Český ráj se pyšní visačkou UNESCO

10-10-2005

Chráněná krajinná oblast Český ráj byla zařazena mezi geologické parky UNESCO. Dostala se tak do prestižní společnosti jednadvaceti evropských a osmi čínských geoparků. Český ráj je navíc jediným geoparkem UNESCO ve střední a východní Evropě. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Český ráj, foto: Štěpánka BudkováČeský ráj, foto: Štěpánka Budková Do prestižní sítě území se vzácným geologickým dědictvím zařadili Český ráj členové výboru evropských geoparků, poradci Světové geologické unie a UNESCO. Geopark přitom zasáhne širší území Českého ráje, například i Boskovské jeskyně či Jičínsko. Celkem jde o území o rozloze sedmi set kilometrů čtverečních. Jak řekl Radiu Praha ministr životního prostředí Libor Ambrozek, geopark je v kategorii, která zahrnuje území s vysokou geologickou hodnotou a zároveň má vytvořené podmínky pro udržitelný rozvoj.

"Tam je jeden z důležitých úkolů. V dotyčném území mají být jeho hodnoty přístupné. Bude to tedy znamenat vybudování dalších naučných stezek, dalších informačních systémů, které by umožnily turistům geologické útvary shlédnout. Na některých místech to zřejmě bude znamenat i průvodcovské služby, aby se lidé dostali k těm nejcennějším územím. Zřejmě to bude klást i další důraz na turistickou infrastrukturu. Je ale třeba říci, že Český ráj o to usiloval několik let, starostové i představitelé kraje se tomu hodně věnovali a proto stupeň připravenosti je opravdu velký."

Ministr životního prostředí Libor Ambrozek, foto: AutorMinistr životního prostředí Libor Ambrozek, foto: Autor Zprávu o zařazení Českého ráje mezi světové geoparky přivítali města i obce v celém regionu s radostí. Potěšena je i Hana Maierová, místostarostka Turnova a předsedkyně Sdružení Český ráj. Připomíná ale, že původně měly jak sdružení, tak správa Chráněné krajinné oblasti ještě vyšší ambice. Požadovaly totiž zápis do seznamu světových památek UNESCO.

"Byli jsme hodně zklamaní, když Česká republika nakonec vloni stáhla nominaci na zápis do světového dědictví. A měli jsme proto velké obavy, jak dopadne hodnocení v kategorii geoparků. Máme samozřejmě velikou radost, protože Český ráj si opravdu takové ocenění zaslouží."

Zápis mezi geoparky UNESCO, jak už naznačil ministr Ambrozek, je samozřejmě příslibem rozvoje cestovního ruchu v celém regionu. S takovým rozvojem počítá podle Hany Maierové i Turnovsko.

"Kategorie geoparků umožňuje rozvoj šetrné turistiky, především s ohledem na vzdělávání při využívání potenciálu geologického dědictví. To nám dává další podněty k rozvoji turismu, cestovního ruchu."

Achát z Nové PakyAchát z Nové Paky Nadšeni jsou i v Nové Pace na Jičínsku. Také tato oblast se stala součástí geoparku. Starosta Nové Paky Josef Cogan uvádí, že i Novopacko má co nabídnout. Vždyť tato oblast zahrnuje několik geologických období, od prvohor až po třetihory, jsou tu vzácné zkameněliny i drahé kameny.

"Pro nás je to super informace. My samozřejmě nepatříme do centra Českého ráje, ale jsme oblastí geoparku. Přirozeně počítáme s tím, že by mohlo dojít k nárůstu cestovního ruchu. Při tom bychom mohli ještě více prezentovat zejména naše zkameněliny a acháty. Jinak to bereme jako určitý závazek do budoucna právě ve vztahu k ochraně těchto hodnot."

Geopark Český ráj se nyní ocitl v jednom společenství například s proslulým zkamenělým lesem na řeckém ostrově Lesbos. Příslušnost k takové rodině samozřejmě přináší i větší šanci na získávání příspěvků z evropských fondů. A peníze budou hodně zapotřebí. "Značka" UNESCO je lákadlo hlavně pro zahraniční turisty. Už ale zazněly také hlasy, že na mnoha místech regionu chybí potřebné zázemí. Před dvěma lety prý kraj spočítal, kolik bude Český ráj potřebovat peněz na nutný rozvoj a objevila se ohromná suma - devět miliard korun.

10-10-2005