Analytici: Zahraniční obchod roste díky výrobě aut

04-04-2006

Únorová obchodní bilance opět potvrdila, že tahounem zahraničního obchodu je automobilový průmysl. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Předpokládají, že se obchodu s cizinou bude dařit i nadále. V únoru skončil zahraniční obchod přebytkem 7,1 miliardy korun a meziročně byl mírně vyšší. Podle ekonomů by přebytek za celý rok mohl dosáhnout 70 až 90 miliard korun, zatímco loni činil 40,4 miliardy korun.

V únoru vykázala bilance v obchodě s auty přebytek 17 miliard korun, uvedl David Navrátil z České spořitelny. Odhaduje, že výroba automobilů se letos zvýší o 30 procent. Trend rostoucího přebytku v zahraničním obchodě Česka je podle Navrátila nezadržitelný i přes dovoz drahé ropy a pravděpodobný růst dovozů investičních celků. "Za celý rok očekávám, že se přebytek obchodní bilance vyšplhá na 76 miliard korun," dodal.

Podle hlavního ekonoma Citibank Miroslava Plojhara nejnovější čísla ukazují, že se domácím exportérům nadále daří táhnout hospodářský růst. Ani on se budoucnosti obchodování s cizinou neobává. Letos odhaduje přebytek obchodní bilance mezi 70 až 90 miliardami korun.