Vláda schválila smlouvu s Kanadou usnadňující práci mladým

12-04-2006

Vláda schválila česko-kanadskou smlouvu, která usnadní pracovní pobyty mladých lidí v obou zemích. Pokud dohodu odsouhlasí také parlament a podepíše prezident, budou moci Češi v Kanadě a Kanaďané v Česku od příštího roku získávat pracovní víza a povolení. Obdobné ujednání má Česko již s Novým Zélandem a nyní probíhá ratifikace dohody s Austrálií.

Úprava má pomoci také školám a neziskovým organizacím navázat užší spolupráci při výměně mladých stážistů. Česko se tak zřejmě stane první zemí ve střední Evropě, se kterou Kanada smlouvu uzavře. Podobné ujednání má Ottawa s 12 západoevropskými státy. Kanada chce počátkem příštího roku důkladně přezkoumat také vízovou povinnost pro české turisty. Česká republika by se měla do konce roku 2007 stát členem Schengenského systému, což by Kanada podle svých představitelů vzala v úvahu. Vízová politika kanadské vlády je založena především na posouzení možných rizik a přínosů pro tamní společnost. Kanada ale bere v potaz také politiku Spojených států, s nimiž má nestřeženou hranici. Kanaďané pro cesty do Česka vízum nepotřebují.

Česko již s Kanadou bezvízový styk mělo. To se změnilo v roce 1997, kdy do této zaoceánské země začali čeští občané hromadně odcházet, a žádali tam o azyl.