Příští rok se počet českých vojáků v Afghánistánu zdvojnásobí

11-11-2005

Koncem příštího roku se počet českých vojáků v Afghánistánu zřejmě více než zdvojnásobí. Zatímco letos má Česko v jedné z nejchudších zemí světa kolem 60 armádních příslušníků, příští rok na podzim by jich mělo být až 150. Česká armáda totiž navíc převezme kontrolu nad kábulským letištěm. ČTK to řekl zástupce náčelníka generálního štábu Emil Pupiš. Někteří vládní i opoziční politici však proti rozšíření afghánské mise mají výhrady.

Předseda sněmovního zahraničního výboru Vladimír Laštůvka (ČSSD) si myslí, že zatímco na Balkáně je česká pomoc při obnově nestabilních zemí z geografického i kulturního hlediska logická, v případě Afghánistánu je třeba další navyšování kontingentu pečlivě zvážit. Do jeho obnovy by se podle něj měly ve větší míře zapojit okolní země. Další sociálnědemokratický poslanec Zdeněk Jičínský byl na dnešním zasedání zahraničního výboru ještě kritičtější. "V Afghánistánu nemáme co dělat," prohlásil. Komunista Stanislav Fischer zase poznamenal, že mezinárodní společenství v zemích, jako je Afghánistán nebo Irák, prosazuje pouze silové řešení, místo aby se soustředilo jen na ekonomickou pomoc. Ministr obrany Karel Kühnl mu oponoval: hospodářský rozvoj nemůže začít, dokud není region stabilní.

Česko má 43 vojáků v rekonstrukčním týmu na severu Afghánistánu, dalších 17 mužů působí v Kábulu v meteorologické a pyrotechnické jednotce. Ministerstvo obrany navrhuje, aby se příští rok počet vojáků na severu zdvojnásobil, na podzim má navíc na čtyři měsíce přijet nový kontingent určený k ochraně kábulského letiště. Návrh na české zahraniční mise v srpnu schválila vláda, nyní se jím bude zabývat sněmovna. Na rozdíl od Afghánistánu mají české kontingenty v rámci NATO v Kosovu, při Evropské unii v Bosně a Hercegovině a mnohonárodních silách v Iráku příští rok zůstat v podobném rozsahu jako letos.

Podle opoziční ODS jsou čtyři zahraniční mise najednou pro Českou republiku příliš. Občanští demokraté prohlašují, že jsou ochotni podporovat dvě paralelní operace a za výjimečných okolností tři. Stejně jako při loňském schvalování i letos se počítá s tím, že ODS se postaví proti účasti české armády na operaci EU Althea v Bosně a Hercegovině.

11-11-2005