Hladiny řek klesají; Labe kulminovalo v Ústí, dál hrozí Morava

04-04-2006

Hladiny většiny řek v Česku pozvolna klesají. Kritickou dobou na dolních tocích bude středeční odpoledne a večer. Prudký růst hladin se však neočekává. Poprvé po týdnu začalo pozvolna ustupovat Labe v Ústeckém kraji. Zhruba 1500 lidí, kteří opustili své domy a byty, se však zatím vrátit nemohou. Lidé se bojí předpovědi meteorologů, ale také rabování. Nejvíce prázdných příbytků je na Litoměřicku, kde Labe pohltilo obec Křešice. Trvají potíže s dopravou, komplikace čekají řidiče v Ústí, Děčíně i Litoměřicích. Temnou obcí zůstává zaplavené Hřensko. Také Dyje se zklidňuje, vážná situace je nicméně na Břeclavsku, kde obří jezero ohrožuje obec Novosedly. Podobně hladina Moravy se má na dolním toku zvyšovat. V okolních zemích se situace stabilizuje, problémy hlásí zejména Rakousko, kde Morava prolamuje hráze.

Zatímco v Čechách bude ve vyšších nadmořských výškách chladněji a čeká se sníh, na Moravě má být tepleji a bude zřejmě pršet - napadne až 30 milimetrů srážek. Situace by se mohla zkomplikovat hlavně v Beskydech. Určité riziko by se tak mohlo vyskytnout v povodí Bečvy a Olše, což by ovlivnilo průběh povodně na Moravě od Kroměříže. Dolní Morava má stoupat, kritickým místem je v Jihomoravském kraji hráz tři kilometry pod Hodonínem, která drží řeku v korytě. Na její pevnost dohlížejí vojenští záchranáři. U Mikulčic byla v uplynulých dnech hráz narušena. Za nadměrného úsilí vojáků byla ale zpevněna. Pokud by se protrhla, voda by zalila šest obcí tvořící na Moravském Slovácku oblast Podluží. Nadále velmi vážná je situace v obci Novosedly na Břeclavsku, kterou ohrožuje obří jezero vytvořené na polích rozbouřenou Dyjí. Hladina v jezeře stále stoupá. Dyje se jinak zklidňuje a její obří rozlivy nad vodním dílem Nové Mlýny na Břeclavsku jsou pod kontrolou.

Hladiny Lužnice a Nežárky, jež způsobují na jihu Čech největší škody, zvolna klesají. Ubývá také vody v rybníku Rožmberk, z něhož voda odtéká právě do Lužnice. Voda ale ve Veselí nad Lužnicí stále zaplavuje na 250 domů. Na návrat domů čeká přes tisíc evakuovaných.

V Olomouckém i Zlínském kraji již Morava klesla. Situace je stabilizovaná i u Napajedel a Tlumačova na Zlínsku, kde přítoky řeky Moravy vytvořily na polích laguny. Povodňová vlna, která v Olomouci v noci na neděli zaplavila místní části Chomoutov a Černovír a lokálně se rozlila i na jiných místech města, místy ještě způsobuje potíže obcím na jihu Olomouckého kraje. Před Citovem se vytvořilo dva kilometry široké jezero.

Z nejhoršího jsou patrně i v Hoříně na Mělnicku, který leží u soutoku Labe s Vltavou. Lidé tam nicméně nadále zpevňují hráze. Situace je totiž dále nejistá, protože Labe bude značně rozvodněné ještě minimálně do konce týdne. Stovky domácností, firem a průmyslových podniků ve středních Čechách mají od úterý opět připojenu elektřinu. V Praze stále platí druhý stupeň povodňové aktivity, hladina Vltavy by měla dále klesat.

Obce, které jsou z nejhoršího venku, pomalu sčítají škody. Jejich zástupci většinou odhadují, že řádění vodního živlu by letos mohlo mít mírnější následky než katastrofální záplavy z minulých let. Hasiči radí lidem, aby po opadnutí vody v postižených domech a bytech zkontrolovali statiku, rozvody elektrického proudu i kanalizaci. Měli by také zničit potraviny zasažené vodou a nechat vyčistit studny. Se žádostí o pomoc se mohou obrátit na humanitární střediska.

04-04-2006