Přírodní krásy ČR

Šumava

Dvě pohoří - Šumava a Český les - vnímané jako jeden masiv, tvoří tzv. "Zelené plíce Evropy". Lhostejno, že se na nich mluví česky z jedné a německy z druhé strany. Je to oáza ve střední Evropě vskutku neobvyklá. Chráněná krajinná oblast pokrývá 1.630 km2, nejhodnotnější místa v ní - rašeliniště, ledovcová jezera, zbytky pralesových porostů - tvoří Národní park Šumava. Svými 690 km2 je naším největším národním parkem.

V nádherných šumavských hvozdech nedaleko Kašperských Hor se nachází hrad Kašperk, který nese název po svém zakladateli, římském císaři a českém králi Karlu IV. Hrad byl založen roku 1356 Karlem IV. a sloužil k obraně šumavského pohraničí. Později často měnil majitele a od roku 1617 je již popisován jako "zámek pustý". Roku 1655 postižen nařízením Ferdinanda III. o boření hradů. Jedná se o jeden z nejvýše položených hradů v ČR - 884 m n. m.

Na protějším vrchu bylo na ochranu přístupové cesty a zároveň jako opevnění vyššího bodu než byl hrad sám postaveno předsazené opevnění, dnes známé jako Pustý hrádek. Jeho vznik je předpokládán přibližně do poloviny 15. století.

Královský kámen (1.059 m) leží v Javornické pahorkatině mezi vrchy Javorníkem a Ždánovem asi 3 km západně od obce Javorník a asi 6 km západně od Kašperských Hor. Na vrcholku jsou četné skalní útvary s mrazovými sruby. U úpatí se rozprostírá kamenné moře. Z místa, kde trasa modré turistické značky vystupuje z lesa, je pěkný výhled na jižní část Šumavy s Boubínem a Třístoličníkem. Do jedné ze skal u vrcholku byla vytesána místními sedláky kaplička.

Malá horská obec a turistické středisko zimních sportů Kvilda se nachází uprostřed Kvildských plání na Šumavě u soutoku Teplé Vltavy s Kvildským potokem v nadmořské výšce 1058 m. Ves ležící 15 km jihozápadně od města Vimperka v okrese Prachatice je nejvýše položenou obcí v České republice.

 

V blízkosti šumavské obce Stachy (asi 6 km severně) vystupuje nad stejnojmennou obcí, rozložený nad otevřenými lukami Javornické hornatiny, vrch Javorník (1.089 m). Na vrcholu Javorníku stojí rozhledna v podobě symbolické obranné věže postavená již v roce 1938, na níž byla v roce 2003 vybudována nástavba. Kruhový výhled umožňuje na jihozápad pohled na šumavský hřeben s Pancířem, dvouvrcholovým Ostrým, Velkým Javorem a Roklanem. Jižním směrem se otevírá výhled na Stašsko a Churáňov, severovýchodně je vidět Libín nad Prachaticemi a část Českobudějovické pánve. Zajímavostí je, že po odtržení Sudet od Československa v roce 1939 probíhala těsně za rozhlednou hranice tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava a Javorník se tak stal nejvyšší horou Čech.

Rašeliniště Chalupská slať se rozprostírá mezi obcemi Borová Lada a Nový Svět asi 13 km jihozápadně od Vimperka. Rozsáhlé rašeliniště, v němž byla vybudována krátká naučná stezka, bylo v dřívějších dobách značně narušeno místní těžbou rašeliny. Povalový chodník přivede návštěvníky až k jezírku (1,3 ha), které je považováno za jedno z největších na rašeliništích vrchovištního typu.

Rozsáhlé (103 ha) rašeliniště Jezerní slať se rozkládá v prostoru mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda na rozvodí mezi Otavou a Vltavou a současně na rozhraní jižních a západních Čech. U vstupu do rezervace je postavena vyhlídková věž, která umožňuje pěkné výhledy na téměř celé rašeliniště.