Poborský: vyhazov ze Sparty

23-09-2005

Jeden z nejúspěšnějších českých fotbalových klubů otřásá krize kvůli dlouhodobým sporům mezi trenérem Jaroslavem Hřebíkem a fotbalovou hvězdou Karlem Poborským. Ten se ve středu rozhodl opustit funkci kapitána mužstva a ve čtvrtek přišla ze Sparty překvapivá zpráva: Poborský nebude dál hrát v mužstvu. Více Jaromír Marek.

Fotbalový reprezentant Karel Poborský a trenér Sparty Praha Jaroslav Hřebík (vlevo), foto: ČTKFotbalový reprezentant Karel Poborský a trenér Sparty Praha Jaroslav Hřebík (vlevo), foto: ČTK Karel Poborský, někdejší hráč Manchesteru United a hvězda Eura 1996 měl v klubu výjimečné postavení. Delší dovolenou i nejvyšší plat v zemi - přes 20 milionů korun. Byl marketingovým esem Sparty. Nyní byl z týmu vyřazen. Vše začalo jeho rezignací na kapitánský post. Důvod? Neshody s trenérem.

"Nechci, aby to vyznělo jako nějaké prázdné gesto, ale kapitán by měl být prodloužená ruka trenéra a já všechny jeho metody nesdílím a bude lepší, když to bude dělat někdo jiný."

Ve čtvrtek ráno ještě Poborský trénoval na Letné, cestou domů na Hlubokou jej zastihla šokující zpráva: s okamžitou platností jste pro hrubé porušení smlouvy vyřazen z A-týmu Sparty. Což znamená, že od nynějška nesmí trénovat se svými spoluhráči a bude se připravovat individuálně. Důvod kroku vysvětluje mluvčí Sparty Lenka Raková.

Karel Poborský, foto: ČTKKarel Poborský, foto: ČTK "Tento krok navazuje na oznámení Karla Poborského, že pro výhrady k práci trenéra, odstupuje z funkce kapitána týmu. Bohužel, veřejné vyjádření výhrad vůči trenérovi je krokem, který nemůže žádný klub tolerovat. Proto se vedení pro tento krok rozhodlo. Sparta udělá vše proto, aby se mohl Poborský co nejlépe připravit na plnění svých reprezentačních povinností."

Rozzuření fanoušci stojí za Poborským a svojí nenávistí vůči trenéru Hřebíka se netají. Už mu rozbili auto a hanlivými nápisy počmárali dům. Trenéra chrání bodyguardi. Při sobotním utkání s Ostravou se čekají demonstrace. Dalo se takto radikální řešení vedení Sparty očekávat? To je otázka pro redaktora deníku Sport Luďka Mádra.

"Situace se hrotila několik týdnů. Dalo se čekat, že Spartu opustí buď trenér Hřebík nebo fotbalista Poborský. Sparta se nakonec rozhodla podržet trenéra a odchází její největší hvězda. Spartu řídí Daniel Křetínský, což je mladý byznysmen, přišel do fotbalového prostředí ze zcela jiného světa a má jiný způsob myšlení než tradiční čeští fotbaloví bafuňáři, kteří by z 99.99% řešili krizi propuštěním trenéra, on se k tomu postavil jinak."

Poborský odchází hostovat do druholigových Českých Budějovicích, jichž je spolumajitelem. Nadále zůstává důležitým mužem reprezentace, kterou za dva týdny čeká klíčový duel s Nizozemskem. Půjde o mistrovství světa, na němž Česko nehrálo od roku 1990.

23-09-2005