Český fotbal by měl být v Evropě vidět

26-08-2005

S napětím čekali fotbaloví fanoušci na čtvrtek, jak to všechno dopadne. V Monte Carlu se losovalo složení základních skupin elitní evropské Ligy mistrů a všichni byli zvědaví, koho los přisoudí našemu jedinému účastníkovi pražské Spartě. V podvečer se pak v Teplicích hrálo odvetné utkání druhého předkola Poháru UEFA, které mělo dát odpověď na otázku, zda v druhé nejprestižnější evropské soutěži budou Česko reprezentovat tři nebo jenom dva kluby. Nakonec zavládla celková spokojenost. Více už se dozvíte od Zdeňka Vališe.

Fotbaloví fanoušci se mají na co těšit. V současnosti nejlepší útočník světa prověří v Lize mistrů Spartu. Čtvrteční los totiž rozhodl, že v základní skupině se český mistr setká se slavným Arsenalem Londýn v čele s neméně slavným Thierrym Henrym. I kdyby ale tento znamenitý útočník otřásl defenzívou Sparty, stále ještě je tu docela slušná naděje, že letenští by mohli ze své skupiny postoupit k vyšším metám. Utkají se v ní ještě se známým Ajaxem Amsterodam a švýcarským Thunem. Sparťané si ale vzali poučení z loňska. Tehdy hýřili optimismem a neustále zdůrazňovali, že je to skupina na postup. A pak v ní skončili poslední. Letos tedy raději říkají, že je to dobrá skupina a že mohli dopadnout hůř. Opatrně se ke čtvrtečnímu losování vyjádřil i trenér letenských Jaroslav Hřebík.

"Žádná skupina není lehká a každé mužstvo má osobitý způsob hry. Ajax je určitě vnímán tak, že už není tak silný, jak se podle jména zdá. Co se týče Thunu, v letošním roce to bylo jednoznačně nejlepší mužstvo švýcarské ligy, kterou vyhrálo asi o deset bodů. Je to mužstvo na velkém vzestupu, ostatně vyřadilo Kyjev i Malmö. A o Arsenalu je zbytečné hovořit, to je mužstvo, které je dlouhodobě na nejvyšší evropské úrovni."

Teplice - Minsk, foto: ČTKTeplice - Minsk, foto: ČTK Fanoušci Sparty ale vesměs soudí, že letošní los jejich mužstvu přál. Arsenal je jasným favoritem, ale mezi dalšími soupeři to bude otevřené. Velká radost zavládla ve čtvrtek v podvečer také na severu Čech v Teplicích. Domácí fotbalisté, kteří v uplynulém ročníku fotbalové ligy skončili na třetím místě a vybojovali si tak možnost účasti v evropské soutěži, zvládli odvetu druhého předkola Poháru UEFA proti běloruskému MTZ RIPO Minsk. Vyhráli 2:1, což stačilo na postup do hlavní soutěže, protože v Minsku tepličtí uhráli remízu 1:1. Utkání to ale bylo hodně infarktové. Teplice si vytvořily tolik brankových příležitostí, že by jim to stačilo alespoň na pět zápasů. V druhém poločase se ujala ale jen jedna. A když pak teplický veterán Verbíř neproměnil penaltu, hosté se najednou osmělili a v podstatě jedinou brankovou příležitost dokázali proměnit na vyrovnání. Když už to vypadalo, že utkání se bude prodlužovat, vypjali se domácí ještě k závěrečnému zoufalému náporu, který třicet sekund před koncem korunoval útočník Jiří Mašek vítězným gólem. Střelec samozřejmě zářil štěstím. Vždyť na přesný zásah do sítě čekal tři a půl měsíce. A povedlo se to zrovna v tak důležité chvíli.

Slavia - Anderlecht, foto: ČTKSlavia - Anderlecht, foto: ČTK "Myslím, že v prvním poločase jsme hráli velmi dobře. Vlétli jsme na ně tak, jak jsme chtěli. Šance jsme si vypracovali, bohužel jsme je neproměňovali. Ve druhém poločase jsme trošku vypadli z tempa a také jsme nedali penaltu. To nás asi také trochu poznamenalo. Oni naopak vystrčili trošku růžky a jedna střela se jim vydařila. V tu chvíli to na nás psychicky trochu dolehlo. Věděli jsme ale, že ještě zbývá naděje něco vytvořit ze standardních situací. A to nám také vyšlo."

Říká skromně autor druhého gólu. Je to skvělé. Český fotbal tedy bude mít letos v Poháru UEFA trojnásobné zastoupení. Vedle Slavie, která selhala v boji o Ligu mistrů, Ostravy, která si postup do Evropy vybojovala coby vítěz Českého poháru, se bude hrát "evropsky" i v Teplicích. Ty nejsou v Poháru UEFA žádným nováčkem. Třeba před dvěma roky šokovaly Evropu tím, že v prvních dvou kolech vyřadily německý Kaiserslautern a pak dokonce Feyenoord Rotterdam a byly nakonec po dramatickém duelu vyřazeny až slavným Celtikem Glasgow.

26-08-2005