojenští nadšenci a majitelé historických vozů připomněli jednání Američanů o kapitulaci německé armády Střed, řekl ČTK organizátor akce Lukáš Kulhánek. "Z Prahy letos vyjelo přibližně deset vozidel, další se přidala později, zastoupeny byly americké i německé osobní a nákladní automobily," řekl Kulhánek. Kolona vozů vyrazila z Prahy již v neděli ráno a přes Kersko, Sadskou, Poděbrady a Chlumec nad Cidlinou dorazila na Velké náměstí v Hradci Králové, kde si je prohlídly desítky lidí. Konvoj v neděli dorazil do autokempu v Hořicích na Jičínsku, ze kterého vozidla v pondělí vyrazila do Velichovek. Bitevní ukázky se ve Velichovkách zúčastnilo na osm desítek mužů, pak se konal pietní akt u pomníčku americké armády.

Americký ozbrojený konvoj dorazil z Prahy do Velichovek 8. května 1945, aby s velitelem německé armády Střed maršálem Ferdinandem Schörnerem vyjednával o kapitulaci. Američané však po příjezdu zjistili, že Schörner již uprchl do Alp a vrátili se zpátky do Plzně. Pondělní ukázka boje amerických a německých vojáků ve Velichovkách byla smyšlená, protože Američané se s Němci ve Velichovkách nestřetli. Velichovky byly osvobozeny až 11. května poté, co se sovětská armáda probila z Polska. Německé jednotky se totiž úporně bránily v okolí Náchoda ještě 9. května.